Varisin Zararları

Çeşitli nedenlerden dolayı toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıklar hasar görür ve kan yukarı doğru pompalanamaz. Dolayısıyla aşağı kısımda birikme gösteren kan toplardamarların genişlemesine sebep olur ve şikayetler baş gösterir. Varis hastalığı genetik, hamilelik, hareketsizlik sebepleriyle meydana gelebileceği gibi fazla kiloda etkin olabilmektedir.

Bu rahatsızlık şikayetlerini akşama doğru artarak belli etmektedir. Kişinin bacaklarında aşırı derecede ağırlık ve yorgunluk şikayetlerinin yanı sıra ağrı, sızı, yanma, şişlik ve kramp sorunlarına maruz bırakabilmektedir. Özellikle geceleri kramp oluşumu ile diğer şikayetler baş göstermekte ve dolayısıyla kişide uyku problemlerine de yol açmaktadır. Bazı bilimsel (eczanede satılan) ilaçlar ve varis çorapları bu şikayetleri azaltmaya yönelik özelliklere sahiptirler. Fakat bu ilaç ve çorapların tamamen iyileştirme yönünde herhangi bir etkisinin olmadığı bilinmelidir.

Alınacak belli başlı tedbirlere dikkat edildiğinde şikayetler azaltılarak, rahatsızlığın ilerlemesinin önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir.

Varis çeşitleri 3 şekildedir. Kılcal , orta ve kalın olarak isimlendirilir. Bunu bir başka konuda ayrıntılı olarak ele almış bulunmaktayız. Varis rahatsızlığı az önce de belirtildiği gibi önüne geçilecek hamleler yapılmadığında ilerleme göstermekte ve şikayetleride artırmaktadır. Hem görünüm olarak kötü duran varisler, hem de kişide olumsuz şikayetlerin oluşmasına yol açarak yaşam kalitesini düşürebilmektedir.

Orta ve kalın varis tipleri yine bu önlemler alınmadığında ilerleme göstererek varis ülseri oluşumuna kadar gidebilmekte ve bacak yaraları olarak isimlendirilen soruna maruz bırakmaktadır. Varis ülseri tedavisi daha güç olan bir tedavidir. Oluşan bu bacak yaraları kişiyi çok olumsuz yönde etkilemekte kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Kaynak:
1- Varisin Zararları
2- http://www.varisnedenolur.com/varisin-zararlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur