Varisi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Varisi kesin ve net bir şekilde önlemek ya da korunmak maalesef mümkün değildir. Fakat alınacak tedbirler doğrultasında ilerleme göstermesini engellemek veya yavaşlatmak mümkün olabilmektedir.

Bacaklara yük binmesine sebep olan sürekli ayakta veya oturarak çalışma durumları bir zaman sonra şişliklere sebep olarak, varis oluşumuna yol açmaktadır. Dolayısıyla varis birben bire değil, zaman içerisinde oluşum gösteren bir rahatsızlıktır. Oluşum sebebi tam olarak bilinmiyor olsa da, genetik olabildiği gibi damar esnekliğinin ve kapakçıklarının hasar görmesi sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bazı kaynaklar yapılacak bazı hareket ya da tüketilecek gıdalarla varisin engellenebildiğine yönelik bilgiler verse de, bu gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü varisleri önlemek maalesef mümkün olmamaktadır.

Fakat alınacak tedbirler ile rahatsızlığın ilerleme göstermesi yavaşlatılabilir.

Nasıl Önlem Alınır?
Varis oluşumuna yol açan tüm etkenlerden uzak durulmalıdır. Özellikle meslek icabı sürekli ayakta duruluyor veya oturuluyorsa mümkün olduğu kadar hareket edilmesi gerekmektedir. Eğer anne veya babasında varis olan bir birey olmanız sizin daha fazla risk altında olduğunuz anlamına gelmektedir. Bunun için mümkünse meslek değiştirebilir veya 45-60 dakika da bir hareket edilebilir. Bunun yanı sıra çalıştığınız esnada da durduğunuz yerde küçük egsersizler yaparak hareket etmenizi sağlayabilirsiniz. Topuklarınızın ve ayak uçlarınızda kalkabilir, ayak uçlarınızı birleştirip topuklarınızı ayırabilir veya topuklarınızı birleştirerek ayak uçlarınızı ayırabiliriz. Yani ayaklarınızla V yapıp, daha sonra tam tersi ters V yaparak hareket etmenizi sağlayabilirsiniz. Bu yapılacak olan egsersiz bacaklarınızda kan dolaşımının olmasına olanak tanıyacaktır.

varis-olusumunu-onlemek

Bunun dışında günlük olarak yapılacak yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi aktivitelerde bacakları çalıştıracağından kan dolaşımına iyi gelecektir.

İşi icabı ya da rahat hissedildiği için uzun süre bacak bacak üstüne atılmamalıdır. Bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını zayıflatabilir ve varislerin oluşumuna veya ilerlemesine yol açabilmektedir.

Akşamları eve gidildiğinde istirahat edilmeli, bu istirahat sırasında bacaklar yukarıda tutulmalıdır. Bacakların yukarıda tutulmasını kolaylaştırmak ve rahat etmek için altına minder, yastık gibi yüksek tutacak araçlar kullanılabilir.

Fazla kiloları olan kişilerin bacaklarına daha fazla ağırlık bindiğinden, daha fazla risk altında olmaktadır. Bundan sebep mutlak değerde kilo verilmesi önem taşımaktadır.

Ayrıca herhangi bir tedavi üstünlüğü olmasada, kişilerin şikayetlerini azaltmaya yönelik başarılı olan varis çorapları kullanılmalıdır.

Sauna, hamam, plaj gibi sıcak ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine bacaklara uygulanacak soğuk su çok daha etkili ve başarılı yönde etkiler.

KAYNAK:
1. https://www.varistedavi.gen.tr/varis-olusumu-nasil-engellenir
2. https://www.varisnedenolur.com/varis-olusumu-nasil-onlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur