Varis Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Meslek icabı uzun süre ayakta ya da oturarak hareketsiz kalma sonucunda bacak toplardamarlarının genişlemesiyle oluşan şekil bozuklukları ve kıvrımlara varis ismi verilmektedir. Bu şekil bozuklukları cilt üzerinde oluştuğunda gözle çok kolay bir şekilde görülebilirken, cildin biraz daha altında yer aldığında elle farkedilebilmektedir.

Bunların dışında varis daha çok gün sonuna doğru etkisini gösteren bir rahatsızlıktır. Kişinin bacaklarında yorgunluk, ağırlık hisleri oluştuğu gibi ağrı, şişlik, uyuşma ve sızlama gibi şikayetleride getirmektedir.

Dolayısıyla tedbir alınmayan ve ilerleme gösteren rahatsızlıklarda hasta artık sürekli kendini yorgun hissettiğinden dolayı iş, sosyal ve özel hayatında eskisi kadar aktif olamadığı için yaşam kalitesi düşer.

Varis belirtileri nelerdir ?
Varis tipine göre;

– Estetik bakımdan kötü bir görüntü oluşturmaktadır.
– Bacak ağrıları, uyuşma, kramp ve sızlama şikayetleri olabilmektedir.
– Bacaklarda renk değişikliği ve sertleşme meydana gelir.
– Kaşıntı olabilir
– İleri derece varislerde yara ve kanamalar olabilir.

Varis kimlerde olur ?
Varis erkek veya kadın tüm herkeste görülebilir. Uzun süre hareketsiz çalışmak zorunda olan kişilerde görülür. Ailesinde babasında veya özellikle annesinde varis olan kişiler risk grubundadır. Her ailesinde varis rahatsızlığı olan kişide varis olacak diye birşey söz konusu olmadığı gibi, ailesinde varis olmayan kişilerde varis görülebilmektedir. İnsanlarda 15 yaşından itibaren varis riski de başlamaktadır. Ayrıca çok killolu olan insanlarda hiç şüphesiz risk grubundadır.

Kadınlarda gebelikten sonra görülebilmekte fakat kendiliğinden kaybolma gösterbilmektedir. Toplumun %30-35’inde varis bulunmaktadır. Tedbir alındığı taktirde varis oluşumu önlenebilir veya geciktirebilir bir durumdur.

Varis nasıl önlenir ?

– Eğer uzun süre ayakta durmanızı veya oturmanızı gerektiren bir meslek sahibiyseniz aralıklı olarak mutlaka hareket etmeniz gerekmektedir. Günün sonunda yapacağınız yürüyüş, koşu, bisiklet sürme ya da benzeri aktiveteler de hareket etmenizi sağlayarak fayda gösterecektir.

– Fazla kilolarınız varsa diyet yaparak kilo vermeniz önerilir. Çünkü ağır insanların bacaklarına binen yük daha fazla olduğu için varis oluşumu ihtimali oldukça yüksektir.

– Bayanlar çok fazla topuklu giymekten ve daha önemlisi çok uzun süre bu ayakkabılar ile durmaktan kaçınmalıdır.

– Çok hafifte olsa varisleriniz varsa plajda güneş altına maruz kalmaktan ve çok sıcak ortamlardan uzak durmalısınız. Hamam ve sauna gibi aktivitelerden uzaklaşmalısınız.

– Dar pantalon veya benzeri giyim ile çok sıkı kemer kullanımından kan dolaşımını engellediği için kaçınmalısınız. Kan dolaşımının rahat bir şekilde olması için bol giyinmenizde fayda vardır.

– Soğuk su ile parmak uçlarınızdan dizlerinizin üstüne kadar masaj yaparak yıkamak iyi gelecektir.

– Akşamları evinize gittiğinizde bacaklarınızı yukarı kaldırarak altına minder ya da benzeri araçlar koyup istirahat etmeniz rahatlatacaktır.

– Varis çorabının tedavi etme gibi bir özelliği ve üstünlüğü olmasada kullandığınızda bacaklarınızı toparlayarak sizin rahat etmenizi ve şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ki çorapları kullanmanızda fayda vardır.

– Ailenizde varis rahatsızlığı olan biri varsa genetik açıdan risk taşıyor durumdasınız denilebilir. Bu yüzden sürekli ayakta durmanızı gerektirecek berberlik, cerrahlık ya da benzeri mesleklerden uzak durmalısınız.

Varis oldum ne yapmalıyım?

Toplum olarak herhangi bir rahatsızlığımız olduğunda ilk olarak yakınlarımıza veya internet ortamında arayarak bir çözüm bulmaya çalışırız. Doktor korkusu ve zaman kaybetme düşüncesinden dolayı bu okuduğumuz yada edindiğimiz bilgileri uygulamaya geçeriz. Yapılan bu büyük hata ile hastalığın ilerlemesine sebep olmamızın yanı sıra hem vakit kaybederek daha uzun süre sıkıntı çeker hem de maddi olarak boşa para harcamış oluruz.

Bu sebepten dolayı konusunda uzman bir hekime görülmekte fayda vardır.

Varis için hangi doktora gidilir
Varis için tecrübeli ve konusunda uzman bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurulmalıdır.

https://www.hangidoktorbakar.com/varis
https://www.varistedavi.gen.tr/varis
https://www.varisnedenolur.com/varis-nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur