Varis Yarası Nedir

Varis hastalığı ilerleme gösterdiği zaman genel olarak bacağın aşağı kısmında ortaya çıkan yaralardır.

Varis yaraları neden oluşur?
Bacakta ki toplardamarın görevi toplanan kanı kalbe taşımaktır. Yer çekimi olduğundan dolayı kan aşağı doğru gitmesi gerekirken toplardamarlarda bulunan kapakçıklar sibop görevi yaparak kalbe doğru pompalarlar. Bu kapakların hasar görmesi ile birlikte kan akışı yukarı doğru yapılamaz kan aşağıda birikme gösterir bu birikme ile damarlarda genişleme meydana gelir. Ve kanın göllenmesi söz konusu olur.

Başka bir oluşumu ise topla damarın pıhtı ya da basınç ile tıkanması ile kanın yukarı doğru gidememesi sonucunda oluşur. İlerleyen senelerde oluşan bu basınç sebebiyle bacak derisinde bozulmalar meydana gelir ve bunlarda yara oluşturmaktadır.

Varis yaralarının belirtileri
Ayak ve diz aralığında sıkça görülür. Genellikle ayak bileğinin ön kısmında oluşmaktadır. Kahverengi bir renkte , pul pul ve kalın bir şekilde meydana gelmektedir. Bacak kısmında daha sık görülen varis yaraları sabit bir boyutta değillerdir. Kişinin varis ağırlığına göre değişiklik gösterebilir.

Avrupa ülkelerinde daha fazla görülmektedir

Bakıldığı zaman varis daha afrika ülkelerinde ki insanlarda çok nadir görülen varis hastalığı Türkiye’de dahil olmak üzere avrupa ülkelerinde çok sık görülmektedir. Bunun sebebi teknolojinin çok fazla kullanılması denilebilir. Bunun sebebi teknolojinin tembellik yapmaya neden olduğundan dolayıdır. Türkiye’de kesin olmayan verilere göre 10 milyon varis hastalığı olan insan olduğu düşünülmektedir.

Varis genetik olabilir. Ailede bu rahatsızlığa sahip olan kimseler varsa kişinin varis olma ihtimali de vardır. Erkeklere nazaran kadınlarda çok daha sık görülmektedir. Kadınlarda daha fazla olmasının sebebi kadınlık hormonları, doğum kontrol hapları, gebelik’tir. Fazla doğrum yapan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Yaraların kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Mutlaka tedavi olmak için uzmana başvurulmalıdır. Önemsenmediği taktirde yara büyüme ya da enfeksiyon gösterebilir. Yara bir müddet sonra kemiğe dayandığında maalesef hasta ayağını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Oluşan bu yara kötü bir koku olmasına neden olabilir, yaranın verdiği ağrılar ve diğer etkiler hastanın yaşam kalitesini düşürebilir.

Varisten korunmak için yapılması gerekenler
*Hem uzun süre oturmak, hem de uzun süre ayakta kalmak varis oluşmasına sebep olmaktadır, bunun için çok fazla hareketsiz durmamaya özen gösterilmelidir. Örneğin siz mesleki hayatınız gereği sabit durmak zorundaysanız bazı aralıklarda hareket etmeniz gerekmektedir. Akşamları iş çıkışında evinize yürüyerek gidebilir, uzaksa 1-2 durak önce inip yürüyüş yapmanıza olanak sağlayabilirsiniz.

*Hareketsiz kalmamak ve toplardamarların görevini yapabilmesi için spor, yürüyüş yapabilirsiniz.

*Hastalık zayıf olanlara göre kilolu insanlarda daha sık görülmektedir. Bunun için dengeli beslenerek, kilo almamaya özen gösterilmelidir.

*Evinizde istirahat ettiğiniz zaman mümkünse bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirebilirsiniz.

*Kan dolaşımına engel olacak dar ve sıkı giysilerden kaçınılmalı.

*Seyahat sırasında çok fazla oturulmamalı sık aralıklarla kalkarak hareket edilmeli.

*Kendi otomobiliniz ile uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız saatte 1 mola vermeli ve ufak yürüyüşlerle ayak ve bacaklarınızın dinlenmelerini sağlamalısınız.

*Oturduğunuz zamanlar bacak bacak üstüne atmamaya özen göstermelisiniz. Alışkanlık haline getirdiyseniz bu alışkanlığınıza mani olmalısınız. iş icabı sürekli oturmak zorundaysanız otururken ayaklarınızı hareket ettirerek egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için ayaklarınızın topuklarını birleştirip uçlarını ayırarak V şeklinde yaptıktan sonra tam tersi uçlarını birleştirip topuklarını ayırarak ters V şeklini yapabilirsiniz. Bunu arka arkaya düzenli bir şekilde yapmak fayda sağlayacaktır.

*Hamam, sahuna veya plajda güneş altında durmak gibi fazla sıcak ortamlarda durmamaya özen göstermelisiniz.

*Sigara içmemelisiniz.

http://www.orhancoskun.com/varis-ulseri-neden-olur
http://www.bulogren.com/varis-neden-olur.html
http://www.varisnedenolur.com/varisin-zararlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur