Varis Nedir, Neden Olur?

Toplumun çoğunda bulunan hastalıklardan biri olan varis bacaklarda bulunan toplardamarların kapakçıklarının görevini yerine getirmemesinden ve toplardamarın genişlemelerinden oluşmaktadır. Bunun sebebi fazla ayakta kalmaktan veya oturmaktandır.

Toplardamarların görevi bacaklarda ki kirli kanı temizlenmek maksadıyla yukarı doğru akciğerlere ve kalbe taşımaktır. Toplardamarların içerisinde bu kirli kanın yukarı taşınması ve kanın aşağıda toplanmasını engellemek için görev yapmakta olan kapakçıklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ile bu kapakçıklar kanı yukarı pompalar.

Teknolojik alet ve araçların çıkması ile tembelliğe alışan insanlar daha fazla hareketsiz kalıp gerek bir yerden bir yere giderken yürümeden sürekli taşıt kullanmakta veya işi gereği ayakta durmakta ya da oturmaktadır. Bu da toplardamar kapakçıklarının tam olarak çalışmamasına ve kanı yukarı pompalamamasından kanın aşağıda birikmesine sebep olmaktadır. Toplardamarlarda ki kapakçıkların görevi bir sibop görevi yaparak kanı yukarı pompalamaktır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi fazla hareket etmeyen insanlarda maalesef bu kapakçıklar görevlerini yerine getiremezler. Hastalık daha çok Avrupa ülkelerinde görülürken Afrika veya asya’da bulunan ülkelerde fazla görülmez.

Birinci derece yakınlarında bu hastalığa maruz kalan kişiler, fazla kilolu insanlar veya kadınlar bu hastalığı sahip olma riskine daha yakındırlar. Toplumda her 5 kişiden 1’inde görülmekte olan bu sıkıntı maalesef yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Varis hastalığı olan kişilerde gün içinde gittikçe ağrı artmakta ve aynı zamanda çabuk yorulma görülmektedir ve kişi bacaklarını yukarı doğru tuttuğunda bir nebze de olsa rahatlamaktadır. Varis tedavisi yapılmadığı zaman hastalık ilerleyerek pıhtı oluşmasına ihtimal olabilir. İleri düzeyde varis hastalığı olan kişilerin bacaklarında renk değişimi ve yaralar olabilir. 60 yaşının üstünde olan insanların rahatsızlıklarında yaralar görülmekte ve bu yaralar önemsenerek ihmal edilmemelidir.

Toplardamarda bulunan kapakçıkların kanı yukarı doğru pompalayamayarak basıncı aşağı doğru arttırmasına (venöz yetmezlik) ismi verilir.

Kaba olarak sıralamak gerekirse 3 tip varis çeşidi vardır.

1. Büyük varisler
2. Orta boy varisler
3. Kılcal varisler

https://www.bulogren.com/varis-neden-olur.html
http://www.varislerintedavisi.com/varis-nedir
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-neden-olur
https://www.varisnedenolur.com/varis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur