Varis Nedir?

Varis bir toplardamar hastalığıdır. Vücudumuzda kilometrelerce uzunlukta olan çeşitli damarlar bulunur. Bu damarların tümünün değişik görevleri vardır. Konumuz varis olduğundan dolayı yazımızda toplardamarları ele alacağız.

Varis Neden Olur?
Toplardamarlar vücutta ki kirli kanı temizlenmesi amacıyla kalbe taşımakla görevli damarlardır. Özellikle bel altında bulunanlar kanı yer çekiminin tam tersi yönüne yani yukarı doğru taşırlar. Bacaklarda ki kanın yukarı doğru pompalanması için toplardamarların içinde yer alan kapakçıklar üstlenir. Yani adeta bir supap (sibop) görevi görmektedir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı hasar gören bu kapakçıklar kanın bir kısmını yukarı gönderebilirken diğer bir kısmının aşağıda kalmasına neden olmaktadır.

Sürekli olarak kanın bir kısmının aşağıda birikmesi damarın normal kapasitesini aşmaya ve basınç oluşmasına neden olduğundan damarlar genişlemeye maruz kalmaktadır. İşte bu duruma varis ismi verilmektedir.

Varis Çeşitleri
Varis üç çeşidi bulunan bir rahatsızlıktır. Kılcak, orta ve büyük varisler olarak ayrılır. Kılcal varisler bacaklarda çirkinliğe sebep olup, estetik bir kusur olarak görülürken orta ve büyük varisler ağrı, kramp, sızlama, şişlik, ağırlık ve yorgunluk hissi ya da kaşıntı gibi çeşitli şikayetlere sebebiyet vermektedir. Fakat bazı insanlarda ise hiç bir şikayet meydana gelmeyebilmektedir.

Kılcal varisler: Kırmızı ve mor renkte olup çok incedirler. Bu varisler ilerleyerek orta ve büyük varis halini almamaktadır.

Orta varisler: 2-3mm çapında olup cilt üzerinden hafif şekilde belli olan yeşil ve mor renkte ki damarlardır.

Büyük varisler: Ciltten net bir şekilde çıkıntı yapıp belli olan damarlardır. Boyutları 3mm’den daha fazladır.

Varis Belirtileri

– Bacakta Ağrı
– Damarda Ağrı
– Ayak Şişliği
– Yorgunluk ve Ağırlık Hissi
– Yanma hissi
– Kramp
– Kaşıntı
– Uyuşma

Varis Kanama Yapar mı?
Çok ilerleme kaydetmiş varisler de kaşıntı ya darbe sonucu kanamalar gözlemlenebilir. Varis kanaması ikiye ayrılabilir

1- Cilt altına kanama : Kılcal damar çatlaması sonucunda görülen kanamadır. Uzmanlar bir tehlikesi olmadığını belirtmektedir.

2- Cilt dışına kanama : Asıl önemli olan kanama cilt dışına olandır. Tehlikeli olan bu kanama tipi, ciddi riskleri meydana getirebilir. Böyle bir durumda kanayan yerin üzerine temiz bir bez, peçete ya da havlu ile bastırılmalı ve acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bez sabit olarak tutulmalı, turnike yapılmamalıdır.

Varis tanısı nasıl konulur?
Varisler genel anlamda bariz olarak belli olan ve anlaşılan bir sorundur. Fakat cildin epey altında görünmeyen vakıaların teşhisi için doppler ultrasonografi çekilmesi gerekmektedir. Bu ultrason muhakkak hasta ayakta tutularak yapılmalıdır.

Varisten Korunma Yolları
Varis çoğunlukla genetik sebeplerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yani anne ve baba gibi birinci derece yakınlarında varis olan kişiler daha fazla risk altındadır. Yalnız bu ailesinde varis olmayan kişi bu hastalıkla karşılaşmaz anlamına gelmemektedir. Varis yeterli tedbir alınmadığı taktirde herkeste meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Fakat genetik durumları söz konusu olan kişiler daha yatkındır denilebilir.

– Varisten korunmak için öncelikle ayakta veya oturur pozisyonda sabit, hareketsiz bir şekilde durulmaması gerekir. Eğer işiniz gereği sürekli olarak bu pozisyonlarda durmanız gerekiyorsa belli aralıklarla kalkarak tur atmalı kan dolaşımının gerçekleşmesini sağlamalısınız.

– Evinizde uzanarak bacaklarınıza egzersiz yaptırabilirsiniz. Örneğin pedal çevirir gibi bacakları yukarı aşağı ileri geri şekilde hareket ettirmek avantaj sağlamaktadır.

– Uzun süreli şekilde topuklu ayakkabı giymek ve bacak bacak üstüne atmakta zararlı olduğundan bu alışkanlıklardan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

– Hamam, sauna benzeri sıcak su bulunan ortamlardan uzak durulmalı.

– Plaj ya da benzeri yerlerde güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

– Fazla kilolar verilmeli.

https://www.varistedavi.gen.tr/varis
http://www.orhancoskun.com/varis-nedir
https://www.varisnedenolur.com/varis-nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur