Varis Neden Oluşur

Maalesef varis nasıl oluşur sorusunun henüz net bir cevabı yoktur. Fakat toplardamarların içerisinde mevcut bulunan kapakçıkların herhangi bir sebepten dolayı hasar görmesi doğrultusunda böyle bir hastalığın ortaya çıkması üzerinde durulmaktadır. Bu kapakçıklar çeşitli sebeplerden dolayı zedelenmektedir. Bu kapakçıklar kalp kapakçıklıkları ile karıştırılmamalı çünkü aralarında oldukça fark olan ve alakasız yerlerdir.

Toplardamar kapakçıkları ne işe yarar
Bilindiği gibi her canlının vücudunda bir kan dolaşımı söz konusu olmaktadır. Yer çekimi olduğundan dolayı normalde aşağıda birikmesi gereken kanı toplardamar içerisinde ki kapakçıklar bir sibop görevi görerek temizlenmesi amacıyla yukarı doğru pompalamakta ve de kanın birikmesine engel olmaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı kapakçıkların hasar görmesi kanın aşağıda birikmesine yol açmaktadır. Buna ise toplardamar (venöz yetmezlik) veya kapak yetmezliği ismi verilmektedir.

Tanımımızda yer verdiğimiz gibi toplardamarlarda meydana gelen yetmezlik kanın aşağıda birikmesine yol açmaktadır. Göllenmeye maruz kalan hacimi artırdığından genişlemesine maruz bırakmakta böylece büyük varislerin meydana gelmesine yol açmaktadır. Büyük varislerin tedavisinde ki esas amaç görevini gerçekleştiremeyen sorunlu damarların yok edilmesidir. Çünkü bu kapakçıkların onarılması veya eski halini alması asla mümkün değildir.

Büyük damarlarda meydana gelen kapakçık arızası çoğunlukla büyük varislerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kılcal veya orta boy varisler bu şekilde meydana gelmemektedir.
http://www.varislerintedavisi.com/varis-neden-olusur
https://www.varisnedenolur.com/varis-neden-olusur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur