Varis Neden Olur

İnsanlar bazı hastalıklara ne yaparsa yapsın maruz kalabilir. Fakat bazı hastalıklar aslında tedbirsizlik ve ihmalkarlık yüzünden olmaktadır. Aslında kişiler bazı rahatsızlıkların neden olduğunu bilse ve gerekli ciddiyeti gösterse bu rahatsızlıklarla asla karşı karşıya kalmaz ya da oldukça geciktirebilir.

Variste bunlardan biridir. Genetiklik durumu da söz konusu olan varislere dikkatsizlik sonucunda da çok sık rastlanılmaktadır. Varisin 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; kılcal damar, orta ve kalın şeklinde adlandırılmaktadır. Toplardamarlar vücutta bulunan kirli kanı kalbe ve akciğerlere taşıma görevini yapmaktadır. Bu toplardamarların içerisinde ki kapakçıklar vücutta kirlenen kanı kalbe ve akciğere pompalama görevi görürler fakat herhangi bir çok nedenden dolayı hasar görebilen bu kapakçıklar fonksiyonunu yitirdikleri zaman kirli kan pompalanamaz ve göllenmeye neden olur. Böylece damarlarda genişleme meydana gelmektedir.

Varise etken olan sorunları sırasıyla ele alalım.

Uzun süre ayakta durmak ya da oturmak
Varise sebep olan etkenlerden en çok karşılaşılanı meslek icabı sürekli ayakta durmak veya oturmak denilebilir. Sürekli ayakta çalışan insanların bacaklarına çok basla kuvvet uygulanmasından dolayı toplardamarlar da basınç altında kalmakta ve böylece hasar görmektedir. Ailesinde anne veya babasında varis olan kişiler mümkünse sürekli ayakta durabilecekleri meslekleri icra etmemelidirler. Özellikle annelerinde bu rahatsızlık olanlar daha çok dikkatli olmalıdırlar. Eğer uzun süre ayakta durulması gerekiyorsa belli aralıklarla hareket edilmeli, sabit dururken de ayaklar oynatılmalıdır. Aynı şey oturan kişiler için de geçerlidir. Belli aralıklarla kalkılıp hareket edilebilir. Ayrıca sabit durduğunuz yerde ayaklarınızı oynatarakta egzersiz yapabilirsiniz. Topuklarınızı birleştirip ayak uçlarını ayırarak ve sonrasında ayak uçlarınızı birleştirip topuklarınızı ayırarak ve ayak uçlarınızı kaldırıp topuklarınızın üzerinde durabilir ve topuklarınızı kaldırarak ayak uçlarınızda durabilirsiniz. Bu kolay yöntemle hareket etmiş ve kan dolaşımınızı kolaylaştırmış olursunuz.

Akşamları eve gidildiğinde meydana gelen ağırlık ve yorgunluk hissi de uzanıldığında bacakların yukarı doğru tutulmasıyla geçirilebilir. Bu şekilde kan dolaşımına yardımcı olur ve güzel bir rahatlamaya olanak tanırsınız. Bacakların yukarıda tutulmasına yardımcı olmak için minder, yastık ya da benzeri malzemeler kullanılabilir.

Hamile kadınlarda varis görülebilir
Her iki cinsiyette de karşılaşılan varis vakaları daha çok kadınlarda görülmektedir. Bunun sebebi ise gebelik sırasında artan kilolar ve hormon değişiklikleridir.

Fazla kilolar
Alınan fazla kilolar bacaklara verilen ağırlığında artışına neden olduğundan varis oluşumuna yol açabilmektedir. Avrupada yaşayan insanların kilo alarak hareketsiz çalışmaları varis oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Fakat afrika toplumunda varisle karşılaşılmamaktadır. Çünkü teknolojinin çok kullanılmamasından dolayı insanların hareketsiz kalması mümkün değildir. Düzenli ya da sağlıklı beslenmemek kilo almaya ve fazla kilolar ise varis oluşumuna neden olmaktadır.

https://www.bulogren.com/varis-neden-olur.html
http://www.orhancoskun.com/varis-nedir
https://www.varistedavi.gen.tr/varis
https://www.hangidoktorbakar.com/varis
https://www.ideaklinik.com.tr/varis/
https://www.varisnedenolur.com/varis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur