Varis Nasıl Önlenir?

Varis hastalığının genetik halk arasında ki ismi ile ırsi bir hastalık olduğunu bilmelisiniz. Anne ve babasında varis rahatsızlığı olan kişide varise yatkınlık diğer insanlara göre daha fazladır. Fakat ailesinde her varis hastalığı olan kişi bu rahatsızlığa maruz kalmayacağı gibi. Ailesinde hiç olmayan kişide de görülmektedir. Varisin önüne geçebilmek için alınması gereken önlem ve tedbirler vardır. Dikkatli bir şekilde önemsenerek ciddiye alındığı taktirde varis oluşumuna mutlak değerde engel olunabilir.

Şimdi gelelim bu alınacak önlemlere. Sizler için madde madde sıralayarak, yardımcı olmaya çalışalım. Eğer bu maddeleri harfiyen yerine getirirseniz varis olma ihtimalini neredeyse sıfıra indirgeyebilirsiniz.

– Hareketsiz uzun süre ayakta durulmamalı
Mesleki şartlar doğrultusunda uzun süre ayakta durmanız gerekiyor olsa bile 45-60dk’da bir oturmanız gerekmektedir. Oturacak durumunuz yoksa da ayakta durduğunuz süre zarfı içerisinde ayaklarınızı kıpırdatın. Hareket edin. Böylece ayaklara uygulayacağınız hareket ile kanında dolaşımını sağlarsınız.. Fakat ailede varis hastası varsa tedbir amaçlı olarak ve mümkünse ayakta durmayı gerektiren meslek seçmeyebilirsiniz.

– Uzun süre oturmayın
Ayakta sabit bir şekilde durulmayacağı gibi, uzun süre oturmakta varis oluşumuna olanak tanımaktadır. İşiniz icabı sürekli oturuyor olabilirsiniz, fakat 45-60 dk’da bir kalkarak dolaşmak sizin faydanızadır. Böylece yine kan dolaşımını sağlayacaksınız. Oturduğunuz zaman da ayaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Ayak uclarınızı birleştirerek topuklarınızı ayırın, sonrasında topuklarınızı birleştirerek ayak uclarınızı ayırın. yani V harekti ve ters v hareketi yaparak oturduğunuz yerde aralıklarla egzersiz yapın. Böylece hareket ederek kan dolaşımının olmasını sağlayabilirsiniz.

– Hergün 30-40 dk yürüyün
Varisi önlemek için en gerekli temel maddelerden biri de budur. Aslında sadece varis için değil bir çok hastalığın önüne geçebilmek için yürüyüş, koşma, yüzme gibi kasları çalıştıran sporlar yapılmalı. Akşamları işinizden evinize toplu taşıma araçları ya da servis ile gidiyorsanız bir kaç durak önceden inip evinize yürüyerek gitmek sizi hem zinde tutacak hem de bu hastalıktan koruyacaktır.

– İstirahat ederken ayaklarınızı yukarıda tutun
Akşamları evinize geldiğinizde bacaklarınızda hafiften ağrılar başlıyor ve yorgunluk hissi oluyorsa istirahat edin. Uzanırken bacaklarınızın yukarıda olmasına özen gösterin. Bunun için bacaklarınızın altına minder, yastık gibi destekleyici araçlar kullanabilirsiniz. Aslında bunun için özel olarak üretilmiş yastıklarda bulunmaktadır. Yaptığı işte normal yastıktan çok fazla farkı olmasada tercih edilebilir.

– Dar sıkı kıyafetlerden ve fazla yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının
Kan dolaşımına engel olacak sıkı ve dar kıyafetleri tercih etmeyin. Mümkünse biraz bol giyinin. Çok yüksek topuklu ayakkabılar rahat olmadıklarından dolayı uzun süre ayakta kalırsa maalesef varise davetiye çıkarmaktadır.

– Kiloya dikkat edilmeli
Eğer fazla kiloluysanız, kilo vermeniz sizin avantajınızadır. Çünkü ayaklarınıza ve bacaklarınıza ne kadar çok yük binerse o kadar risklidir. Kilo vermeniz çok iyi olacaktır. Veremiyorsanızda almamak için kilonuzu korumanızda fayda vardır.

– Hamileliğin ikinci yarısında ayaklarınızı yukarı pozisyonda tutun
Hamile kadınlarda da kilo arttığından dolayı varis oluşumu görülebilmektedir. Bunun için ayaklar yukarı pozisyonda uzanılmalı ve bu şekide istirahat edilmelidir. Bu dönemde doktorunuzun önerdiği bir varis çorabı kullanarak korunabilirsiniz.

Varislerim var ne yapmalıyım ?

Üstte ki maddeleri yerine getirmediniz ve varis oluşumu başladıysa kesinlikle bu konuda uzman bir kalp damar cerrahi uzmanına görünün. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu hastalık ilaç, bitkisel karışım, krem ya da sülük gibi yöntemlerle tedavi edilememektedir. Eğer doktorunuz ilaç önerdiyse , ilaçla geçebilecek düzeyde mi olduğunu mutlaka sorun. Varis konusunda uzman olmayan hekimler zaman zaman ilaç ya da çorap tavsiye ederek geçiştirebilmektedir.

Varisin önüne geçebilmek için hasar gören damarın işlevinin sona erdirilmesi gerekmektedir. Bunun için ameliyat olmanız veya ameliyatsız yöntemler ile tedavi olmanız gerekir. Teknolojinin süratle ilerlediği günümüzde sağlık alanında da oldukça ilerleme göstermiştir. Bu sebepten dolayı ameliyat olunması pek önerilmez. Lazer, radyofrekans, skleroterapi ve köpük tedavileri ile çok kısa sürede tedavi olarak günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Ayrıntılı bir konu olduğundan bu tedavi yöntemlerini sitemizde farklı bir başlık altında ele alacağız.

KAYNAK:
https://www.varisnedenolur.com/varis-olusumu-nasil-onlenir
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-olusumu-nasil-engellenir
https://www.ideaklinik.com.tr/varis/
https://www.hangidoktorbakar.com/varis
http://www.varislerintedavisi.com/varis-olusumunu-engellemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur