Varis Kanaması Neden Olur ?

Varis hastalığı zamanla kendi kendine kaybolma göstermeyen aksine gerekli tedbirler alınmayıp ihmal edilmeye devam edildiğinde ilerleme gösteren bir rahatsızlıktır. Varis üç çeşide ayrılır. Bunlar kılcal, orta ve kalın varislerdir. Varisler kılcal damar olarak başlayarak, orta ve kalın varis çeşitleriyle ilerleme gösterirler. Hatta hala herhangi bir müdahalede bulunulmazsa varis ülseri ortaya çıkar ve kişinin yaşamış olduğu şikayetler kat ve kat artış gösterirken, kanamalar meydana gelir ve hastanın yaşam kalitesi de oldukça düşer.

Genişlemeye maruz kalan damalarlar incelmeye de yüz tuttuğundan kaşıma ve darbe ile zedelenerek yaralanmaya yüz tutmaktadır. Damarın da bu sırada almış olduğu darbeyle kanaması muhtemel olabilmektedir.

Varis kanaması iki gruba ayrılabilir, bunlar ;

Doku içine kanama
kılcal damarlarda çatlamalar oluşması ile deri altına kanama meydana gelmesidir. Kanamanın dışında morluklar oluşmasına da neden olur. Bu tip kanamalarda soğuk pansuman yapılabildiği gibi hızlı iyileşmesini sağlayacak bazı jeller de kullanılabilmektedir. Herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat hekime başvurulmasında yarar vardır.

Cilt dışına kanama
Damarın patlamasıyla ortaya çıkan kanamadır. Özellikle varis hastalarının uyku esnasında oluşursa ciddi risk oluşturarak kötü sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Damarın içerisinde ki basıncın artmasıyla ilişkili olarak 15-20 dakika da hayati riskler oluşturabilecek kan kaybına neden olabilir. Varis kanaması ile karşılaşıldığında acilen yapılması gereken faktörler vardır, bunlar ;

– Vakit kaybetmeden kanama gösteren yerin üzerine temiz bir bez veya peçete, çıplak elle bastırılmalıdır. Kesinlikle turnike uygulanmamalıdır. Sadece kanayan yerine bu temiz bez ya da peçeteyi bastırmak yeterli olmaktadır.

– Kanama kontrol altına alındıktan sonra derhat acil bir şekilde hastaneye gidilmelidir. Hastanede kanayan yere hekimler tarafından doğru bir şekilde müdahale edilecektir.

Kaynak;
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kanamasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur