Varis Hastaları Nelere Dikkat Etmeli ?

Varis hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekenleri 10 madde de sıralayalım.

1-) Bol Hareket Edin ; Hareketin her türlüsü makbuldür. Bu yürüyüş, spor, yüzme veya bisiklet sürme gibi spor faaliyetleri olabilir. Fakat futbol, basketbol gibi aniden durmayı ve sıçramayı gerektiren sporlar varis açısından sakıncalıdır. Yapılan hareket süreklilik ve tempo istemektedir.. ( bisiklet sürme gibi )

2-) Çalışırken hareketsiz kalmayın ; İşiniz gereği sürekte ayakta kalmak veya oturmak durumunda kalabilirsiniz. Fakat bunun çok uzun olmaması gerekmektedir. Özellikle saatte 1 kere bir tur atılması ve dolaşılması gerekmektedir. Bu sayede kan dolaşımı sağlanmaktadır. Bunun dışında hareketsiz kalmanız gereken zamanlarda durduğunuz yerde ayaklarınızla önce topukları birleştirip uçlarını ayırarak V şekli yapabilir, sonrasında sadece uçlarını birleştirip topukları ayırarak A işareti yapabilirsiniz. Ayrıca Önce topuklarınızı yukarı kaldırıp uçlarında durarak, daha sonrasında uçlarını kaldırarak topuklarınızın üzerinde durmakta hareket yapmanıza olanak tanıyıp fayda sağlayacaktır. Bu egzersizleri ara ara yapmanız ve akşamları bacaklarınızı yukarı kaldırıp istirahat etmeniz de yarar sağlar.

3-) Soğuk suyla bacak duşu ; Cilde soğuk su uygulanması ile venler büzülme gösterir ve kan daha hızlı bir şekilde kalbe pompalanır. Evinizde küvet varsa 3/1’ini soğuk su ile doldurup (14-16 derece) su içerisinde yürüyebilirsiniz. Yalnız yürürken her adımda ayağınızı dışarı çıkararak tekrar suya sokmalısınız.

4-) Dar giyinmeyin ; Sıkı olan kemer ve kıyafetler kan akışını güçleştirebilmektedir. Külotlu çoraplarda dahil bel kısmı çok sıkı olan kıyafetlerden kaçınmak gereklidir.

5-) Topuklu ayakkabı tercih etmeyin ; Çok yüksek olan topuklu ayakkabıların içerisinde çok fazla vakit geçirmek maalesef zarar vermektedir. Giyilen ayakkabının her gün değiştirilmesinde fayda vardır, ayrıca en yüksek topuklu 5cm olmalıdır.

6. Doğru beslenme ; Doğru beslenme vücuda gerekli yapı maddelerini sağlar. Bağ dokusunun dayanıklılık ve esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinin azalması bir çok organda yetmezliğe yol açar. Bağ dokusu zayıflığı varis oluşumuna neden olur. Doğru beslenme bağ dokusunu güçlendirir ve aşırı kikoyu önler. Günde en azından iki litre sıvı tüketilmelidir.

7. Venlere dışarıdan mekanik destek ; Dıştan destek görevi yapan külotlu çorapların iyi kaliteli olanları hafif varislerde yarar sağlar. Aşırı varis şikayetlerin de ise sıkıca kavrayan özel varis çorapları faydalıdır.

8. Sigara içilmemelidir ; Sigara ve oluşturduğu serbest radikaller damar duvarına zarar vererek damar hastalıklarının oluşmasını çabuklaştırır.

9. Bitkisel maddeler ; Bitkisel kaynaklı venleri sıkılaştıran maddelerin (at kestanesi, gotu kola, rutin, diosmin) pomat ve hapları yararlı olabilir.

10. Hormonlar ; Kadınlık hormonu östrojen, damarlarda genişlemeye yol açar. Bu nedenle kadınlarda varis erkeklerden daha sık görülür. Progesteron östrojenin yol açtığı damar genişlemesini önler. Oluşmuş olanları geçirmez, ancak ilerlemesini durdurur. Progesteron jel şeklinde kullanılabilir.

https://www.varistedavi.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur