Varisi Engellemek Mümkün mü?

Bir çok sağlık probleminde olduğu gibi, varis rahatsızlığı çoğunlukla tedbirsizlik dolayısıyla meydana gelmektedir.

Aynı zamanda varis genetik bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla anne veya babasında damar genişlemesi problemi olan kişiler diğer insanlara göre daha fazla dikkat etmelidirler. Fakat ailesinde varis olmayan kişilerde olmaz anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde gerekli önlem ve tedbirler alındığında anne ve babasında olan kişide bile görülmeyebilir.

Tamamen yaşam tarzıyla alakalı bir rahatsızlıktır denilebilir. En temel faktör, hareketsiz kalmamaktadır. Teknolojinin, iş hayatında büyük değişikliklere kapı açmasıyla birlikte insanlar mesleklerini ya sabit olarak oturarak ya da ayakta sabit durarak icra etmeye başlamışlardır. Dolayısıyla bu hareketsizliğin, bacaklarda meydana getirdiği basınç sebebiyle toplardamarlarda problem yaşanmaktadır.

Varis Oluşumu Nasıl Önlenir
Aşağıda sıralayacağımız maddeler göz önünde bulundurulduğu taktirde, önemseniz ve dikkat edilirse damar genişlemesi rahatsızlığının önüne geçilebilmektedir.

– Çok uzun süren seyahatlerde mola veriliyorsa molalarda yürüyüş yapılmalı. Verilmiyorsa kullandığımız vasıtanın koridorunda küçük yürüyüş yapılabilir. Kendi aracınızsa mutlak bir şekilde belli aralıklarla mola vererek hareket etmeniz gerekmektedir.
– Çalışma esnasında sürekli olarak ayakta durulmamalı veya oturulmamalıdır. Belli aralıklarla mutlak surette hareket edilmelisi gerekmektedir.
– Sauna, kaplıca, hamam ya da benzeri sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Ayrıca güneş altında plaj gibi mekanlarda vakit geçirmekte varisleri olumlu yönde etkilediğinden, güneşlenme faaliyetinden uzak durulmalıdır.
– Rutin, günlük yürüyüşler yapılmalıdır.
– Fazla kilo varsa verilmeli, kilo almamaya özen gösterilmelidir.
– Kemeri , paçası dar giyimlerden uzak durulmalıdır. Rahat ve bol olan kıyafetler tercih edilmelidir.
– Uzun süre ayakta durmayı gerektirecek öğretmenlik, berberlik, cerrahlık gibi meslek sahipleri sürekli hareket etmeli ya da mümkünse mesleğini değiştirmelidir.
– Hamile ve varisi olan kişiler doktor tavsiyesinde ki uygun varis çorabı kullanabilir. Tedavi edici üstünlüğü olmasada rahatlatıcı özelliklere sahiptir.
– Akşam istirahatleri bacaklar yukarıda tutulacak şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan istirahat oldukça büyük yönde rahatlama sağlayacaktır.
– Ameliyatsız yöntemlerle tedavi ettirilmesi avantaj sağlayarak, olumlu etkilemektedir.
– İnternet sitesi, radyo veya tv gibi ortamlarda varis rahatsızlığını krem, çay, bitkisel karışım, özel çorap gibi araçlarla tedavi ettiğini iddia eden kişilere güven duyulmamalı ve aslı olmayan yöntemler için zaman geçirilmemelidir.
– Sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

Kaynak:
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-olusumu-nasil-engellenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur