Varis Çeşitleri

Varis çeşitleri, cilde olan yakınlığı ve boyutuna göre değişiklik gösterebilirler. Her tip varisin yaşatmakta olduğu şikayetlerde değişiklik gösterebilmektedir.

Varis türleri

Kılcal varis
Cilde çok yakın olarak görülebilen fakat görüntü dışında herhangi bir şikayet barındırmayan kırmızı ve mor renklere sahip varislerdir. Kılcal damar olarak da tabir edilebilmektedir. Bu varis türü ilerleme göstermez, sadece kılcal varis olarak kalmaktadır. Toplumda çok sık bir şekilde görülen bu tip, daha çok etek gibi giyim tarzı olan kadınlar tarafından şikayete maruz bırakılmaktadır. Çok yaygın olmasına rağmen, fazla görülmeyen sızlama, ağrı ve kaşınma gibi şikayetleri de getirebilmektedir. Bu tip varislerin ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmesi mümkündür.

Orta Varis
Cilt üzerinden yaptığı küçük çıkıntılarla görülebilen, yeşil ve mor renklere sahip varis türüdür. Boyutları 2-3mm arasında değişmekte ve kıvrımlı halde görülürler. Çoğunlukla dizlerin arka kısmında meydana gelsede bir çok yerinde oluşabilir. Yer yer görülebildiği gibi örümcek ağı tarzında da oluşabilir. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Günümüz teknolojisinde bu tip varisler için köpük yöntemi çok kolay bir şekilde uygulanmaktadır.

Büyük Varis
Cilt üzerine yaptıkları çıkıntılarla net olarak görülebilen tipte ki varislerdir. Çapları 3mm’den büyüktür ve varisin en ilerlemiş hali denilebilir. Bu tipte ki varisler bazı kişilere hiç şikayet oluşturmazken, bazılarının yaşam kalitelerini oldukça düşürebilir.

Bu varislerin oluşmasında ki en büyük etken bacakta bulunan toplardamarlardan birinin kapakçıklarının yol açmasıdır. Hasar gören kapakçıkların olduğu damarlar tedavi edilmediğinde büyük varislerin oluşumuna yol açmaktadır.

Bunların dışında bir kişide saydığımız 3 varis tipide bulunabilir, buna da karma varis ismi verilmektedir.

http://www.varislerintedavisi.com/varis-cesitleri-nelerdir
http://www.varisnedenolur.com/bacaklardaki-varisin-cesitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur