Sinüzit Neden Olur ?

Alın, yanak, gözlerin arkasında ve kafatasında bulunan boşluklara sinüs adı verilir. Başına sinüzit rahatsızlığı gelmeyen çoğu kişi böyle bir hastalığın olduğundan habersizdir. Halbuki bebeklerde bile bulunmaktadır. Şikayetleri bazen öyle fazladır ki kişi başının içerisine beton dökülmüş gibi hisseder. Bu şikayetin yanı sıra nefes alıp vermeyi de zorlaştırabilmektedir.

Bakteri, mantar ve virüslerin enfeksiyon oluşturması ile sinüslerin ilhitaplanması sonucunda meydana gelir. İltihaplar oluştuğunda 3 ay boyunca herhangi bir düzelme olmayan vakara kronik sinüzit ismi verilmektedir. Zaman zaman ara sıra olan ve kısa süren sinüzitlere ise akut sinüzit ismi verilmektedir. Bunun oluşumu daha çok soğuk algılınlığı gibi enfeksiyonlardan sonra meydana çıkmaktadır.

Sinüzit hastalarının sayısı her gün artışgöstermektedir. Fazla şikayetlere yol açarak, kişiyi olumsuz etkileyen rahatsızlığa ilaçlar da çare olamamaktadır. Sinüsler, içerisinde sıvı birikmesi nedeniyşe baş ve yüz bölgesinde ağrıların meydana gelmesine yol açmaktadır. Bu sebeple kişi yüzünde basınç hissederek, nefes alışverişi zorlaşmaktadır. Aynı zaman da göz, burun ve yanak bölgesinde şişlikler oluşabileceği gibi, ağız kokusu, halsizlik ve ateş gibi şikayetlerede maruz bırakabilmektedir.

Sinüzitin Nedenleri

Burun içerisini kaplayan zar, aynı şekilde sinüsüde kaplamaktadır. Bu zarlar mukusu (sümüksü sıvı) üretimi sağlamaktadır. Dolayısıyla bu sıvı sayesinde nefes yolları nemli kaldığından mikrop ve toz parçacıkları fazla yol alamadan temizlenmektedir. Sinüsler, bağışıklık sistemine destek olarak solunan havanın ısınmasına yardımcı olmaktadır. 4 ana çift sinüs bulunmaktadır. Elmacık kemiklerine, alında gözlerin üzerine, gözlerin arasına ve gözlerin ardına denk gelecek şekilde yüz bölgesinde mevcut kemiklerin arasında bulunmaktadır. Sinüzit ağrısı da en fazla buraları etkilemektedir.

Sağlıklı olan her bir sinüste mikrop ya da bakteri gibi virüslerin bulunmaması gerekmektedir. Fakat sinüs ağızları tıkanıklık gösterdiğinde veya sinüslerde mukus biriktiğinde bakteri ve mikroplar bu bölgede kolayca büyüme gösterebilirler. Çoğu sinüzit oluşumunun sebebi virüstür.

Sinüzit oluşumuna sebep olan ve risk oluşturan durumlar
– Burun içerisinde büyüme gösteren etler
– Burun kemiğinde oluşan eğrilik veya nefes alış verişini önleyen şekil bozuklukları
– Büyük geniz eti
– Genizde akıntı
– Aşırı şekilde burun açıcı sprey kullanımı
– Uçağa binmek ya da dalış yapmak gibi irtifa değişiklikleri
– Soğuk ve kuru hava koşulları
– Kistik fibrozis
– Reflü
– Saman nezlesi, alerjiler
– Sigara içmek
– Sinüslerde bulunan küçük kılların vazifesini yerine getirmesini önleyen rahatsızlıklar
– Soğuk algınlığı
– Solunum yolları enfeksiyonları

Evde Sinüzit Tedavisi

Doktoriar sinüzit hastalarına genel olarak burun spreyi ya da antibiyotik önerirler. Akut yani üst kısımda bahsettiğimiz kısa süreli yaşanılan sinüzitler ilaç kullanımına gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Kronikleşmiş yani 3 aydan fazla süren sinüzitlerde ise ilaç ya da benzeri faktörler etki göstermediğinden ameliyat yoluyla sinüs temizliği yapılarak tıkanıklığın giderilmesi gerekmektedir. Umursanmayan tedavisi yapılmayan sinüzitler tehlike arz edebilir.

Sinüzit şikayetlerini biraz daha hafifletmek için evde yapılabilecek unsurlar bulunmaktadır.
– Gün içerisinde birkaç kere ıslak ve nemli bezi yüzünüze koyabilirsiniz.
– Bir bardak suyun içerisinde 1 çay kaşığı tuz ve karbonat koyarak sabah akşam burnunuzu ve genizinizi yıkayayabilirsiniz.
– Bol su tüketebilirsiniz.
– Günde 3-4 kez buhar soluyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur