Siğil Neden Olur?

Siğil,cildin üst tabakasına HPV isimli virüsün yerleşerek meydana getirdiği enfeksiyon doğrultusunda ortaya çıkan bir sorundur. HPV = human papillom virus anlamına gelir ve kişiden kişiye bulaşan bir virüstür. Siğiller çoğunlukla iyi huylu olan kabartılardır toplu iğnenin başı büyüklüğünde olabildiği gibi nohut tanesi kadar da olabilir. Çoğunlukla tekli görülse de küme halinde de ortaya çıkabilir. Nemli ve yaralı bölgelerin siğil kapma riski biraz daha fazladır. Ancak sağlıklı ya da kuru bölgeye de bulaşma eğilimi yüksektir.

Kondilom Tedavisi İçin Vakit Kaybedilmemeli
Siğillerin içinde en tehlikeli olanı cinsel organ üzerinde meydana gelen tiptir ve kondilom olarak adlandırılır. Burada oluşum gösteren siğiller çoğunlukla kümeler halinde meydana gelir ve bunlara mozaik siğil ismi verilir. Kondilom tedavisi aciliyet isteyen bir problem olup aksi taktirde kanserleşebilir. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen siğiller her ne kadar bulaşıcı olsa da fazla tehlikeli değildir. Siğiller ile doğrudan temas edildiği taktirde dokunan yerde de oluşumu söz konusudur. El ve ayaklarda sıkça karşılaşılır.

Siğiller vücudun tüm her yerinde oluşabilir
Genellikle cilt renginde veya biraz daha koyu renkte pürüzlü ya da pürüzsüz yapıya sahiptirler. Ayak tabanında meydana gelen siğiller baskı altında olduklarından cilt altına doğru büyürler ve düz yapıdadırlar. Vücudun tüm ağırlığına maruz kaldıklarından acı ve ağrıya sebebiyet verebilirler.

siğil neden olur nasıl geçer

HPV Virüsü Sebep Olmaktadır
Siğil oluşumunda rol oynayan etkenin HPV ismi verilen virüs olduğundan bahsettik. Herkes bu virüsün yerleşmesine müsaittir fakat herkeste siğil oluşmaz. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de çabuk tutunur ve büyüme gösterir. Tabi bu bağışıklık sistemi sağlıklı ve güçlü olan kişilerde olmadığı anlamına gelmez. Bağışıklı sistemi zayıf olanlarda, çocuklarda, ergenlerde, tırnak yiyenlerde, tırnak çevresinde ki etleri koparan kişilerde risk daha fazladır.

Siğil Neden Çıkar?
HPV virüsü hemen hemen her yerde vardır. Özellikle nemli ve ıslak bölgelere yerleşmesi daha kolaydır. İnsandan insana en ufak temas yoluyla geçebildiği gibi ortak kullanılan eşya veya mekanlarda neden olabilir. Örneğin çocukların oyun oynadığı alanda siğili olan birinin oyuncaklara temas etmesinin ardından bir başka çocuk o oyuncağa temas ederse bulaşabilir. Aynı şekilde havuz, duş ve hamam gibi mekanlarda çıplak ayakla yürümekte büyük bir risk oluşturur. Havlu, terlik ve ayakkabı gibi eşyaların ortak kullanılması da risk faktörlerindendir.

Siğil Bulaşıcı Bir Sorundur
Kişinin elinde bulunan bir siğil yüzüyle temas ettiğinde orada da çıkabilir aynı şekilde siğil bacağı veya vücudu ile temas ederse bu şekilde yayılabilir. Yani illa başkasından geçmesine gerek olmadan kişi kendi kendine de bulaştırarak yayılmasına neden olabilir.

Virüs Bulaşmasında Risk Oluşturan Faktörler
– Bağışıklık sisteminin zayıf olması
– Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına neden olan ilaç veya hastalıklar
– Cinsel ilişki
– Alerjik reaksiyona yatkın olan bünyeye sahip olmak
– Kesik, yara gibi virüslerin yerleşmesini kolaylaştıran faktörler
– Havuz, duş, hamam ve benzeri ortamlarda çıplak ayakla dolaşmak
– Ortak kullanılan tuvaletlerin tercih edilmesi
– Havlu, bornoz, terlik ve ayakkabı gibi ortak kullanılan eşyalar
– Siğili olan birinin siğilli bölgesine temas
– Tırnak yeme veya tırnak çevresinde ki eti koparma alışkanlığı

Cinsel Organ Üzerinde ve Makatta Oluşan Siğil
Penis, vajina ve makat bölgesinde meydana gelen siğiller çoğunlukla cinsel temas doğrultusunda ortaya çıkmaktadır ve son derece tehlikelidir. Özellikle birden fazla partneri olan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Hpv virüsünü engellemek için kondom kullanılsa da bazen etkili olmayabilir. Çoğunlukla ters ilişki yaşayan insanlarda karşılaşılır. Tedavisi mutlaka geciktirilmeden yapılmalıdır. Her ne kadar en büyük sebep cinsel ilişki olsa da ortak kullanılan tuvaletlerin taharet musluğundan ya da klozetten geçebilme ihtimali de söz konusudur.

Siğil Tedavisi
Siğillerin tedavisi için evde uygulanabilecek yöntemler vardır. Özellikle incir sütünün çok iyi geldiği bilinmektedir. Eğer bu yollarla tedavi sağlanamadıysa cerrahi yöntemlere başvurulmalıdır. Özellikle de anüs, penis, vajina gibi alanlarda olan siğillerde derhal cerrahi yollara başvurulmalı ve fazla vakit geçirilmemelidir. Günümüzde ameliyatsız yöntemlerle siğil tedavileri yapılmaktadır. Siğil tedavisi zaman ve sabır gerektirir. Çünkü tedavi edilen bölgede yeni siğiller ortaya çıkabilmektedir. Bunun için tedavinin ardından hasta takibe alınmalı ve ilk önceleri ayda 1 sonra ise 2 ayda 1 kontrol edilmesi gerekmelidir. Tekrarlayan vak’alar söz konusu ise tekrar tedavi uygulanmalı ve böylece tüm virüs ortadan kaldırılmalıdır.

KAYNAK:
http://www.sigiltedavisi.net/anuste-cikan-sigiller-kondilom
http://www.sigiltedavisi.net/sigil-nedir-nasil-olusur
http://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/u—w/warts
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-warts/basics/causes/CON-20021715

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur