Saçkıran

Bağışıklık sisteminden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Bağışıklık sistemi vücudu korumakla görevli olmasına rağmen bazı zamanlar kendi hücrelerini yabancı olarak algılar ve saldırıya geçer. Saçkıran da bu sebeple meydana çıkan bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin gerçekleştirmiş olduğu saldırı ile kişinin kıl kökleri sayıflamaya maruz kalarak kılların dökülmesine neden olur. Bu problem genel olarak stres, üzüntü ve depresyon görülen kişilerde oluşmaktadır. Saçkıran ani olarak baş gösteren bir problem olduğu için herhangi bir belirtisi ya da başlangıcı bulunmamaktadır. Dolayısıyla daha önceden teşhis edilmesi mümkün olmamaktadır. Bulaçıcı olmayan bu sıkıntı kişinin saç, sakal, kaş veya benzeri diğer kıllı deride yer yer madeni para büyüklüğünde dökülmelere neden olacağı gibi komple dökülmelerede yol açabilmektedir.

Ayrıca bu rahatsızlığı alınan gıdalarla veya herhangi saçkıranı olan biriyle temasa geçilmesiyle bulaşması söz konusu olmamaktadır. Kıllarda dökülmeye sebep olduğundan dolayı kişiyi sosyal bir sıkıntıya sokabileceği gibi özgüven eksikliği ya da farklı psikolojik sıkıntılar da oluşabilmektedir. Fakat saçkıran tedavisi gerekli önlemler alındığı taktirde mümkün olabilmektedir. Bu problemle karşılan insanların bir çoğunluğu 20 yaşının altında çocuklarda görülmektedir. Dökülen saçların yerine daha sonra yenilenen kıllar beyaz veya gri renkte çıkmaya başlayarak daha sonrasında kendi rengini almaktadır. Bazı kişilerin saçları tekrar tekrar dökülerek yenisi çıkabilirken bazı insanların dökülen saçının yerini yenisi almamaktadır.

Saçkıran Neden Olur ?

Bu hastalığın neden olduğu ile ilgili herhangi bir bilimsel sonuç yoktur. Karşılaşan kişilerde bulunan ortak sorunların stres, sinirsel etkiler, üzüntü gibi faktörlerin olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında problemin ailesel yani genetik olduğu da görülmüştür. Anne ya da babasında saçkıran olmuş biri daha fazla risk altındadır. Ayrıca bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerde tiroit ve kansızlık sorunlarına rastlanılmıştır.

Saçkıran tedavisi nasıl yapılır ?

Bazı insanlar sorunla bir defa karşılaşabilir, dökülen saçların yerini yenileri alır ve bir daha aynı sıkıntıyla karşılaşmaz. Fakat bazı hastalarda nüksedebildiği gibi saçın yerine yenisi hiç çıkmayabilir de. Yani saçkıran tipi herkeste farklı bir şekilde meydana gelebilir. Rahatsızlığın tedavisi için ilk olarak bu işin uzmanına başvurulmalıdır. Çünkü saçkıran için ilaçlar ve merhemler bulunmaktadır. Esas olan konu ise eğer kişi, stres ve üzüntü dolayısıyla maruz kaldıysa ilk olarak bu negatif olgulardan kurtulmalı, hayata olumlu ve pozitif bir şekilde bakmalıdır. Tedavi için saç dökülmesi olan alanlara steroid ismi verilen kremler uygulanabilir.

Kaynak;
http://www.sacproblemleri.net/sackiran
http://www.hangidoktorbakar.com/sackiran
http://www.sackiran.org/sackiran-neden-olur.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur