Saç Neden Beyazlar ?

İnsanlar doğar, büyür ve ölürler. Hayatın kanunu budur. İnsan çocukken nasıl değişik özellikler taşıyorsa, yaşlanmaya başladığı zamanda değişik özellikler kazanır. Bunlar ciltte yıpranmalar olabileceği gibi, ses tonu değişikliği ve en çok görülen saç beyazlaması ve dökülmesidir.

Doğada ki tüm canlılar vakitleri geldiğinde yaşlanır ve Allahın nasip ettiği insanlarda yaşlanacaktır. Bu tabiatın bir kanunudur.

Saç kök ve gövde olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Deriden saç ucuna kadar olan kısıma gövde, saçın deri altında kalan ve çıktığı noktaya ise kök ismi verilmektedir. Saçımızın beslenmesine olanak tanıyan ve rengini aldığı maddeler saç kökünde bulunmaktadır. Saça rengini veren maddeye melanosit ismi verilmektedir.

Melanosit ismi verilen özel pigment hücrelerinden melanin isminde ki madde oluşur. Derinin yüzeyinde saçların uzamakta olduğu (folikül) açıklıklara yerleşmektedir.Saç tellerinin her biri farklı bir folikülden ortaya çıkmaktadır.

Melaninin meydana gelmesi ise doğumdan önce başlar. Saçın doğal rengi, saç kılı yuvası ya da kabuğunun orta katında ki melaninin dağılımı, türü ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Saçta yalnızca iki çeşit pigment bulunmaktadır. Bunkar koyu ve açık renktir. Koru renk olanına eumelanin, açık renk olanına ise phaomelanin ismi verilmektedir. Pek çok insanın saçlarının farklı renkli olması bu iki pigmentin karışmasından dolayıdır.

Saç kökünde melanosit üretildikçe saçlar kendi rengi ile uzamaya devam eder. Fakat yirmi yaşlarının ardından saç köklerinde ki melanosit üretimi azalma gösterir ve bu yavaşlama ile beraber yeni çıkan saçlar rengini alamaz ve beyaz teller çıkmaya başlar. Otuzlu yaşların ardından ise saçların gri veya beyaz renk olma olasılığı her on yılda bir %10-20 artış gösterir.

Saçların beyazlamasında ki temel sebeplerden biri de ailesel yatkınlıktır. Babasının 30’lu yaşlarda saçları beyazlamış olan bi erkeğin de saçlarının aynı yaşlarda beyazlama ihtimali yüksektir. Fakat mutlaka aynı yaşlarda beyazlar diye birşey söylemek söz konusu bile olamaz. Kişi genetik faktörleri anneden aldıysa beyazlama çok daha geç olabilmektedir. Ailesel yatkınlık aynı şekilde saç dökülmesi veya sakalların beyazlaması gibi faktörler için de geçerlidir.

Saç Bir Gecede Beyazlar mı?

Eski Türk filmlerinde sıkça gördüğümüz durumlardan biridir. Bir durumu kafasına çok takan ve üzülen bir kişinin saçlarının bir gün de beyazladığını görürürüz. Gerçek hayatta nadiren de olsa ani olarak saç beyazlaması meydana gelebilmektedir. Normal şartlarda saç yavaş yavaş uzun süreye yayılarak beyazlamaktadır.

Fakat, hücresel olarak kişi için büyük bir yıkım ya da stres, üzüntü olduğunda saç diplerinde saçkıran meydana gelebileceği gibi saç dökülmeleri de yaşanabilmektedir. Ya da bunların dışında saçta beyazlamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu beyazlaşmalar komple tüm saçlarda olabileceği gibi, yalnızca bir tutam şeklinde bölgesel de olabilmektedir.

Üzüntüden Saç Beyazlar mı?

Sinir, stres, üzüntü veya motive kaybı bir çok sağlık konusunda insanları olumsuz yönte etkileyebilmektedir. Bu durum saçların beyazlaması için de geçerlidir. Stres ya da üzüntü kişinin saçlarının normalden daha hızlı beyazlamasına olanak tanıyabilmektedir. Kişi stres, üzüntü yaşadığı zaman vücuda kortizon hormonu salgılanmakta bunun sonucunda kortizon hormonunun başka bölgeye gitmesine kısıtlama getirilmektedir. Bunun sonucunda ise saç beyazlığı dipten uca doğru kendini göstermektedir.

Saç Boyası Saçın Beyazlamasına Neden Olur mu?
Saçlarını boyayan kişiler bir çok konuda dikkat etmelidir. Erken yaşlarda saç boyanacaksa ve ailesinde erken yaşta saçları beyazlayan kimseler varsa mutlaka boyama işi ertelenmelidir. ailesel yatkınlığı olan kişilerin saçlarını boyama işlemini 20li yaşlarda değil, 30lu yaşlarda yapmaları gerekmektedir. Bu kişilerde saçın erken boyanması, erken beyazlama riskini ortaya çıkarmaktadır.

SAÇ NASIL YAVAŞ BEYAZLAR ?

Bilimsel olarak şu an üzerinde çalışmalar yapılan konulardan biri de saçın beyazlamasının yavaşlatılmasıdır. Melanositlerin üretimine olanak tanıyan yöntemler kullanıldığı taktirde saç beyazlaması yavaşlatılabilir. Mesela, kişiye vitamin enjeksiyonları yapılabilir..

Tam olarak netlik kazanmış olan bir yöntem bulunamadıysa da, ekonomik olarak imkanı bulunan kişiler PRP tedavisi yaptırabilir.

PEKİ SAÇLARIN BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR ?

Günümüz koşullarında saçın beyazlamasını komple durdurabilmek mümkün olmayacağı gibi, yapılacak veya alınacak bazı tedbirlerle böyle bir şey belki mümkün olabilir. Bunun için doğru beslenmek ve gerekli vitaminleri almak gerekmektedir.

– Taze Yeşillikler : Saçlar için gerekli olan tüm vitaminleri taşımaktadır.
– Çikolata : Melanin üretimi için ihtiyaç duyulan bakırı içermektedir. Saç tellerinin orjinal renginde kalmasını sağlamaktadır.
– Çilek ve Kiraz : C vitamini bakımından oldukça zengin meyvelerdir. Saç rengini korumakta yardımcı olur.

http://www.sacproblemleri.net/saclar-neden-beyazlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur