Saç Kepeklenmesi Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Saç kepeği, saçlı deride ki cildin dökülmesinden kaynaklı bir durumdur. Bulaşıcı olmadığı gibi bir ciddiyeti de yoktur fakat kişiyi kötü görünümden dolayı rahatsız edebilir. Kepeklenme önüne geçilebilecek bir durumdur ve tedavisi özel dermotolojik şampuan kullanımı ile mümkündür.

Saç Kepeğinin Belirtileri Nelerdir?
Kepeklenen insanların bunu anlaması güç değildir. Saçı kaşıyınca veya saçla oynayınca ense ve omuzlara dökülen kepekler koyu renkli bir kıyafet giyildiği taktirde net olarak fark edilir. Özellikle kış mevsimlerinde artış gösteren kepeğin sebebi ise ısıtma sistemlerinin olduğu yerlerde ki sıcak havanın saç derisini kurutmasından kaynaklıdır

Kepeklenme İçin Hangi Doktora Gidilir?
Bu durum çoğunlukla doktora gerek kalmadan düzeltilebilir. Fakat şampuan, krem ya da benzeri ürünlerin kullanımı doğrultusunda hala kepek problemi devam ediyorsa doktora başvurulabilir. Çünkü bu aşamada sorun kepek değil, kepek benzeri şikayete yol açan Yağlı egzama yani Seboreik dermatit sorunu olabilir.

Kepeklenme Nedenleri?
Kepek oluşumunda rol oynayan faktörleri kısaca açıklayarak sıralamak gerekirse.

Yağlı Egzama
Türkçe tabiriyle yağlı egzama olarak bilinen bu saçlı deri problemi tahriş olmuş ve yağlanmış cilt anlamına gelir. Kepek sorununda en sık karşılaşılan sebep kesinlikle budur.

Saçı Sıkça Şampuanlamak
Sık aralıklarla duş alıp her seferinde saça şampuan kullanılırsa bu durum saçlı derinin kurumasına ve böylece kepeklenmeye neden olabilir. Bu doğrultuda her seferinde şampuan kullanmamak ve bazı aralıklarda saçın yalnızca duru su ile yıkanmasında fayda vardır.

Mantar
Bir çok insanın saç derisinde mantar problemi bulunmaktadır. Bazı insanların kafa derisini tahriş eden mantar daha fazla cilt hücresinin büyümesine sebep olduğundan bu hücreler ölerek düşer. Bununla beraber omuz ve sırtta bolca kepek görünmektedir.

Kuru Cilt
Kuru ciltten dolayı meydana gelen pullanmalar çoğunlukla küçüktür ve diğer belirtilen nedenlere göre daha az yağlıdır. Bu durumda iltihaplanma veya kızarıklık da görülmez.

Kontakt Dermatit
Kullanılan saç bakım ürünlerinden dolayı hassasiyet görünen kişilerin kafa derilerinde pullanma ve buna bağlı olarak kızarıklık ile kaşıntı görülebilir.

Saçta kepeklenme neden olur, kimler kepeklenme riski altındadır, kepeklenme belirtileri nelerdir, kepeklenme için hangi doktora gidilir, kepeklenme nasıl giderilir, kepek nasıl tedavi edilir, kepek tedavisi
http://www.sacproblemleri.net/sac-neden-kepeklenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur