Saç Ekimi Sonrasında Yıkama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonu yaptıran insanların ekim sonrasında en merak ettikleri konu saç ekimi sonrası yıkama ve bakım işlemidir.

Saç ekimi yapılan deride, köklerde ve çevresinde kabuklanmalar meydana gelmektedir ve bu son derece normal bir durumdur. Fakat bu kabuklanmalar ekilen köklerin beslenmesini ve gelişmesini engelleyerek, köklerin sağlık oluşmasını bozmaktadır. Kabuklanmanın mümkün olduğunca az olması sağlanmalıdır. Çünkü bu sayede kökler sağlıklı bir şekilde çıkacaktır. Dolayısıyla saç ekimini gerçekleştiren uzman, işlem sonrasında saç ekimi yaptıran bireyi bilgilendirmelidir.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİNDEN 48 SAAT SONRA YIKAMA İŞLEMİ YAPILMALIDIR
Operasyonun ardından saç yıkaması işlemi için 48 saat geçmesi gerekmektedir. 48 saat geçmeden yapılacak olan yıkamalarda kökler zarar görecektir. 48 saat sonrasında ise yapılacak bakım ve yıkama sırasında da oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Çok narin davranılmalı, aşırı tazyikli suya maruz bırakılmamalıdır.

NEMLENDİRİCİ KULLANIMI YANLIŞTIR!
Saç yıkama işleminden önce bazı klinikler kafaya nemlendirici losyon uygulayabilmektedir. Ancak bu oldukça gereksiz ve iltihap riski oluşturabilen bir uygulamadır. Kafaya uygulanan nemlendirici losyonun temizlenmesi sırasında ekilen köklere zarar gelmesi olasıdır. Temizlenmeden bırakılması halinde ise mikroplar çoğalarak bir tabaka oluşturabilir.

İlk yıkamanın 48 saat sonra yapılması gerektiğinden bahsettik. Bu yıkama sırasında tazyikli su değil, yavaşça akan su tercih edilmelidir. Ayrıca yıkama sonrasında ki kurulama çok dikkatli yapılmalıdır. Kendi kendine kurumasını bekleyebileceğiniz gibi bir havluyla bastırmadan, sürtmeden yavaş yavaş dokunarak kurulayabilirsiniz. Bunun dışında duşa girdiğinizde ilk başınızı yıkayabilir, arkasından vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Böylece vücudunuzu yıkadığınız esnada saçınızda ki ıslaklık azalacak kuruması daha çabuk sağlanacaktır.

SAÇ EKİMİ SONRASI YIKAMA İÇİN ÖZEL ÜRÜNLER KULLANILABİLİR
Yıkama işleminin kolay yapılabilmesi için özel ürünler bulunmaktadır. Özellikle Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan PostOp isminde ki ürün oldukça fazla tercih edilmektedir. PostOp bir temizlik setidir ve içerisinde 2 ürün bulunmaktadır.

Bu ürünler jel ve şampuandır. Eğer başta bandaj ya da benzeri sargı malzemesi varsa sökülür. Ardından ekim yapılan tüm bölgeye 2-4mm kalınlıkta olacak şekilde uygulanır. Jel kafada 10-15 dakika kadar durmalıdır. Daha sonrasında durulanır.. Jelin durulanmasının ardından ikinci ürün olan şampuan kullanılmalıdır. Saçta normal şampuanları köpürtmek köklere zarar verebileceğinden dolayı PostOp hazır köpürtülmüş bir üründür ve saça kolay bir şekilde uygulanır. Başta 1-2 dakika bekletildikten sonra tazyiksiz yavaş akan suyla durulanır.. Köpüğün tamamen baştan arındırılması için çok ufak parmak ucu hareketleriyle başa dokunulabilir.

KAYNAKLAR:
http://www.postop.com.tr/sac-ekimi-sonrasi-yikama/
http://www.tedavihaberleri.com/sac-ekimi-sonrasi-yikama-nasil-yapilir
http://www.hairpharma.com/sac-ekimi-sonrasi-yikama-nasil-yapilir
http://www.wmdestek.net/sac-ekimi-sonrasi-yikama-sureci-temizlik-nasil-yapilir/
http://www.sacproblemleri.net/sac-ekiminden-sonra-yikama-islemi-nasil-yapilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur