Saç Biti Nedir ve Temizleme Nasıl Yapılır?

Daha çok okula giden 12 yaş ve altı çocuklarda sık olarak karşılaşılan problemlerden biri olan saç biti insanlar ve hayvanlar üzerinde üreyerek ve kan emerek yaşamını sürdüren parazitlerdir. Aynı zamanda bu parazitlerin bulaşıcı özelliğide bulunmaktadır.

Okul, kreş, park veya benzeri kalabalık mekanlarda kişiden kişiye geçişleri çok basittir. Halk arasında bit temiz insana değil, pis insana bulaşır diye bir inanış olsada bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Bit temiz veya pis ayırt etmeden her insana bulaşabilir, ayrıca temiz olan saçı daha çok sever.

sac-biti-temizligi

Bit nerelerde görülür ?
Genelde bit vücudun bir çok yerinde oluşmasına rağmen en sık şekilde saçta karşılaşıldığından dolayı saç biti veya baş bitide denilmektedir. Fakat bit yani pedikulozis pubis vücutta kıl ve tüy olan her bölgede bulunabilir. Gövde ve kasıklar saç dışında görülen ikinci en riskli bölgelerdir.

Çok hızlı bir şekilde çoğalırlar
Bu parazitler oldukça hızlı ve kolay bir şekilde çoğalabilirler. Bitler insan saçında veya hayvan üzerinde yumurtlarlar bu yumurtalara sirke ismi verilir. Sirkeler saç teline yapışık bir şekilde dururlar ve 2-3 hafta sonrasında normal bir bit haline gelerek baş derisine yapışırlar. Ve bu derinin üzerinden kan emme işlemine başlarlar. Bir bit günde ortalama 4-5 defa kan emmektedir. Açık havada kan emmeden sadece 3-4 gün yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Saç biti nasıl anlaşılır ?
Yukarı kısımlarda bahsettiğimiz gibi bitler kan emerek yaşamlarını sürdürürler. Saç diplerinde bulunan bu hayvanlar baş derisinde açtıkları delikler aracılığıyla günde 4-5 defa kan emme işlemi uygularlar. En belirgin şikayetleri bu esnada yapmış oldukları dayanılmaz kaşıntıdır. Fakat kafada oluşan her kaşıntının bit sorununa bağlanmaması gerekmektedir. Çünkü saçta mantar, kepek veya benzeri sorunlardan dolayıda kaşıntılar meydana gelebilir.

Saç Biti Nasıl Temizlenir ?

Saç biti temizliği için geçmişten günümüze kadar gelen özellikle yaşlı insanların uyguladığı yöntemler vardır. Anneler çocuklarının saçlarını kontrol ettiklerinde bitleri görerek el yordamıyla ve sinek ya da böcek ilaçları ile öldürmeyi tercih ederler.

Fakat bu son derece yanlış bir işlemdir. Zehir içeren bu ilaçlar hem saç ve başa zarar verebileceği gibi sıkıldığı esnada kişinin göz, burun, kulak gibi uzuvlarına kaçarak zarar verebilmektedir. O yüzden bit temizliği için günümüzde üretilen ve sık olarak kullanılan etkili bit ilaçları bulunmaktadır.

Bu gibi sorunlar için eczanelerden temin edebileceğiniz saç biti temizlik setlerini tercih edebilirsiniz. Böylece herhangi bir tehlike arz etmeden son derece güvenilir ve etkili bir şekilde bit temizliğini sağlayabilirsiniz.

Dimetikon içeren ilaçlar kullanılmalı
Az önce de bahsettiğimiz zehirli böcek ya da sinek ilaçları hem insana zarar verebildiği gibi hem de parazitlerin bir süre sonra savunma mekanizmalarını geliştirdiklerinden tamamen etkisiz olurlar.

Bu yüzden eczanelerde de satılmakta olan hem güvenli hem de etkili dimetikon içeren temizlik setleri tercih edilmelidir. Dimetikon parazitlerin soluk borularını tıkamakta ve havasız kaldıklarından dolayı ölmelerini sağlamaktadır.

Kaynakça;
http://www.sacbititedavisi.com
http://sacbititedavisi.blogspot.com.tr
http://www.sacbiti.net
http://www.hairpharma.com/pedikap
http://www.sacproblemleri.net/sac-biti-temizligi-nasil-yapilir
http://www.tedavihaberleri.com/bit-ilaci-sac-doker-mi
http://sacbiti.com/sac-biti-nasil-temizlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur