Saç Beyazlaması Önlenir mi?

Tüm insanların farklı zamanlarda karşılaştığı saç beyazlaması genellikle genetik bir durumdur. Fakat sebebi net olarak bilinmeyen nedenlerle de saçlar erken bir yaşta beyazlama gösterebilmektedir. Bilimsel olarak bir açıklaması olmasada kişilerin yaşamış olduğu stres ya da üzüntü sonucunda saçların beyazlaması söz konusu olabileceği düşünülmektedir.

Saç keratin maddeden üretilmekte olan bir yapıdır ve kimyasal yapı bakımından tırnak ile çok benzerdir. Tırnak saça göre daha serttir bunun sebebi disülfid bağlarının zengin olmasıdır.

Saç rengini veren melanin isminde ki pigmentin salgılanamaması sonucunda saç beyazlama göstermektedir. Genellikle yaş itibariyle beyazlama gösteren saçlar, bazı insanlarda genetik olarak erken yaşlarda melanositlerin ölmesi ile salgıların azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Saç şeffaf beyaz arası tırnak benzeri keratin rengini almaktadır. Beyazlaşma farklı zamanlarda meydana gelse de vücutta bulunan tüm kıllar beyazlaşabilmektedir. Melanositlerin neden öldüğü konusunda henüz bilimsel bir netlik yoktur. Fakat yapılan araştırma ve çalışmalara göre saç vitaminlerinin melanosit hücrelerinin ömrünü uzattığı görülmüştür. Buna istinaden melanin salgısı bu vitaminlerin kullanılmasıyla uzun yıllar salgılanabilmektedir.

Günümüzde henüz saç beyazlamasının kalıcı bir şekilde durdurulması mümkün değildir. Piyasada bulunan çeşitli ürünler olsa da bu durumu engelleyecek bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Fakat B7 ( biotin ) vitaminin alınması ile saç renginin korunması ve beyazlamasının ileri ki yaşlara ertelenebildiği doğrultusunda öneriler vardır. Günlük alınan düşük dozda ki biotin saçların beyazlamasında önleyici olmaktadır.

kaynak;
http://www.biotin.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur