Pişik Neden Olur?

Pişik, çoğunlukla bebeklerin maruz kaldığı bir cilt problemidir. Bebeklerde çok karşılaşılmasının sebebi ise tahmin edebileceğiniz üzere bebeğin kaka ve idrar yapması doğrultusunda bez bölgesinin uzun süre nemli durmasından kaynaklıdır. Nemli olmasının dışında havasız da kalan bez bölgesinin hava alması zor olduğundan pişik durumu kolayca gelişir. Bunun dışında bebeklerimize verdiğimiz gıdalar tahriş edici olabildiğinden idrar ve kaka da bulunan iltihap pişiğin gelişimine yol açabilir.

Pişik oluşan bölgede kızarıklıklar, incelme ve çatlaklar meydana gelmektedir. Dolayısıyla bütünlüğü bozulan cildin kabarması söz konusu olur. Kabarmanın dışında su toplar ve iltihaplı reaksiyonlarda ortaya çıkmaktadır.

Anne ve babaların ya da çocuğa bakan diğer kişilerin asıl dikkat etmesi gereken asıl konu ise pişiğin oluşumunda rol oynayan faktörlere dikkat ederek çocuğun bu duruma maruz kalmamasıdır.

Pişik Nasıl Olur?
– Kişi alerjik yapıda olan bir cilde sahipse, bu cilt üzerinde iltihap eğilimi olduğundan pişik kolayca gelişebilir.
– Bebeğin idrar ve kakasında iltihap söz konusu ise yine bu cilt problemine oldukça yatkındır.
– Asitli gıdalar tüketildiğinde kaka ve idrar asitli bir hal aldığından pişik gelişir. Bebeğinize portakal, kivi, mandalina gibi asit içerikli besinler verdiyseniz pişik gelişimi daha kolay olur.

Pişik Nasıl Önlenir?
– İlk yapılacak ve sürekli dikkat edilecek nokta bebeğin altının ıslak tutulmamasıdır.
– Bez değiştirilirken bu bölgeye içeriğinde %20 çinko bulunan krem sürülmelidir. Çinko burada koruyucu görev yapmakta ve pişik oluşumuna karşı cildi savunmaktadır.
– Tercih ettiğiniz bez sabit olmalı ve sürekli değiştirilmemelidir.
– Bebeğinizin bez bölgesini temizlemek için kullandığınız ürünlerde alkol, parfüm ya da benzeri kimyasal maddeler olmamalıdır. Bu işlem için herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan yapılan pamuk mendiller tercih edilebilir.
– Bebek altını ıslattığı zaman temizlemek için duru su kullanılması elbette avantajdır. Fakat bu esnada yoğun şekilde sabun kullanmaktan veya çocuğun cildini ovmak yanlıştır.

Her ne kadar en çok bebeklerde görülen bir vak’a olsa da yetişkinlerde de sıkça karşılaşılan bir sorun olabilir. Özellikle yaz aylarında göğüs altları, koltuk altları, boyun, bacak veya kilo sebebiyle cildin katlanan yerlerinde pişik sorunu ile karşılaşılabilir.

Pişik ve tedavisi hakkında ki daha detaylı bilgilere aşağıda ki kaynaktan ulaşabilirsiniz.
http://www.kasintitedavi.com/pisik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur