Nasır Neden Olur?

Ayak sağlığının çok önemli olduğu ve dikkat edilmediği taktirde çeşitli rahatsızlıklarla karşılandığını söyleyebiliriz. Ve ayaklarda meydana gelen problemlerin neredeyse tümü de ızdırap verici olabilmektedir. Ayaklarımızda meydana gelen herhangi bir sıkıntıdan dolayı gündelik yaşamda iş, özel ve sosyal hayatımız da aksayabilir. Ayak şikayetleri arasında karşılaşılan problemlerden biridir. Çoğunlukla bütün yükü taşıyan ayaklarımızda meydana gelen sürtünme sonucu yaralanmalar meydana gelmemesi için koruma amacıyla nasır oluşur. Bunun sebebi dar ve sıkı olan yanlış ayakkabı tercihleri olabilmektedir. Sadece ayaklar için değil, vücudun herhangi bir yerinin sürtünmeye maruz kalmasında vücudun koruma amacıyla bu bölgeyi kalınlaştırmaktadır.

Çok ciddi bir sağlık sorunu denilemez, hayati önem taşımaz. Dolayısıyla ağrılara sebep olup, kişiyi olumsuz etkilemiyorsa tedavi edilmesine de gerek yoktur. Fakat ağrılar söz konusu olup, rahatsız edici olabiliyorsa nasırın yumuşatılması ya da aldırılması gerekmektedir.Sürtünmeye ve cildin kalınlaşmasına neden olan etken ortadan kaldırılmadığında nasıl aldırılsa dahi nüksedecektir.

Bir çok kişi problem yaşamakta olduğu nasırdan kendi yöntemleriyle kurtulmaya çalışabilir. Fakat böyle bir durumda durumu daha güç bir hale sokabilme şansı yüksektir. Yapılacak en doğru hareket nasırın soyulması, yumuşatılması ya da alınması için uzman bir doktora görünmektir.

Yanlış ayakkabı tercihi
Ayağı sıkan dar veya küçük ayakkabıların tercih edilmesi basınç meydana getireceğinden dolayı ayakta nasır oluşumuna yol açacaktır. Fakat ayağa bol gelen ayakkabı seçimi de yanlıştır. Çünkü bu kez de basınç yerine sürtünme meydana gelecek ve yine nasır oluşumuna yol açacaktır. Yalnızca ayağın ayakkabıya sürtünmesi değil ayak parmaklarının birbirine sürtünmesi sonucunda da nasır meydana gelebilmektedir. Tam ayağa göre olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kadınların modaya ayak uydurmak için tercih ettiği yüksek topuklu ayakkabılarda nasır oluşumu için büyük rol oynamaktadırlar. Doğru ayakkabı tercih etmenin dışında, kesinlikle çorapsız ayakkabı giyilmemesi gerektiği gibi ayakkabının ayağa tam oturması gerektiğini unutmamak gerekmektedir.

Çıplak Ayakla Yürümek
Ayağa birşey giyilmeden bahçe, plaj ya da benzeri alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında ayaklar kendini sert zemine karşı korumaya alarak kalınlaştırmaktadır. Çıplak ayakla dolaşmak mutlaka rahatlık verici bir aktivitedir fakat alışkanlık haline getirilmesi sonucunda nasrır oluşumu kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Tekrarlanan Ayak Hareketleri
Sağlık açısından oldukça önemli olan faktörlerden biri de koşuya çıkmak ve yürüyüş yapmaktır. Fakat bu alışkanlıklarda nasır oluşumuna yol açabilmektedir. Bunu önlemek için spor yapılabilecek doğru ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Pamuklu çoraplar tercih edilmeli ve her spor zamanı temiz çorap giyilmelidir. Ayrıca atılan adımların uyumlu olması ve herhangi bir sıra dışılık olmaması gerekmektedir. Çünkü koşu ya da yürüyüş sırasında atılan yanlış adımlar veya yere basma şekli nasır oluşumuna yol açabilmektedir.

El Aletleri
Bir çok insan karşılaşmıştır. Uzun süre bir el aleti kullanımının ardından ellerde acıma hissedilir. Daha çok kürek, el arabası ya da benzeri araçların kullanımından sonra oluşur. Bu gibi işlerin gerçekleştirildiği sırada özel olarak hazırlanmış iş eldivenlerinin tercih edilmesi fayda sağlamaktadır.

Nasıra Karşı Alınacak Önlemler

El ve ayak temizliğine dikkat etmek gerekmektedir.
Nasır oluşumu farkedildiğinde el veya ayak banyo esnasında ponza taşı ile temizlenmelidir.
Çoraplar gündelik olarak değiştirilmelidir.
Büyük ya da dar ayakkabılar tercih edilmelidir.
El aletleri kullanılırken iş eldivenleri takılmalıdır.
Çıplak ayakla yürümekten kaçının.

http://www.hangidoktorbakar.com/nasir-neden-olur-hangi-doktora-gidilir
http://www.nasirtedavi.com
http://www.ameliyatvideosuizle.com/nasir-tedavisi-ameliyati-izle

“Videolar youtube video sitesinden alınmıştır.”

1 Comment

Add a Comment
  1. Nasıra TCA Uygulanması
    %40 TCA solüsyonu nasır olan bölgeye sürülür. Nasırlı bölgeye kat kat 3 sefer nasır solüsyonu sürülerek nasırlı bölgede toplam 3 dakika tca asitin beklenilmesi sağlanır. Üç dakikanın sonunda asit uygulanan bölge yıkanır. Sonrasında bölgeyi iyileştirecek bir merhem uygulanır. Merhemden önce terramycin ve batikon sürülür sonrasında bu merhem uygulanır.
    Merhem için 1 tüp çinko oksitli pişik kremi, 1 tüp madecassol krem 10 ml e vitamini, 10 ml b5 vitamini karıştırılarak merhem hazırlanır ve bu merhem sabah akşam tca uygulanan bölgeye sürülür.
    TCA asit 21 günde yani 3 haftada bir uygulanır. Toplamda 4 uygulama sonunda nasır sorununuz kesin biçimde ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur