Menopoz Şampuanı Saç Dökülmesini Önler mi?

Belli bir yaş aralığına giren her kadının mutlaka rastlamakta olduğu bir süreç olan menopoz, kişilerde bir çok şikayet oluşmasına olanak tanımaktadır. Bu şikayetlerin en yoğun ve rahatsız edici olanı ise meydana gelen saç dökülmeleridir. Saç dökülmelerinin sebebi, bir çok problemin bir arada toplanmasıyla birlikte oluşmaktadır.

İlerleyen yaş, saç köklerinde meydana gelen kalite kaybı, saçların yenilenme hızının düşmesi, saç tellerinin incelmesi, saçlarda kuruluk oluşması ve kuaförlerde yapılan işlemlerde meydana gelen sorunlar birleşerek aynı zaman da menopoz sürecinde oluşan östroljen düşüklüğü ile saç dökülmesi meydana gelmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Tüm saç dökülmelerinde geçerli olan uygulama bu sorunlara yönelik çözüm geliştirmekle olmaktadır. Dolayısıyla dökülme tipinin tespit edilmesi ve buna göre önlem alınması gerekmektedir. Örneğin erkeklerin saçlarında olan dökülmelerin %95’i DHT hormonundan dolayı olmakta ve DHT’yi engelleyen maddelerin kullanımı önerilmektedir.

Kadınlarda da saç dökülmelerinin sebebi %50 oranında DHT kaynaklıdır ve geri kalan kısım ise menopoz, guatr, kansızlık, demir eksikliği ve hamilelik sonucunda dökülmelere neden olmaktadır. Bunun sonucunda bu sebeplerden uygun olanının tespit edilerek hangi hastalıktan ya da sıkıntıdan dolayı kaynaklandığı bulunmalı ve o sorunla ilgili tedavi yapılmalıdır.

Menopoz Şampuanı Saç Dökülmelerine Engel Olur mu ?
Maalesef hiç bir şampuan saç dökülmelerine engel olamamaktadır. Ülkemizde 10 milyon kadar menopoz sürecinde bulunan kadın bulunmaktadır. Bir çok fırsatçı insan da bu çok geniş alanı bulunan sorundan faydalanarak kazanç sağlamak istemektedir. Şampuan saça uygulanarak en geç 3 dakika sonra durulanmaktadır. Dolayısıyla sürekli saçta duramayan bir ürünün 3 dk kadar bir sürede saça herhangi bir etkide bulunması da mümkün değildir.

Şampuan Kepek ve Temizlik İçin Etkilidir
Saç dökülmeleri sorunlarında herhangi bir etkisi olmasada şampuan içerisinde bulunan climbazol ve ketokozanol sayesinde kepek giderici ve önleyici olabilir. Aynı zamanda çok iyi bir temizlik aracıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur