Menopoz Ne Kadar Sürer

Kadınların her ayın belli zamanında görmüş olduğu adet kanamarının doğal bir şekilde son bulmasına menopoz denilmektedir. Bu süreçte kadınsal hormonların salgılanması yavaşlama gösterdiğinden üreme de son bulmaktadır. Menopoz süreci içerisine giren kadınların bir kısmı şikayetlere maruz kalırken, bazıları hiç etkilenmeyebilmektedir. Kadınların en merak ettiği konulardan biri de menopoz sürecinin ne kadar sürdüğüdür. Bu konu hakkında sürekli araştırmalarak yaparak, doktorlarına danışmaktadırlar. Çok ağrı, terleme ya da benzer şikayetler görüldüğünden bu sürecin son bulması beklenmektedir.

Bu dönemin başlangıcı kişiye göre değişebilmektedir, sıklıkla 40-52 yaş aralıklarında ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde 60-70 yaşına kadar sürebilir. Bir hastalık değil, her kadının yaşayacağı bir süreçtir. Yaşanılan şikayetler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kadınlar da bu dönem içerisinde cinsel isteksizlik meydana gelirken, bazı kadınlarda hiç bir değişiklik olmaz, bazılarında ise artış gözlemlenebilir.

Menopoz çoğunlukla 4-5 yıl sürer. Bir çok belirtisini beraber getirir. Fakat menopoz belirtileri farklı bir hastalığın nedeni de olabilmektedir. Bu yüzden bu konuda uzman hekime başvurulmasında fayda vardır. Bazı kadınların menopoz süresi daha uzun olabilir. Ne kadar süreceğini anlamak için bir yöntem ya da imkan yoktur.

>> Menopoz Belirtileri konusuna göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur