Menopoz Belirtileri

Menopoz, kadınlar için gayet normal ve doğal bir süreçtir. Son regl döneminden 12 ay sonra meydana gelen ve adet görme ile doğurma özelliğinin kalıcı olarak son bulmasıdır.

Doğurganlığın son bulması cinsel hayatı etkilememekte, kişilerde cinsel hayat normal bir şekilde devam etmektedir. Fakat bazı kadınların cinsel isteğinde azalma, bazılarında ise artış görülebilmektedir. Bu dönemde hormonal değişimler görülmekte , özellikle de östrojen hormonu seviyesinde düşüşler oluşabilmektedir. Buna istinaden fiziksel ve duygusal belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Anlık olarak sıcak basması ve geceleri terleme vakaları menopoz döneminin en bilinen ve yaşanan belirtilerindendir. Kadınların bazılarında sinir, stres, kaygı, panik ve uyku gibi sorunların çıkmasına neden olabilmektedir.

Menopoz dönemine 40-50 yaş arasında girilmesi normal olarak kabul edilmektedir. Amerika da yaş ortalaması 51’dir. Fakat daha geç veya erken yaşlarda da olabilir.

Kadınlar 40 yaşına yaklaştıkça yumurtalıkları östrojen ve progesteron (adet düzenleyici hormon) hormanlarının üretimini azaltmaktadır. 40’lı yaşlarda ise regl dönemlerinin düzeni bozulmaya başlamaktadır. Sonrasında ise yumurta üretimi komple durduğunda doğurganlıkta son bulmaktadır.

Menopoz dönemine giren kadınlarda görülen şikayetleri ve belirtileri sıralayalım.

Sıcak basması
Anlık olarak sıcak basması görülmektedir. Bu sıcak basması daha çok yüzde vücudun üst kısmında görülürken, tüm vücudu etkisi altına alabilmektedir. Bu sıcak basmalarıyla beraber vücutta geçici kızarıklıklarda oluşabilir. Şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Gece terlemeleri
Kadınların uyuduğu sırada ani olarak gelen sıcak basmaları terlemeye yol açabilmekte hafiften başlayarak, yoğun terlemeye neden olabilir. Pek çok kadın yaşanılan stresin bu gece terlemeleriyle uykudan uyanılmasına ve uyku problemlerinin yaşanmasına bağlamaktadır.

Düzensiz adet görme
Menopoza geçiş süreci olan perimenopoz sırasında görülen adetlerin düzensiz olması, adet döneminin süresinin kısalması ve bazı aylarda adet görülmemesi gibi vakalar meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi de yazımızın başında ele aldığımız hormonal değişikliklerden dolayıdır.

Vajina kuruluğu
hormonların azalması ile bölgeyi nemli tutmakla görevli olan sıvı da azalma gösterebilir. Bu sıvının azalması vajinal kuruluğa neden olmaktadır. Kuruma olmasıyla birlikte tahriş ve kaşıntı da olması da gözlemlenir.

Cinsel isteğin azalması
Menopoz döneminin başlaması ile birlikte androjen eksikliği ile ilişkili olarak cinsel istekte azalmalar meydana gelir. Libido kaybı menopoz belirtisi olacağı gibi, menopoz belirtilerinin azaltılması amacıyla kullanılmakta olan ilaçlardan da kaynaklanabilmektedir.

Halsizlik
Sürekli yorgunluk hissedilebilir. Bununla beraber kişide sinir, konsantrasyon eksiliği de görülebilir. Bazı günler hiç bir yorgunluk ya da halsizlik yokken ani olarak başlayabilir.

Duygusal Dengesizlik
Dengesiz duygular görülebilir. Neşeli ve eğlenceli olan bir kadın bir an da üzgün bir ruh halini alarak, mutsuz olabilir.

Kilo alma
Menopoz döneminde ki yaşanan hormonal düzensizlikler sonucunda kilo alma olasılığı artış göstermektedir.

Saç Dökülmesi
Menopoza bağlı saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu dönem de saçların zayıflaması saç köklerinin ihtiyaç duyduğu östrojen azalmasından kaynaklanır. Saçlar eskisinize nazaran daha kuru ve kırılgan bir yapıya sahip olabilmektedir.

Uyku Bozuklukları
Menopoz dönemine giren kişilerin geceleri sıcak basması ve buna bağlı terlemeler ile uykusuz kalabildiğinden bahsetmiştik. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı kadının uyku düzeni oldukça sarsılabilmektedir. Buna bağlı olarakta sinir, stres gibi tepkiler artış gösterebilir.

Menopoz döneminde kadınların en fazla karşılaştığı belirtileri sıralamaya çalıştık. Fakat bilinmesi gerekir ki bu şikayet ya da belirtiler menopoz yaşında olunsa dahi menopozdan farklı bir hastalığın belirtileri de olabilmektedir. Dolayısıyla bu sebepten dolayı uzman bir hekime başvurulmalı, yaşanan şikayetlerin menopozdan dolayı mı kaynaklandığı netliğe kavuşturulmalıdır.

Menopoz için hangi doktora / bölüme gidilir ?

Menopoz dönemine giren ya da girdiğini düşünen kadınlar bu durumu netleştirmek adına bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Kaynak;
http://www.hangidoktorbakar.com/adet-duzensizligi
http://www.menopoztedavi.com
http://www.kasinti.net/vajinada-kasinma.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur