Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Daha çok 15-35 yaş aralığında ki erkeklerin maruz kaldığı bir rahatsızlık olan kıl dönmesi, kendisini geç belli eden gizli bir hastalıktır. Kıl dönmesinin sebep olmasında etken olan unsurlar bir süre sonra iltihap meydana gelmesine sebep olarak makat ağrısı şikayetlerinin baş göstermesiyle anlaşabilmektedir. İltihap ve makat ağrısı gibi belirtilerin yaşanması doğrultusunda bir proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanına muayene olunması gerekmektedir. Hastalığın kıl dönmesi mi yoksa farklı bir makat hastalığı mı olduğu konusunda en doğru teşhisi koyabilecek kişi bahsettiğimiz konuda uzman hekimlerdir.

Kıl dönmesi kuyruk sokumunda meydana gelen sürtünme ile başlar
Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi aslında dikkat edildiği taktirde başlangıç aşamasında anlaşılabilecek bir rahatsızlıktır. Ancak insanlar böyle bir rahatsızlığ varlığından habersiz oldukları için farkedemezler. Kuyruk sokumu bölgesinde iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetlere maruz bırakan bir sorundur. Kuyruk sokumunda bir delik açılması ile meydana gelen bu problem kılların ve diğer yabancı maddelerin delikten giriş yaparak bir arada toplanıp yumak oluşturması ile meydana gelir.

İltihap neden olur ?
İltihaplanmayı anlamak için kıl dönmesinin neden olduğunu tekrar bir hatırlatalım. Saç, ense, sırt kısımlarından dökülen kıl ve tüyler ile elbise tozları ya da cilt kalıntıları sırtımızdan aşağı kuyruk sokumu bölgesine düşmektedir. Buraya düşen kıllar kişinin rahat oturma amacıyla yayılması esnasında göstermiş olduğu sürtünme ile kuyruk sokumu bölgesinde delik oluşmasına neden olmaktadır. Açılan bu delikten yabancı maddeler giriş sağlayarak cilt altında bir yumak oluşumunu başlatmaktadır. Vücut bu yabancı maddeleri gördüğünde koruma sağlamak amacıyla etrafını bir zar ile kaplar. Bu kaplamadan sonra oluşan yumak ve dışı sarılı zara kapsül ismi verilir. Neredeyse kapsül oluşuncaya kadar hiç bir şikayete maruz bırakmaz. Fakat uzun süre oturan veya hızlı ve sert oturan kişilerin kuyruk sokumlarında oluşan kapsül patlama gösterir. Bu patlama ile birlikte cilt ile tekrar karşı karşıya kalan kıllara karşı vücut tahrip etmek amacıyla sıvı salgılamaktadır. Salgıladığı sıvı cisimleri yok edemediğinden ve çıkış yolu bulamadığından iltihaplanma, şişlik ve beraberinde ağrı olmasına sebep olmaktadır.

Ağrılar artış gösterir
Meydana gelen ağrılar kişiyi sıkıntılı bir hale sokabilir. Ağrılar sürekli artış gösterebildiği gibi, kullanılan ağrı kesicilerde çözüm olamazlar. İlk olarak iltihap yani apsenin boşaltılması gerekir. Apse hekim tarafından boşaltılmalıdır. Çoğu zaman gerekli önem verilmediğinde kendiliğinden de boşalabilmektedir. Bu apse hangi şekilde boşaltılırsa boşaltılsın 30-40 sonrasında apse tamamen geçtiğinde kıl dönmesi tedavisi olunması gerekmektedir.

Bir diğer belirti ise bu akıntılar ile birlikte gelen pis kokudur. İltihaplanmadan önce meydana gelen 2-3 damla şeklinde ki akıntılar iç çamaşıra bulaşmakta ve kötü kokuya sebep olmaktadır.

Kaynakça;
http://www.kildonmesi.com.tr/kil-donmesi-belirtileri
http://www.bulogren.com/kil-donmesi.html
http://www.ideaklinikkadikoy.com/istanbul-kil-donmesi-ameliyati/
http://www.kildonmesinedenolur.com/kil-donmesi-belirtileri

12 Comments

Add a Comment
 1. Hocam sadece kuyruk sokumundamı olur

  1. Serkan bey merhaba. Kıl dönmesi çoğunlukla kuyruk sokumunda olur. Göbek bölgesinde de %5 oranında nadir denilebilecek kadar az düzeyde karşılaşılabilir.

 2. Hocam agri falan yok sadece kaşıntı var ayni zamanda delikte değil ufak bir çatlak kıl dönmesi olabilirmi

  1. Delik yok ise kıl dönmesi değildir. Dermatit olabilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 3. Hocam bende delikyok, sadece bir sivi var acıda vermiyor sadece üzerine baskı yapınca acıyor arada sıvı veriyor dışarı kıl dönmesi olanilirmi?

  1. Sıvıyı verdiği bir delik olması beklenir, gözle göremeyecek kadar küçük olabilir. Muayeneye gelebilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Genel Cerrahi Uzmanı

   1. Teşekkürler hocam, şişlik var bu belirti olabilirmi?

    1. Şişlik, akıntı, pis koku gibi belirtiler kıl dönmesinin işaretidir ancak görmeden net birşey söylemek doğru olmaz.
     Op. Dr. Atilla KAYA
     Genel Cerrahi Uzmanı

     1. Başlangıç seviyesi olsa bile ameliyatmı çözümü?

     2. Cerrahi müdahale gerekir.
      Op. Dr. Atilla KAYA
      Genel Cerrahi Uzmanı

     3. Hocam sizi yoruyorum son sorum normal otururken ağrıtmıyor dokındugımda yumusacık oturıncada ağrımıyor bu olabilirmi? Yenidem teşeklür ederim iyiki varsınız

 4. Hocam oturunca acıyor öyle pek bi şişlik hissetmiyorum ama aklımda 2 şey var ya motorda kuyruk sokumumu çıkarttım gibi geliyo ya da kıl dönmesi gibi ama delik göremiyorum 1 haftadır var bi hafta daha geçmesini bekliyim mi noktasal bi ağrı bölgesel değil gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur