Kıl Dönmesi İyileşmesi

Kıl dönmesi olmuş kişilerin en çok merak ettiği konulardan biride kıl dönmesi tedavi süreci ve iyileşmesidir.

Bu rahatsızlığa sıklıkla 15-35 yaşları arasında ki genç insanlarda rastlanır. Daha çok okul ya da iş döneminde olan bu yaş grubu için ameliyat sonrasında ki iyileşme dönemi oldukça önemlidir. Çünkü kişiler hızlı bir şekilde iyileşerek en çabuk şekilde günlük hayatına dönmeyi düşünmektedirler. Çünkü sınav dönemineh hazırlanan bir öğrencinin okulundan ya da kursundan, çalışan bir insanın ise işinden 15 gün kadar uzak kalması ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir.

kil-donmesi-iyilesmesi

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Günümüzde uygulanan bir çok kıl dönmesi ameliyatı çeşidi vardır. Flap, direk kapama, asimetrik insizyon ya da kapalı pansumansız ismi verilen tekniklerle kıl dönmesi tedavisi yapıldığında hasta 10-15 gün kadar gün evinde yüzüstü istirahat etmek durumunda kalır. Bu süreç içerisinde hasta hiç rahat değildir ve sürekli sıkıntı yaşar. Bundan dolayı kıl dönmesi hastalarına bu yöntemlerle tedavi olması durumunda 1,5-2 ay kadar rapor verilmektedir. Çalışan ya da okuyan kişiler için bu süre ciddi anlam ifade etmektedir.

Tıpta pilonidal sinüs ismi de verilen hastalıkla en çok uygulanan ameliyatlı yöntemlerden biri olan açık bırakma yönteminde ağrı şiddetli bir şekilde 6-7 gün sürse dahi, yaranın bakım ve pansumanı 4-5 ay kadar sürmektedir. Bu da hastanın yaşamını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir.

Tüm yöntemlerin birbiriyle kıyaslanması sonucunda hiç şüphesiz ki mikro sinüsektomi yöntemi öne çıkmaktadır. Çünkü hasta refakatçıya bile gerek duymayacağı gibi tedavi bitiminde de günlük hayatına devam edebilmektedir.

Aynı zamanda bu tedavi yönteminin uygulanmasının ardından herhangi bir pansuman ya da bakım gerektirmediği için de sürekli izin almak gerekmez ve kişiyi olumlu etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur