Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi başlangıcında kendisini çok belli etmeyen bir rahatsızlıktır. Tıpta pilonidal sinüs olarak isimlendirilen kıl dönmesi, kendini geç belli eden bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla oluşmaya başladığında belirtilerle kendini belli etmez fakat rahatsızlık tabi ki bir süre sonra gösterdiği şikayetlerle kişide sıkıntı yaratabilmektedir. Bu sıkıntılar akıntı, ıslaklık, pis koku, şişlik ve iltihap gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Bu gibi şikayetler oluştuğunda doktora başvurulmalı gereken tedavi yaptırılmalıdır.

Delik ya da delikler meydana gelmektedir
Kuyruk sokumunda çok minik delikler görülebilir. Fakat kişiler bu noktanın görülmesi ve kontrolü zor olduğundan göremeyebilirler. Tabi ki böyle bir rahatsızlığın olacağı daha önce bilinmediğinden dolayı da kontrol edilmemektedir. Saç, sırt ya da farklı bölgelerden düşen kıl ve tüyler kuyruk sokumunda delik açılmasına neden olurlar. Aslında insan vücudunda zaten milyonlarca delik vardır fakat bunlar çok küçük olduğundan dolayı gözle görülemezler. Kıllar bu delikleri biraz daha büyüterek cilt altına giriş yaparlar.

Kıl ve tüyler bir çok yabancı maddenin girişine olanak tanıyabilir
Delik açarak giriş yapmaya başlayan kılların yanı sıra elbise tozları, cilt döküntüleri gibi yabancı maddelerde kılları takip ederek giriş yaparlar. Cilt altında toplanan bu yabancı maddeler bir yumak haline gelirler.

Sürtünme ile giriş yaparlar
Yazıyı okuyan herkesin kafasında “bu kadar yumuşak olan bir saç kılı veya diğer yabancı maddeler nasıl olurda cilde delik açarak giriş yaparlar” gibi soru işaretleri oluşmuştur. Kılların uçları çok sivri bir yapıdadır. İlk önce kuyruk sokumuna dökülen bu kıllar orada beklerken kişinin rahat oturma amacıyla yayılma göstermesi sırasında oluşan sürtünme ile delik oluşmakta ve kıllar bu açılan delikten içeri sızmaktadırlar. Giren ve yol açan kılın ardından diğer kıllar ve yabancı cisimlerde giriş göstermektedirler.

Bakım ve temizlik çok önemli
Bu sorunla karşılaşmamak için bazı tedbirler alınabilir. Örneğin kuyruk sokumu bölgesinin gün içerisinde yapılan temizliği kişileri olumlu yönde etkilemektedir. Burada birikme gösterebilen kıl ve tüyler tuvalet ihtiyacı sırasında temizlenebilir. İç çamaşırlarda kalan kıl ve tüyler uzaklaştırılabilir. Ayrıca yayılmadan oturmakta oldukça doğru bir harekettir. Özellikle masa başı çalışan veya şoförlük yapan kişileri bu konu daha çok ilgilendirir. Çünkü kıl dönmesi rahatsızlığına maruz kalan kişilerin çoğunluğunu bu kişiler oluşturmaktadır.

Kapsül oluşup patlayana kadar farkedilmez
Yazımızın başında bahsetmiştik, kıl dönmesi ilk başlarda belirgin bir rahatsızlık değildir. Kılların ve diğer yabancı maddelerin içeriye toplanıp yumak oluşturduğunu gören vücut güvenlik amacıyla bu maddelerin etrafını sararak kapsül içine almaktadır. Bu kapsül uzun veya hızlı oturuşlar nedeniyle patlama gösterdikten sonra kişide şikayetler meydana gelmeye başlamaktadır. Kapsül patladıktan sonra ise vücut tekrar bu maddeleri tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar fakat bu sıvı maddeleri yok edemediği gibi çıkış kapısı da bulamaz ve bölgede iltihaplanma (apse) oluşmasına sebep olur. Bu iltihaplanma sonucunda ise kişinin kuyruk sokumu bölgesinde akıntı, iç çamaşırında ıslaklık ve pis koku olmasına yol açmaktadır. Bu ıslaklık kılların giriş için açmış oldukları küçük delikten günde 2-3 damla akıntı olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Akıntı ve pis kokunun dışında ağrı ve şişlik meydana gelmektedir. Kişi en çok bu faktörlerin meydana gelmesiyle şikayetlere maruz kalır ve sıkıntı yaşar.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kıl dönmesi problemiyle karşı karşıya kalan kişilerin genel cerrahi branşına başvurarak muayene olmaları gerekmektedir. Genel cerrahi uzmanının Proktoloji uzmanı olması avantaj sağlayacaktır. Çünkü genel cerrahi branşı oldukça geniş bir bölüm olduğundan her doktorun bu konuda bilgisi olmayabilmektedir.

http://www.kildonmesi.com.tr/kil-donmesi-belirtileri
http://www.hangidoktorbakar.com/kil-donmesi
http://www.bulogren.com/kil-donmesi.html
http://www.kildonmesinedenolur.com/kil-donmesi-belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur