Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur, Nasıl Boşaltılır?

Kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayan insanların yaşamış olduğu sıkıntılardan biri de kıl apse oluşumudur. Bu yazımızda meydana gelen bu apse hakkında bilgi vermektedir.

Apse Neden Oluşur?
Kıl dönmesinin tanımını ve neden olduğunu daha önce yazmıştık. Detaylı olarak bilgi için kıl dönmesi nedir yazımıza göz atabilirsiniz. Fakat biz yine de kısaca hatırlatalım.

Deri, kıl, tüy, elbise tozu, cilt kalıntıları gibi bir çok yabancı maddenin kuyruk sokumu bölgesine düşerek, cildi delmesine ve birleşerek cilt altında yumak oluşturmasını sağlar. Daha sonrasında vücut kişide şikayetlere maruz olmaması adına yumağın etrafını sararak bir kapsül oluşturmaktadır. Böylece hastalık fark edilmemektedir.

Vücut tarafından oluşturulmuş olan bu kapsül sert ve uzun süre oturmalarda zedelenerek patlamaktadır. Vücut tekrar yabancı maddeler ile karşılaştığında yok etmek için bu kez bir sıvı salgılamaktadır. Salgılanan bu sıvı cisimlerin tahrip olmasını sağlayamaz. Kılların cilt altına girerken kullanmış olduğu yollarda kapandığından dolayı bu sıvı doku içinde birikir ve iltihap olmasına yol açar. Oluşmuş olan bu iltihap 3-5 gün aralığında ilerleme göstererek bölgede şişlik olmasına sebebiyet vermektedir. Bu zamana kadar herhalde bir şikayete neden olmayan kıl dönmesi bu iltihap ve şişlik sonrasında kişiye ıstırap vermektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi
Apse meydana geldikten sonra az önce de dediğimiz gibi dayanılmaz bir süreç başlamaktadır. Tedavi olunması gerekmektedir. Bu konuda uzman bir hekime başvurup ilk olarak apsenin boşaltılması gerekmektedir. Boşaltılmayan apseler kendi kendine boşalır fakat doku hasarı ilerleme göstermektedir. Tavsiye edilmeyecek bir durumdur.

Apse hangi şekilde boşalırsa boşalsın bu durumdan 1,5-2 ay sonra kıl dönmesi tedavisi olunmalıdır. Olunmadığı taktirde tekrarlar ve sıkıntının daha fazla ilerlemesine neden olarak zor bir sürece girilmesine olanak tanımaktadır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

http://www.kildonmesi.com.tr/kil-donmesi-apsesi
http://www.hangidoktorbakar.com/kil-donmesi
http://www.ideaklinikkadikoy.com/istanbul-kil-donmesi-ameliyati/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur