Kıl Dönmesi Nedir, Nasıl Oluşur?

İnsanın saçından günlük olarak ortalama 100-200 adet saç teli düşmektedir. Bununla beraber özellikle erkeklerde vücut kılları da düşmektedir. Saç teller enseden kuyruk sokumu bölgesine düşmekte vücut kıllarıda direk olarak aşağı inmektedir. Her iki cinsiyette de karşılaşılan rahatsızlık daha çok erkeklerde meydana gelmektedir.

Bu kıl ve tüy’ün yanı sıra elbise tozları, cilt kalıntılarıda kuyruk sokumu bölgesine düşmektedir. Saç tellerinin sürtünme ile açmış olduğu delikten bu yabancı maddelerde giriş sağlamaktadır. Vücut bu yabancı maddeler topluluğunu gördüğünde etrafını bir tabaka ile sarmakta kapsül oluşturmaktadır. İlk zamanlarda hiç farkedilemeyen bu hastalık sert veya uzun süre oturuşlardan sonra bu kapsülün patlamasıyla ızdırap olmaya başlamaktadır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür ?
Hastalık erkeklerde veya kadınlarda görülebilir. 15-40 yaş arası erkeklerde çok daha sık görülür. Özellikle meslek icabı sürekli masa başında oturması gereken veya şoförlük yapan insanlarda görülür. Sürekli oturan insanlar bir süre sonra yorulma, bel ağrısı veya bacak ağrısı gibi durumlarla karşılaştığından biraz daha rahat oturma gereği duyarak yayılırlar, bu sayede biraz daha dinlenmeyi hedeflerler. Gayet rahatlatıcı ve dinlendirici bir hareket olsada yayılma sırasında oluşturdukları sürtünmeyle kıl, tüy ve benzer yabancı maddeler cilt altına girerler.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi pilonidal sinüs için de bir genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Mümkün mertebe proktoloji alanında tecrübeli bir genel cerrahi tercih edilmesinde fayda vardır.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir ?
Kıl dönmesi ırsi (genetik) bir rahatsızlık değildir. Aslında çokta hastalık olarak görülmez. Çünkü bulaşıcı veya öksürük, tansiyon ya da benzeri hastalıklar gibi bir hastalık değildir. Tedbir alındığı taktirde hiçbir şekilde pilonidal sinüs rahatsızlığına maruz kalınmaz.

Önerilen Başka Bir Konu
Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Bunun için yapılması gereken tek şey, temizliktir. Mümkün olduğu kadar günlük veya iki günde bir duş alabilir, tuvalet ihtiyacınızı yaptıktan sonra kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine dikkat edebilir. Üst ve alt iç çamaşırınızda kıl, tüy ya da benzer bir madde olmamasına özen gösterebilirsiniz. Dik oturarak mümkün olduğunca yayılmamaya mutlak surette dikkat ederek yorulduğunuzu hissettiğinizde bir kaç dakikalığına yerinizden kalkarak dinlenmenizi sağlayabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Belirtileri
Yazımızda detaylı olarak bahsettiğimiz gibi pilonidal sinüs oluşur oluşmaz belirtiler vermekte olan bir rahatsızlık değildir. Çok daha sonra farkedilen bir problemdir. Taki kapsül oluşturarak, kapsülün patlama noktasına kadar anlaşılmaz.

Kıl Dönmesi Apsesi
Oluşan kapsül oluştuktan sonra vücut bunu tespit ederek yok etme amacıyla bir sıvı salgılar fakat bu sıvı bu madeleri tahrip edemez. Giriş delikleride kapandığından dolayı akıntı olmasına neden olarak apse meydana gelmektedir. Apse oluştuğu zaman ilk olarak bu apsenin boşaltılması gerekmektedir. Çoğu zaman kendi kendine boşalabilir fakat aslında hekim tarafından boşaltılmasında fayda vardır. Apse alındıktan sonra 1-2 ay kadar bir sürede apse düzelmektedir ve daha sonrasında kesinlikle pilonidal sinüs alınmalıdır. Aksi taktirde tekrar tekrar apse oluşacak ve sizi çok daha fazla rahatsız edecektir.

Kaynakça;
http://www.hangidoktorbakar.com/kil-donmesi

http://www.kildonmesi.com.tr

http://www.mikrosinusektomi.com/kil-donmesi-ameliyati-cesitleri-hangileridir
http://www.kildonmesinedenolur.com/kil-donmesi-neden-olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur