Kaş Dökülmesi Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

Her ne kadar saç dökülmesi kadar yaygın bir sorun olmasa da, kaş dökülmesi de özellikle kadınların maruz kaldığı bir problemdir. Görsel bakımda çok özenli olan kadınların psikolojilerini bozarak, hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Daha çok ergenlik döneminde ki kişilerin karşılaştığı kaş dökülmesi sorunu çoğunlukla kişinin kendi hatalarından dolayı meydana gelmektedir. En sık karşılaşılan sebebi kadınların yine güzel görünmek için yaptıkları ya da yaptırdıkları kaş alma işlemidir. Bilinçsiz olarak yapılan bu kaş aldırma işlemi maalesef kaşların küsmesine ve kişinin hayatı boyunca kaşlarının tekrar çıkmamasına sebep olabilir.

Kaş Dökülmesi Neden Olur?
Yazımızın başında da dile getirdiğimiz üzere, kaş dökülmesinin en yaygın nedeni güzel görünmek adına bilinçsiz olarak yaptırılan kaş alma işlemidir. Bunun dışında kişilerin ruhsal sağlık sorunlarından dolayı kullanmakta olduğu ilaçlarda kaşların geçici veya kalıcı dökülmelerine sebep olabilir. Yazımızın devamında kaş dökülmesi sebeplerini sıralayalım.

Kaş Alma veya Kaş Aldırma İşlemi
Yazımızın başından bu yana üstüne basarak belirttiğimiz en bilinen sebep kaş alma veya aldırma işlemidir. Sık sık ve bilinçsiz şekilde yapılan bu işlem sonucunda kaşların küsmesine sebep olunabilir. En sık karşılaşılan kaş dökülmesi vakalarında sebep kaş aldırmadır. Belli bir zaman sonra kaşların küsmesine yol açarak, kaşların tekrar çıkmamasına sebep olunmaktadır. Kadınlar çoğunlukla bu problemle karşılaştıklarında çözümü dövmede bulurlar. Fakat bu dövme işlemi maalesef doğallıktan uzak ve daha fazla rahatsızlık verebilen bir sorun olmaktadır. Kaş dökülmesi yaşayan bir kişinin çözümü kaş ekimi yaptırarak bulması doğru bir yoldur.

kas-dokulmesi-nedenleri

Kaşkıran (Saçkıran) Allopecia Areata
Saçkıran toplumda çok sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. İsmi her ne kadar saçkıran olsa dahi bu problem kaş, bıyık ve sakal bölgesinde de meydana gelebilir. Tıpta bu sorun allopecia areata olarak isimlendirilir. Kaşta meydana geldiğinde kaşkıran, sakal da ise sakalkıran olarak isimlendirilir. Bazen tek bir yerde bozuk para büyüklüğünde olabildiği gibi, parça parça dağınık şekilde de oluşabilir. Meydana gelmelerinde ki sebep aynıdır. Dökülme meydana geldiğinde bölge tamamen kılsız ve parlak şekilde kalır. Bulaşıcı değildir, tedavisi mümkündür. Fakat ilk olarak tedavisi için sebep olan faktör tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin saçkıran vakası ile karşılaşılan insanlarda görülen ortak sebep üzüntü, stres ve benzeri ruhsal sebeplerdir. Öncelikle bu gibi sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Saçkıran, sakalkıran, kaşkıran gibi sorunlar için SADBE kullanılması önerilir. 3-6 ay kullanımının ardından herhangi bir gelişme görülmediyse çözüm yine ekim yaptırmakta olabilmektedir.

Kaş Çekme Sorunu (Trikomania)
İnsanlar hayatı boyunca bir çok sorun, sıkıntı ve hastalıkla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunların çoğu tamamen stres ve sıkıntıya dayanır. Kişiler sıkıldıkları zaman vücutlarında bir çok şeyle uğraşabilir. Örneğin sivilce sıkma, bıyık, kaş ya da sakal çekme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kaş dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri de kaş çekmedir. Bu kaş aldırma ile aynı durumdur. Böyle bir sorununuz varsa mutlaka bu huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Eğer dur diyemiyorsanız bunun için psikolojik destek alabilirsiniz.

Guatr Hastalığı
Kaş dökülmesine yol açan sorunları sıralamaya devam ediyoruz. Bu sebeplerden biri de guatr hastalığıdır. Guatr, tiroid hormonunun düşük ya da yüksek olması ile meydana gelmektedir. Bu sorun kişide tuzlu yemek yeme hissi getirmektedir. Eğer çok fazla tuz tüketen bir bireyseniz mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Guatr hastalarında saç dökülmesi de yaygın olarak görülen bir durumdur. Tabi ki saçın yanı sıra kaş dökülmesine de yol açmaktadır.

Kalıcı Makyaj / Dövme Çözüm Olmamaktadır
Kaşları dökülen kadınlar çözümü kalıcı makyaj, yani dövmede aramaktadır. Fakat bu doğallıktan çok uzak bir çözümdür. 1-2 metrelik bir mesafeden bile kişiler kaşlarınızın orjinal olmadığının farkına varabilir. Bu da dökülen kaşların yerini daha rahatsız edici bir durumun almasına yol açar. Eğer kaş dökülmesi sorunu yaşıyorsanız muhakkak çözümü bu yolla değil, kaş ektirmekte aramalısınız.

Mantar (Kıl Kökü İltihabı)
Mantar insan vücudunda bir çok bölge de meydana gelebilen bir sorundur. Daha çok ayaklar, eller ve genital bölgelerde görülebilen bu sorun tabi ki kıllı bölgelerde de oluşabilir. En bilinen belirtisi aşırı kepeklenme ve kaşıntıdır. Çözümü için piyasada bir çok mantar öldürücü şampuan bulunmaktadır. Bu şampuan köpürtülür ve mantarın meydana geldiği saçlı alanda 3-4 dakika kadar bekletilir. Bu şampuanlar ketokonazol içeren ve climbazol içeren şekilde ikiye ayrılır. Ketokanazol içeren şampuanların 10-15 günde bir kullanılması gerekir, dolayısıyla günlük kullanıma uygun değildir. Eğer günlük olarak kullanmak istiyorsanız climbazol içeren şampuanları tercih etmelisiniz. Uzmanlar bu grubun tercih edilmesini tavsiye etmektedir. Climbazol içeren mantar öldürücü şampuan olarak seboderm ve system 4 gibi hiç bir yan etkisi olmayan markalar kullanılabilir.

İlerleyen Yaş
Özellikle kadınlar ilerleyen yaşları ile birlikte bir çok soruna maruz kalabilmektedir. Özellikle regl ve doğurganlığın son bulması ile menopoz dönemine giren kadınlarda bu tarz kaş dökülmesi sorunları görülebilir. Bu gibi sorunlarda ise menopecia tablet bir süre denenebilir.

Kanser Hastalığı (Kemoterapi Görenler)
Günümüzde bir çok kanser çeşidi bulunduğu gibi, bu hastalığa maruz kalan bir çok kişi bulunmaktadır. Kanser tedavisi çoğunlukla kemoterapi ilaçları ile yapılmaktadır. Bu tedavi sırasında kişilerde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. En sık karşılaşılan değişim ise saç dökülmesidir. Yalnızca saç dökülmesi değil, vücudun tüm her yerinde bulunan kılların dökülmesi söz konusu olur. Kaş dökülmesi de bunlardan biridir. Fakat tedavi bitiminde dökülen kıllar tekrar geri çıkmaktadır. Dolayısıyla bu dönemde bol moral ve motivasyon gerekirken bir de saç ve kaş dökülmesine moral bozarak bağışıklık sisteminin daha fazla zarar görmesine sebebiyet verilmemelidir.

Kaş Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Kaş dökülmesi problemi için sebep bilinmiyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Bu doktor dermatoloji yani cildiye bölümünde görev yapmakta olan bir dermatolog olmalıdır.

http://www.kasdokulmesi.com/kas-dokulmesi-neden-olur/
http://www.hangidoktorbakar.com/kas-dokulmesi
https://www.sacproblemleri.net/kas-dokulmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur