Hemoroid (Basur) Neden Olur, Çeşitleri Nelerdir?

Makat bölgesinde yaşanan rahatsızlıkların, en çok karşılaşılanlarından biride hemoroidtir. Halk arasında basur ve hemoroit olarakta adlandırılmaktadır. Bir çok insan tarafından mayasıl olarak tabir edilsede aslında mayasıl çok farklı bir rahatsızlık olup, basur ile hiç bir alakası yoktur. Her yaş grubu ve cinsiyette karşılaşılabilen hastalığın en temel sebepleri kabızlık ve bununla birlikte gelen ıkınmadır.

Basur (hemoroid) çeşitleri
Rahatsızlık iç ve dış basur olarak ikiye ayrılmaktadır. İç basur da kendi içerisinde 4 gruba ayrılır. Bunlar 1. 2. 3. ve 4. derece basur olarak isimlendirilir.

Basur Neden Olur ?
Ergenlik döneminden itibaren başlayan hemoroid, ileri tüm yaşlarda erkek ve kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin tuvalet sırasında dışkılamak için ıkınmaları sonucunda makat iç kısmının 2-3 cm üstünde bulunan toplardamarın genişleyerek bağ dokusunun gevşemesine sebep olmasıyla oluşmaktadır. İçerisi kirli kan ile dolu olan bu toplardamar genişleme gösterdiği sürece hastalığın derecesi de yükselmekte olup, 3. dereceye ulaştıktan sonra makat dışına meme çıkmaktadır. El yordamıyla içeri sokulabilen bu derecede ki memeler, ilerleme gösterdiğinde artık hep makat dışında durmaktadır.

Kabızlık toplumda çok yaşanılan bir problem olsa da çok fazla ciddiye alınmamaktadır. Aslında kabızlığın neden olduğu rahatsızlıklar oldukça fazla ve acı vericidir. Anal fissür, anal hematom ve hemoroid kabızlık sonucunda oluşan problemlerdir. İnsanlar kabız oldukları zaman dışkılama ihtiyacı için tuvalete giderek çok uzun vakit geçirirler ve bu süre zarfı içerisinde de ıkınma hissi duyarlar. Fakat tuvalette fazla vakit geçirmek bu hastalıklar için hiç doğru bir durum değildir. Proktoloji uzmanları tarafından tuvaletlere gazete, kitap, dergi, telefon veya tablet gibi araçlarla gidilmesi uygun görülmediği gibi tavsiye de edilmemektedir. Çünkü tuvalette oturulduğu sürece ıkınma gösterilerek makat hastalıklarına yol açılmaktadır.

Hamilelerde görülebilir
Doğum yapan, özellikle de normal şekilde doğum yapan kadınlarda görülebilmektedir. Bu sık görülen bir durumdur. Bunun sebebi de yine ıkınmaktır. Her anne de görülmese de, bazı annelerde görülebilmektedir. Fakat bu normal doğum yapılmaması anlamına gelmez. Normal doğum yöntemi çok kullanılan ve sağlıklı olan bir yöntemdir.

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir ?

Üst kısımda basurun tiplerini ele almıştık. İç ve dış basur olarak ikiye ayrılan problem makatın iç kısmında oluşmaktadır. Bu sebeple belirtiler ve tedavi yöntemleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Kanama
Dışkılama sırasında kanama görülebilir. İç hemoroid problemi yaşayan hastaların karşılaştıkları ilk belirti çoğunlukla budur. Dışkılamadan sonra tuvalet kağıdına bulaşan kan görülebilir. Dışkılama esnasında ağrı ve yanma görülmez, eğer görülüyorsa sorun anal fissür olabilmektedir.

Makatta meme oluşması
İlk başlarda sadece kanama görülmesi ile ilerlediği dönemlerde de makatın iç ve dışında meme oluşur. 3. derece hemoroid’te meme dışkılama sırasında dışarı çıkmaktadır kişi bunu el yardımıyla içeri sokmalıdır. 4. dereceye ilerleme gösterdiği taktirde ise meme artık tamamen anüs dışında durmaya başlamaktadır. Bu belirtiler ile basur hastalığı kolay ve basit şekilde anlaşılmaktadır. Önemli olan farkedildiği anda vakit kaybetmeden tedavi olmaktır.

Basur ağrı yapar mı
En ağrısız makat hastalıklarından biridir denilebilir. Fakat makat dışına çıkan meme, makat kasları arasında kalıp sıkıştığında boğulduğundan dolayı ağrı olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu ağrıyı azaltabilmek için sıcak su banyosu veya makat bölgesinde uyuşmaya olanak tanıyan kremler kullanılabilir.

Kaşıntı görünebilir
Dış basurda görülmektedir. Dışarı çıkan memeler kaşıntıtıya sebep olmaktadır. Fakat makat bölgesinde kaşıntıya sebep olabilen farklı rahatsızlıklarda vardır eğer siz sadece kaşıntı sebebiyle basur olduğunuzu düşünüyorsanız anal dermatit rahatsızlığı da olabilmektedir. Bunun için tecrübeli bir proktoloji uzmanına muayene olarak teşhis koydurabilirsiniz.

Basur nasıl geçer ?
Yazımızda hastalığın tanımını, neden oluştuğunu ve belirtilerini anlattık. Şimdi bu problemin nasıl giderileceği hakkında bilgileri aktaralım. Hastalığın tedavisi için zaman kaybetmemek adına mutlaka bilimsel tercihler seçmenizde ve bitkisel ya da benzeri tedavi yöntemlerini tercih etmemeniniz önerilir.

hemoroid-basur-neden-olur

Hemoroid İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmek Gerekir?
İnsanların en çok sorduğu sorulardan biride hangi doktora yada bölüme gidilmesi yönünde olmaktadır. Burada genelde dahiliye ön plana çıksa da çok fazla doğru bir seçim olmamaktadır. Çünkü hemoroid teşhis ve tedavisi için özellikle Genel Cerrahi alanında eğitim almış olan Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına gitmek gerekir.

Kaynakça;
https://www.hangidoktorbakar.com/basur-hemoroid
https://www.basurklinigi.com/basur-neden-olur/
http://www.hemoroit.info/makatta-kanama-nedenleri/
https://www.makatcatlagi.net/basur-hemoroid-nedir-neden-olur-ve-tedavisi
http://www.nizamkurtdere.com/basur-neden-olur
http://www.hangibolume.com/hemoroid-basur
https://www.hemoroidnedenolur.com/hemoroid-basur-cesitleri-nelerdir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur