Hemanjiom (Damar Beni) Nedir

Hemanjiom Türkçe tabiriyle Damar beni anlamına gelmektedir. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğundan çoğunlukla bebeklerde görülür. İyi huyludur ve damar kaynaklı bir problem olan bu rahatsızlık zamanla kaybolma gösterebildiği gibi büyümede gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu yüzden çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çocuklarınızda böyle bir problemle karşılaşıldığında panik yapmamalı ve muayene ettirmelisiniz. Muayene sonrasında az önce de söylenildiği gibi dikkatlice takip edilmelidir. Büyüme gösterdiği taktirde derhal bu konuda uzman bir hekime tekrar başvurulmalıdır.

Hemanjiom (Damar Beni) Nasıl Anlaşılır?
Bu rahatsızlık iyi huylu demiştik, tek yarattığı problem estetik görüntü bozukluğudur. Yüz bölgesinde fazlaca karşılaşılan rahatsızlık dramatik bir görüntü sağlar. İkinci önemli unsur ise damar beni herhangi bir durumdan dolayı zedelenirse kanama gösterebilir. Bazı kanamalar hastayı kaybetmeye neden olabilmektedir.

Hemanjiom şu şekillerde karşımıza çıkabilir

Şarap lekesi ; Yüzeysel leke gibi
Çilek lekesi ; Küçük damar benleridir
Kavernöz ; Büyük damar beni

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hemanjiom adı verilen hastalık halkımız arasında Damar beni olarak bilinmektedir. O nedenle bazı kelimelerde damar beni olarak telafuz edilmiştir. Hemanjiom tedavisi için mutlaka tecrübeli bir sağlık kuruluşu olması, kalp ve damar alanında uzman bir ekip olması gerekir. Gelişen teknoloji ile tedavi yöntemleride gelişen Hemanjiom duruma göre bir yada bir kaç seansta tedavi edilebilir. Aşağıdaki yöntemler hastanın hemanjiom durumuna göre belirlenir.

* Ameliyatla çıkarmak
* Dondurarak tedavi (criyoterapi)
* Isıtılarak yakma (koter veya infrared koagülasyon)
* Köpükle tedavi
* Işıkla tedavi (lazer)

Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Yukarda belirttik bebekler görünür bir süre sonra kendiliğinden kaybolur yani geçer, geçmeyecek ise ilerleme yani büyüme kaydedebilir. Kaybolan hemanjiomlar için herhangi bir tedavi gerekmez. Fakat büyüyen hemanjiom içinse tedavi olmamanız durumunda büyü oranı o bölgeyi saracak kadar genişleyebilir.

Tedavide yöntem seçimi hemanjiomun nerede olduğuna, iriliğine, tipine göre yapılır. Tedavi uzun ve meşakkatli olacağından hasta ve ailesi iyi aydınlatılmalıdır. Tedavi bu konuda birikimli damar cerrahı veya plastik cerrah tarafından yapılır. Tedavi seçimi damar beninin yapısına bağlı olarak değişir böylece hangi doktorun tedavi edeceğide hastalığın durumuna göre değişir.

Kaynakça;
http://www.damarbeni.com/damar-beni-nedir
http://www.hangidoktorbakar.com/hemanjiom-damar-beni
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/hemanjiom-damar-beni-nedir/
http://www.ideakliniksisli.com/hemanjiom-damar-beni/
http://www.ideaklinikkadikoy.com/hemanjiom-damar-beni/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur