El Terlemesi Nedenleri ve Çözümü

El terlemesi bir çok insanın maruz kaldığı durumlardan biridir. Özellikle gün içinde bir çok kişiyle el sıkışmak durumunda kalan kişilerin bu duruma maruz kalması psikolojik olarakta olumsuz olabilmektedir.

Psikolojik Nedenler
Ellerde meydana gelen terlemenin sebebi her zaman bilinmeyebilir. Daha çok genetik durumlar söz konusu olabilmektedir. Yani ailesel olarak ellerde terleme sorunu olabilir. Aynı zaman da terlemenin sebebi aşırı heyecan ve streste olabilir.

Yalnızca el değil, yüz ve koltuk altında da terlemelerle karşılaşılabilir. Buna örnek olarak mutlu haber almak ya da sınav gibi stres ve heyecan durumları verilebilir. Fakat ellerde meydana gelen terlemeler psikolojik rahatsızlık sınıfında değildir.

Tiroit Bezlerinin Fazla Çalışması
Tiroit bezlerinin normalden fazla çalışıyor olması guatr hastalığı ve benzer şikayetleri ortaya çıkarabilir. Normalden daha fazla işlev gösteren bu triotin bezleri, kişide gerginlik meydana gelmesini sağladığından dolayı aşırı terlemelere, uyku bozukluklarına ve dikkatsizliğe de yol açabilmektedir.

Fazla Kilolar
İnsanların vücudunda meydana gelen rahatsızlıkların meydana gelmesinde fazla kilolar rol oynamaktadır. Bu olumsuz durumlardan biri de aşırı el terlemesi olabilir. Kilolardan dolayı vücut ısısının artması söz konusu olduğundan dolayı terlemeler meydana gelir.

Şeker Hastalığı
Tüm şeker hastalarında meydana gelmese bile, çoğunlukla görülebilir. Kan şekerinin aşırı bir şekilde düşme gösteren kişilerin vücut dengeleri sarsıldığından avuçlarının içerisinde terlemeler görülebilir. Ayrıca kullanılan diyabet ilaçları da terlemelere neden olabilmektedir.

El Terlemesinde Tedavi Yöntemleri

Topikal Ter Önleyiciler
Terlemeyi önlemek için haftada bir ya da iki defa yatmadan önce kullanılabilecek olan ilaçlar bulunmaktadır. Özellikle alüminyum klorür içeren ürünler daha etkili olacaktır. Fakat bu ürünlerin ciltte tahriş oluşturma ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin uygulanmasının ardından eldiven kullanılmalıdır.

İyontoforez Yöntemi
Bu yöndem de tıbbi bir cihaz kullanılmaktadır. Cihazın kullanılmasında el ve ayakların sokulduğu suya düşük voltajda elektrik verilmesi amaçlanmaktadır. 50 yılı aşkın süredir kullanılmakta olan bu tedavi yöntemi bir kaç seans gerektirebilmektedir. Bu kişinin tedaviye gösterdiği reaksiyona göre değişiklik gösteren bir durumdur.

Botoks (Botox)
Özellikle estetik için uygulanmakta olan botoks makat çatlağı rahatsızlığı için de kullanılabildiği gibi, aşırı terleme için de tedavi sağlamaktadır. Burada ki amaç cildin altına ilaç enjekte edilmesidir. İlaç cilt altında ki terleme bezlerini geçici olarak felç etmekte böylece terlemeye engel olunmaktadır. Fakat felç durumu geçici olduğundan 6-10 ay kadar sonra tekrar yapılması gerekebilir.

Deniz Tuzu ve Sirke Uygulaması

– Yarım bardak deniz tuzu
– Yarım bardak elma sirkesi

Yalnızca iki malzeme gerektiren bu yöntem oldukça etkilidir. Öncelikle yukarıda belirtilerin malzemeleri ellerinizi sokabileceğiniz genişlikte bir kaba koyun ve karıştırın. Ellerinizi yarım saat kadar bu karışımın içinde bekletin.

Yarım saat ardından ellerinizi karışımdan çıkarın ve yıkamayın. Havlu ile kurutun. Bu şekilde de bir süre beklemesini sağlayın. Haftada 2-3 defa uygulanan bu yöntem aşırı terlemeyi engellemenize olanak tanıyabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur