Egzama Neden Olur?

Egzama, deri iltihabı meydana gelmesine olanak tanıyan bir durumdur. Bulaşıcı değildir fakat bir çok sebebi olabilir. Tehlikeli olarak kabul edilmediği gibi rahatsız edici olabilmektedir. Kronik, atopik gibi türleri vardır. Tedavi edildiğinde düzelebilir.

Egzama Türleri
En yaygın şekilde görülen iki türü vardır. Bunlar kontakt ve atopik dermatittir. Herhangi bir alerjen doğrudan cilt ile temas ettiğinde kontakt dermatit gelişir. Bu alerjik bir reaksiyona sebep olur. Zehirli meşe, zehirli sarmaşık, deterjan, parfüm, kozmetik ve nikel gibi ortak tahriş edici özellikler bulunduran ürünlerden dolayı meydana gelebilir.

Atopik dermatitte egzama olarak adlandırılır. Kronik olabilir ve bebeklik döneminde başlayabilir. Bu sorun ailesel yatkınlıktan dolayı oluşabilir. Dishidrotik ve seboreik dermatit olarak iki şekilde incelenebilir. Dishidrotik yalnızca ayaklarda ve ellerde görülürken, saboreik dermatit genellikle saçlı deri ve yüz üzerinde bulunan yağlı cilt ile ilgilidir.

Dermatit Neden Olur?
Dermatit oluşumu türüne göre değişiklik gösterir. Kontakt dermatit, alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bazı kişilerde alerjiye sebep olan faktör bilinememektedir.

Atopik dermatitin oluşumu net olarak bilinememektedir. Fakat genetik faktörlerden dolayı olduğu bilinmektedir. Atopik dermatit bulunan kişilerde genellikle alerji ve astıma rastlanır. Yağlı egzama nedeni ise yağlı saç ve cilttir.

Egzama Belirtileri Nelerdir ?
Şikayetleri hafiften, şiddetliye göre değişir. Vücutta bulunduğu bölgeye göre, gösterdiği belirtiler de değişiklik gösterebilir. Genel olarak egzama cilt üzerinde kırmızı renkte döküntülere, kabarcıklara ve çatlamış kuru cilde sebep olmaktadır. Ciltte yanma ve batma hissedilebileceği gibi ağrılı bir halde alabilmektedir.

Egzama Nasıl Teşhis Edilir ?
Bir dermatolog tarafından muayene olunmalı, gerekli testler yapılmalıdır. Dermatolog çoğunlukla cildi inceleyerek kolay bir şekilde egzamanın tanısını koyabilir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir ?
Egzama tedavisi, belirtiler ve gösterdiği şikayetlere bağlıdır. Genellikle tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır. Hidrokortizon içermekte olan topikal kremler kızarıklık ve kaşıntıları azaltmada rol oynayabilmektedir. Antihistaminikler, alerjik reaksiyonlardan dolayı meydana gelen egzamanın tedavisi için kullanılabilir. Antibiyotik yalnızca enfeksiyon oluşumuna sebep olan vakalarda tavsiye edilmektedir.

Evde cilt ıslak bezler uygulanarak, serinletilebilir. Bu şekilde meydana gelen kaşıntı ve rahatsızlıklar azalma gösterecektir. Ayrıca içerisine katılan kabartma tozu ile serin bir duş almakta şikayetleri azaltma da rol oynayabilmektedir. Egzama bulunan alan giyimlerle temas ederek zarar görmemesi için bandaj kullanılabilir.

Yaşanılan stres ile mevcut egzamalar artış gösterebilmektedir. Bu durumlarda stres yapmayıp, varsa da masaj ya da stres ilaçları gibi faktörler ile stres yok edilmelidir.

Egzama için bitkisel karışımlar da tercih edilebilir.

Egzama Oluşumu Nasıl Önlenebilir?
Genellikle ailesel sebeplerden dolayı karşılaşılır. Bu sebeple her zaman önlenebilecek bir problem olmamaktadır. Herhangi bir maddeye alerjisi olan kişiler bu maddelerle temastan kaçınmalıdır. Sıkça nemlendirici kullanılması korunmada yardımcı olabilir.

Kaynak;
http://www.healthline.com/symptom/dermatitis
http://www.kasinti.gen.tr/kontakt-dermatit
http://www.kasintitedavi.com/egzama-tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur