Bitkisel Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı basurdan sonra sıkça karşılaşılan ve en fazla acı çektiren makat hastalıklarından biridir. Tıpta anal fissür olarak adlandırılan bu hastalık iyi huyludur fakat maruz kalan kişinin tuvalete gitmeye korkar bir hal almasına neden olur. Çünkü her dışkılama esnasında ve sonrasında ağrı çeken kişi ağlayacak derecede ıstırap çekmektedir.

Makat çatlağı tedavisi için ameliyat ve botox uygulaması var olsa da akut yani başlangıç aşamasında ki vakalar bitkisel yollarla da tedavi edilebilir. Ancak kesinlikle kronikleşmemiş ve akut seviyede ki rahatsızlıklar için geçerlidir. Aşağıda sıralayacağımız bitkiler makat çatlağının oluşumuna neden olmuş kasılan kasların gevşemesine ve bu sayede çatlağın iyileşmesini sağlar.

Meyan Kökü Extraktı
Günümüzde en etkili herbal kortizondur. Etkisi kimyasal kortizona yakındır ancak klasik kortizon gibi yan etkisi yoktur. Klasik kortizonların normal şartlarda 5-6 günden fazla kullanılması sakınca yaratırken bitkisel kortizonlar endişe etmeden güvenle kullanılabilir. Anal fissürden dolayı meydana gelen kaşıntı, şişlik ve yanma hissi meyan kökü extraktı sayesinde dindirilir. Sadece anal fissür değil seboreik dermatit, anal dermatit, mayasıl gibi makat bölgesinde kaşıntıya neden olan rahatsızlıkların şikayetlerinin azaltılmasında kullanılabilmektedir.

At Kestanesi Extraktı
Basur gibi toplar damar sorunlarından dolayı ortaya çıkan hastalıkların meydana getirdiği şikayetleri azaltmada kullanılan ilaçların neredeyse tümünde at kestanesi extraktı bulunmaktadır. Bölgesel olarak damarlarda daralma söz konusu olmasına yardımcı olmakla beraber şişliği (ödem) azaltır. Kanama söz konusuysa azalır ve ödemin azalmasıyla ağrı da azalır. Kan dolaşımını düzene sokarak çatlağın iyileşmesine yardımcı olur.

Aynısafa Otu Çayı
Makat çatlağının iyileşmesini yavaşlatan en etken sebep makat kaslarının kasılması ve kramp oluşmasıdır. Aynı safa otunun ise burada ki rolü kasları gevşeterek çatlağın iyileşmesini sağlamaktır. Eczanelerde reçeteli olarak satılan ilaçlar ya da botox ile uygulanan tedavilerde de amaçlanan aslında aynı safa bitkisinin gerçekleştirdiği amaç ile aynıdır.

Karanfil Yağı
Bölgesel olarak oluşan acı ve ağrıyı azaltmaya yarayan bir tür uyuşturucudur. Diş ağrılarının tedavisinde kullanılan damlaların da çoğunda karanfil yağı mevcuttur. Özellikle ağız içi ve anüs gibi hassas deriye sahip bölgelere sürüldüğü anda uyuşturur. Bu doğrultuda fissürde de meydana gelen ağrıları azaltarak hastanın rahatlamasını sağlar. Ağrı oluşmasından korkarak tuvalete gitmeyen kişiler karanfil yağı kullandığı taktirde rahatlıkla dışkılar.

Karanfil Çayı
Karanfil çayı demlendikten sonra bir leğene dökülür ve üzerine 3 litre kadar ılık su konulursa içine oturulabilir. Bu sayede makat kaslarında rahatlama söz konusu olarak iyileşmesi sağlanır.

Sarı Kantaron Yağı
Antiseptik etkisi bulunan sarı kantaron yağı yara, yanık, bebek pişikleri ve hemoroid gibi rahatsızlıkların kanamalarını durdurabileceği gibi, hücre yenileyici özelliklere sahiptir.

Üstte bahsettiğimiz tüm bitkiler aktarlardan temin edilerek, kullanılabilir.

https://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-bitkisel-tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur