Biotin Nedir, Kilo Aldırır mı?

Biotin, Türkçe de Biyotin ve B7 olarak bilinen güzellik vitamini olarakta tabir edilen bir vitamin türüdür. Kimyasal formülü C10H16N2O3S’dür. Suda çözünebilen bir B kopmpleksi vitaminidir. Kalın bağırsakta bulunan bakteriler tarafından da üretilmekte olan biyotin, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gerekli bir vitamindir.

Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir. Aynı zamanda hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur. Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sağlıklı sinir dokuları için de gereklidir. Biyotinin son zamanlarda “güzellik vitamini” olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan pozitif etkisidir. Bugün bu özelliği yüzünden, biyotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.

Biyotin Eksikliği Nelere Sebep Olur?
Nadir olarak görünebilen biyotin eksikliği ile birçok olumsuz faktör meydana gelebilmektedir. Oluşabilecek sorunları sıralamak gerekirse.

  • Kuru ve pullaşan deri
  • Solgunluk
  • İştahsızlık
  • Kas ağrıları
  • Kolayca kopan, kırılan saçlar
  • Saç dökülmesi, kellik

Bu eksikliğe zamanında önlem alınması gerekmektedir. Aksi taktirde semptomlar artış göstererek ciddi nörolojik veya müsküler bozukluklar meydana gelebilir. Son yapılan araştırmalara göre biyotin eksikliğinin depresif davranışlara da yol açabileceği kanıtlanmıştır.

Çiğ yumurta, içindeki avidin maddesi yüzünden biotin yetersizliğine sebep olur. Avidin, biotine tutunur ve onun bağırsaktan geri emilimine engel olur.

Biotin Fazlalığı Nelere Yol Açar, Çaresi Nedir?
Biotinin günlük ihtiyaç miktarı tam olarak bilinememektir. Yapılan deneysel çalışmalarda biyotinsizlikten kaynaklanan sorunların çözümünde 20mg biotinin yeterli olduğu görülmüştür. Fazla alındığı taktirde biyotin fazlalığı idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Dolayısıyla vücutta birikme vaya yan etki gibi etkileri olmamaktadır.

Biotin Kilo Aldırır mı?
İştah artırma etkisi olan vitaminler olduğu gibi, bu yönde hiç etkisi olmayan vitaminlerde mevcuttur. İştahın artmasına sebep olan birşey kilo alınmasına da yol açmaktadır. Biotin iştah artıran ve kilo aldıran bir vitamin değildir. Yüksek dozda kullanıldığı taktirde bile bu şekilde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bazı kaynaklarda biyotinin kilo aldırdığı yazılsada bilimsel olarak bir gerçekliği yoktur.

Kıllanma yapar mı?
Vücutta bulunan tüm kılların kaç yaşında, hangi kalınlıkta ve ne kadar uzunluğu olacağı kıl kodlarında belirlenmiştir. Yani bu özellikler kişinin doğumunda belli olmaktadır. Bir çok nedenle kalite kaybı olduğunda, sebep olan faktörün ortadan kaldırılmasıyla birlikte kıl eski kalitesine geri döner fakat farklı bir kıl yapısına asla sahip olamaz.

Saç ve tırnakların kalitesi kayıplara uğradığında tedavi için B7 (biyotin) vitamini alınmaktadır. Fakat bu kullanılan biyotin vücudun diğer bölgelerinde ki hiç bir kılın yapısını ve kalitesini değiştiremez. Yani buradan anlaşıldığı üzere biotin kıllanma yapmadığı gibi kılları da artırmaz.

Kaynakça;
https://www.bulogren.com/biotin-b7-vitamini.html
http://www.biotin.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur