Ben Neden Olur ?

Bir çok insanın vücudunun çeşitli yerlerinde değişen miktarda ve boyutlarda benler bulunmaktadır. Bir çoğu kişiyle özdeşleşmiş olan ve göze hiç bir şekilde çarpmayan benler olabilmektedir. Hatta bazı insanların özellikle kadınların elmacık kemiğinin, dudağının ya da kaşının kenarında bulunan benler değişik ve güzel bir imaj verebilmektedir.

Bazı benler ise hem estetik olarak hem de kişiye farklı nedenlerden dolayı çeşitli rahatsızlıklar verebilmektedir. İnsanların vücudunda mevcut olan 10-40 arasında ki et benleri normal olarak kabul edilmektedir. Fakat bu benlerin neden oluştuğu konusunda henüz net bir bilgi yoktur.

Ciltte Neden Ben Oluşur?
İnsan cildine rengini veren melanin isminde bir madde bulunmakta ve bu madde melanosit isminde ki hücrelerle üretilmektedir. Hücreler tüm cilde eşit olarak dağılmakta ve insan cildine renk verme görevininde bulunurlar fakat bazen sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı melanosit hücreleri bir küme oluşturabilecek şekilde toplanmaktadır. Bu yüzden koyu renkli benler meydana gelebilmektedir. Saç derisi ve genital bölgelerde de olmak üzere her yerde ortaya çıkabilmektedir.

Güneşin Benlere Etkisi
Bilimsel olarak benlerin neden dolayı meydana geldiği herhangi bir netliğe kavuşmamış olsa dahi, benlerin çoğunun insana herhangi bir zararı olmadığı bilinmektedir. Bazı benler ise tehlike arz edebilmekte ve cilt kanserine dönüşme olasılığı taşımaktadır. Değişik tipte cilt kanserleri bulunmaktadır, cilt kanseri daha çok aşırı güneşe maruz kalınması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Daha çok 20’lik yaşları geçmiş ve vücudunda fazla miktarda ben olan kişilerin dışarı çıkarken fazla güneş varsa dikkatli olmaları gerekmektedir. Güneşin zararlı olan UVA ve UVB gibi ışınlarına maruz kalınması sonucunda kişide bulunan benler değişime uğrayarak kanserli hücrelerin üremesine başlayabilmektedir. UV ışınları insanın cildine nüfus ettiğinde melanosit hücreleri melanin maddesini üretmeye başlamaktadır. Dolayısıyla bu sebepten yeni benler ortaya çıkmakta veya mevcut olan benler risk oluşturacak değişimlere uğrayabilmektedir.

Günümüzde insanların biraz daha bilinçlenmesi ve kozmetik teknolojisinin gelişmesi ile birlikte güneş ışınlarına karşı yüksek koruma sağlayan krem ve benzeri ürünlerin kullanımı oldukça artış göstermiştir. Sadece plaj ya da havuz da değil, normal güneşli günlerde de dışarı çıkılırken bu ürünlerin kullanılması büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Genetik Faktörler
Kişilerin vücudunda bulunan benlerin, genetik sebeplerden dolayı oluştuğu da kabul edilebilmektedir. MC1R ismi verilmekte olan genin, kişilerde bulunan bazı benlerin kansere dönüşmesinde sebep olduğu bilinmektedir.

Doğuştan kızıl saç ve beyaz tene sahip olan insanlarda kötü huylu benlerin oluşma olasılığı yüksek olup, çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir.

Benlerde Neden Değişiklik Olur?
Özellikle kolay görülebilen bölgelerde bulunan benlerde değişiklik olduğu göze çarpabilir. İlerleyen yaşla beraber yüzde bulunan bir benin biraz daha kenara kaydığı veya kolda bulunan bir benin renginin değiştiği gözlemlenebilmektedir. Fakat bu değişiklikler çok kısa bir zaman içerisinde değil, uzun yıllar arasında değişiklik göstermektedir. Bazen de küçük yaşlarda bulunan bir benin ilerleyen yaşlar da kaybolduğu görülmektedir.

Az önce de dediğimiz gibi gözle görülmesi kolay olan bölgelerde bulunan benler de kısa süre zarfı içerisinde değişiklikler meydana geldiyse ve kanama, kaşıntı ya da acı görülüyor ve hissediliyorsa ciddiye alınmalı ve bir cilt hastalıkları uzmanına görünülmelidir. Benlerin ellenmesi, oynanması veya başkalarından duyulan teknikler kullanılarak müdahale edilmesi benin mevcut durumunu olumsuz yönde etkileyebilmekte ve hiç beklenmeyen problemlere yol açabilmektedir.

Benler Kansere Neden Olur Mu?
Yazımızın akışında bazı benlerin kötü huylu olabileceğinden ya da bazı faktörlerden dolayı kanser riski oluşturabileceğinden bahsettik. Ben kanseri az önce de dediğimiz gibi insan cildine renk veren melanosit hücreleri tarafından meydana gelmektedir. Bu kanser türüne de melanoma denilmektedir. Melanoma, cilt üzerinde meydana gelen kanser türlerine göre daha fazla tehlike içermektedir. Fakat bir çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis durumunda tedavisi de kolay olmaktadır. Bu sebepten dolayı cildinde ben olan insanların benlerini sıkça takip etmesi ve herhangi bir değişiklik sezdiğinde hekime başvurması gerekmektedir.

Ben Tedavisi
Ben aldırmak kanser riskine yol açmamakta, benin kendisi kanser riski taşımaktadır. Dolayısıyla aldırmak istediğiniz benleri cilt hastalıkları uzmanına göstererek içinizin rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

http://www.hangidoktorbakar.com/ben-neden-olur
http://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/
http://www.hangibolume.com/ben-aldirma
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-tedavisi-yontemleri/
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-neden-olur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur