Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Günümüzde bir çok insan basur rahatsızlığıyla karşı karşıya kalmaktadır. Aslında tam olarak hastalık denilemeyebilir, çünkü genelde insanların bilgisi olmadığından ve ihmalkar davranışlardan kaynaklanmaktadır. Basurun şişlik, kanama, yanma, kaşınma ve dışkılama sırasında zorlanma gibi şikayetleri bulunur.

En sık görülen oluşum nedenleri kabızlık, kabızlıkla birlikte gelen ıkınma, uzun süre tuvalette oturma, fazla kilo ve gebeliktir. Kabız olan kişilerin bol bol lifli gıdalar, kayısı, incir kurusu, meyve sebze ve bol su tüketmesi gerekmektedir.

Tedavi seçenekleri hastalığın derecesine göre değişiklik göstermektedir. Başlangıç evresinde olan rahatsızlık bir ihtimalde olsa krem ya da benzeri ilaçlarla tedavi edilebilir fakat ilerleme göstermiş olan vakalarda pek etkisi olmamaktadır. Ülkemizde makat hastalıklarının muayenesi utanma probleminden dolayı vaktinde yaptırılmadığından her vaka ilerlemiş ve şikayetleri artmış bir şekilde hekime başvurmaktadır. Fakat günümüzde basur için ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur.

basura-iyi-gelen-yiyecekler

Basur çok fazla ağrı şikayeti yapan bir rahatsızlık değildir. Fakat 3. ve 4. derece iç hemoroid vakalarında ağrı görülebilir. Bunun sebebi anüs içerisinden çıkan memenin makat kasları arasında sıkışmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Buna da basur boğulması ismi verilmektedir.

Basuru olan ne yemeli?
Proktoloji uzmanları tarafından tavsiye edilen gıdalar vardır. Bu gıdalar basurun geçmesi için değil asıl sorun olan kabızlık probleminin giderilmesi içindir. Çünkü hastalığın oluşumunda ki sebep budur.

– Yoğurt
– Meyve ve sebze
– Lifli yiyecekler ( elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, fasulye gibi..)
– Tahıllar ( kepek, kepekli ekmek, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği, atıştırmalık olarak üretilmiş olan lif yağsız patlamış mısır )
– Sıvılar ( bitki çayı, meyve suyu )
– İncir ve kayısı kurusu gibi gıdalar

Basuru olan ne yememeli?
Basurun şikayetlerini arttıracak veya kabızlığın oluşumuna sebep olacak besinlerden uzak durulabilir. Kahve, çay ve diğer kafein içeren sıvılar vücudun susuz kalmasına neden olduğundan dolayı önerilmez.

kırmızıbiber, pul biber, karabiber gibi baharatlar ve diğer acı soslar kabızlığı tetikleyebileceğinden veya dışkılama sırasında acı verebileceğinden dolayı tüketilmeyebilir.

Tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse, patatez kızartması, ve cipsi yanı sıra tuzlu olan krakerler, fast food yemekler, şarküteri ürünleri gibi tuz içermekte olan tüm gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

İşlenmiş etler (sosis, salam, sucuk) ve margarin ile fast food ürünleri doymuş yağ içerdiğinden dolayı uzak durulması önerilmektedir.

Bu kısıma kadar anlaşıldığı gibi basur rahatsızlığı olan kişilerin düzenli ve dikkatli beslenmesi kaçınılmazdır. Fakat beslenmeye dikkat edildiği taktirde bağırsaklar gerekli eğitimi aldığından dolayı kabızlık giderilecek ve böylece kişi dışkılama esnasında rahatlığa kavuşacaktır.

Basur İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?
Basuru olan kişiler herhangi bir şikayetin başlangıcıyla doktora görünmelidir, çünkü makat bölgesinde yaşanılan tüm şikayetlerin kapısı basura çıkmamakta farklı makat hastalıklarıda olabilmektedir.

Basur ile görülebilen şikayetler
– Şiddetlenen ağrı ve şişlik
– Dışkı rengi koyu ve değişik renklerdeyse
– Dışkılama sırasında acı hissediliyorsa
– Dışkılama sonrasında temizlik esnasında ele meme geliyorsa

Basur hastalığına hangi doktor bakar?
Basuru olan hastalar proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanlarına başvurabilirler.

Halk arasında basur, tıp dilinde hemoroid olarak tabir edilmektedir. Makat hastalıklarının içinde en çok yaşanan sorunlardan biridir. Makat bölgesinde ki toplar damarların genişleme gösterip, anüs dışına çıkması sonucunda meydana gelmektedir. Hemoroit ismi de verilen basur rahatsızlığı kanama şikayetine maruz bırakmaktadır. Çok fazla ağrı yapan bir hastalık olmasada 3. ve 4. derecede ki ortaya çıkan memenin makat kasları arasına sıkışması sonucunda ağrı olmasına yol açabilir. Tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle 3-5 dakika kadar hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Basura ne iyi gelir?

Acı ya da baharatların basuru olumsuz yönde etkilediği konusunda alışa gelmiş bir inanış olsa da aslında bunlar daha çok rahatsızlığın baş göstermesinde ki temel sebep kabızlığı tetikleyen yiyeceklerdir. Kabızlığın artmasını ya da kabızlığın meydana gelmesini sağlayabilen gıdalardır. Fakat nane, safran, dereotu, biberiye, kişniş, tarçın, kakule gibi bitkilerin yanı sıra gül suyu da basura engel olabilecek unsurlardır.

Kabızlık durumunun önlenmesi ve kabız kalınmaması durumunda basur şikayetleri de çok görünmemektedir. Dolayısıyla kabızlığın giderilmesi için aşağıda sıraladıklarımız yapılabilmektedir.

– Kuşburnu kaynatılarak lapa olması sağlanır. Lapa olan kuşburnu ılık kıvama geldiğinde avuçla alınarak makata konulur. Burada 15 dakika kadar bekletildikten sonra yine ılık suyla durulanır. Bunun dışında kaynak olmayacak, ılıktan bir tık daha sıcak olacak su hazırlanarak içerisine demlenmiş bir bardak papatya çayı konularak oturulur. Papatyanın rahatlatıcı özelliğinin olduğu yaygın bir şekilde bilinmektedir. Papatya dışında isteyen kişi biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça olmak üzere kaynatarak oturma banyosu için hazırlanan suyun içine koyabilir.

Bunların dışında bilimsel olarak anestol krem kullanılabilir. Anestol kremin uyuşturucu özelliği, bölgenin uyuşmasını sağlayarak kişinin ağrıları hissetmemesini sağlamaktadır.
http://www.hangibolume.com/hemoroid-basur
http://www.basurklinigi.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler/
http://www.basurdoktoru.com/basura-hangi-yiyecekler-iyi-gelir
https://www.hemoroidnedenolur.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur