Basur Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Basur, anüste bulunan toplardamarların kabızlık, ıkınma ya da zor dışkılama gibi sebeplerden dolayı doku hasarına maruz kalması ile ortaya çıkan bir tür makat hastalığıdır.

Toplumda en yaygın maruz kalınan makat hastalığı kesinlikle basurdur. Basur tedavisi için internet üzerinde araştırma yapıldığında çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde kategorilere ayırabilir.

1- Bitkisel Yöntemler
2- Hacamat Yöntemleri
3- Cerrahi Yöntemler
a) Ameliyatlı tedavi çözümleri
b) Ameliyatsız tedavi çözümleri

Dilerseniz şimdi bu yöntemleri sırasıyla açıklayalım. Zaten konumuz olan basur tedavisi evde nasıl yapılır sorusunun da cevabı bu şekilde verilmiş olacaktır.

1-) Bitkisel Yöntemler
Gerek internet üzerinde ki çeşitli web siteleri, gerekse televizyon kanallarında izlenen kadın programlarının çoğunda çeşitli hastalık ve sorunların bitkisel tedavisi uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Bitkilerin basit sorunlara karşı iyi geldiği doğrudur. Fakat bir çok hastalık için maalesef hiç bir tedavi üstünlüğü yoktur. İnsanlar basur hastalığı gibi utanılacak olan bölgelerde meydana gelen rahatsızlıklarından dolayı doktora gitmeyi pek düşünmez, öncelikle kendileri çözüm bulmaya çalışırlar. Fırsatçı olan bazı insanlar ise kişilerin bu zayıf noktasını iyi bildiklerinden dolayı aslında hiç bir tedavi niteliği taşımayan yalnızca şikayetlerini azaltılabilecek bitkisel karşımlar hazırlayarak satmaktadır. Basurun anüste ki toplardamarlarda meydana gelen gelen zedelenme sonucunda ortaya çıktığından bahsetmiştik. Bu örnek vermek gerekirse tıpkı diş çürümesine benzemektedir. Nasıl ki çürük diş fırçalayarak ya da herhangi bir ilaç ile eski halini almıyor ve düzelmiyor ise basur da asla bitkisel karışım, ilaç ya da merhemle iyileşmemektedir.

2-) Hacamat Yöntemleri
Geçmişten günümüze süregelen bir tedavi yöntemi ise hacamattır. Bir çok ağrı, sızı ya da sorun için insanlar bu yöntemi kullanabilmektedir. Basur için de sülük kullanılmaktadır. Bilindiği gibi sülük kan emici bir hayvandır ve vücudunuzun neresine bırakırsanız bırakın yapışarak kan emme faaliyetine başlar. Toplardamarların genişlemesi ile meydana gelen memenin üzerine de yapıştırılan sülük bu kirli kanı emer ve meme boşalır. Fakat tedavi olmaz. Bir kaç gün sonra basur memesi tekrar ortaya çıkacaktır. İnsanlar sülük tedavisini ilk yaptırdıklarında işe yaramış gibi görürler ve bu durumdan memnun olurlar. Fakat bir kaç gün sonra tekrar belireceğinden habersizdirler. Üstelik sülüğün kan emmesi işlemi sırasında enfeksiyon kaptırma riskini de bilmemektedirler.

3-) Cerrahi Yöntemler
Doktorlar tarafından uygulanmakta olan yöntemlerdir. İkiye ayrılır, aşağıda ki şekilde açıklanabilir.

a-) Ameliyatlı Tedavi Yöntemleri
Geçmişten günümüze kadar kullanılan tedavi yöntemi ameliyattır. Bir çok hastalığın tedavisi hala bu yöntemle yapılmak zorundadır. Basur için aynı şeyi söylemek mümkün değildir, çünkü hemoroid için günümüzde bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu sebeple basur tedavisi denildiğinde akıllara ameliyatlı ve ameliyatsız cerrahi yöntemler gelmektedir. Ameliyat ile tedavi tabi ki mümkündür ve az önce de bahsedildiği üzere hem bilimsel hem de en köklü yöntemdir. Fakat dezavantajları bulunmaktadır. Narkoz, kesi, dikiş, pansuman, istirahat, dışkı kaçırma, gaz kaçırma, iş-güç kaybı gibi onlarca dezavantajı bulunur. Bir çok hastanede hala ameliyat ile tedavi hizmeti bulunmaktadır.

b-) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
Ameliyatsız tedavi denildiğinde akıllara direk yukarıda bahsettiğimiz bitkisel, sülük ya da ilaç tedavileri gelmektedir. Fakat ameliyatsızdan kasıt kesi, dikiş gibi dezavantajların bulunmadığı ve cihazlar ile yapılan tedavilerdir. Bunlar lazerle, lastikle boğma, THD gibi isimlerin verildiği tekniklerdir. Bu yöntemler uzman eller tarafından uygulandığı taktirde kişi kendi imkanlarıyla tedaviye geldiği gibi gidebilir. Ayrıca pansuman, kesi, dikiş, istirahat ya da iş ve güç kaybı yaşanmamaktadır. Avantajlarına bakıldığında bu yöntemlerin gayet makûl fiyatlarda oldukları söylenebilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu Yapabilirsiniz
İçine oturabileceğiniz boyutta ki bir lehenin içine oturabileceğiniz ve yakmayacak derecede sıcak su doldurun. İçine oturarak bekleyin. Herhangi bir sınırı yoktur ve gün içinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Kabız kalmayın ve asla ıkınmayın. Dışkılama sürenizi olabildiğince kısa tutun. Tuvalete giriş ile çıkış için en ideal süre 1 dakikadır. Tuvaletinizi tutmamanız ve ertelememeniz önerilir.

Sonuç:
Muhtemelen bitkilerle ve sülüklerle uğraşan insanlar bu yazımızı okuduklarında pek hoşnut olmayacaklardır. Fakat bazı hastalıkların tedavisi bu kadar kolay olmadığı gibi insanların zayıf noktalarından vurarak para kazanmakta bu kadar kolay olmamalıdır. Ülkemizde ve dünyada milyarlarca doktor bulunmaktadır ve doktor olmakta hiç kolay değildir. 6 yıl boyunca okul okumanın dışında yıllarca da bir branş sahibi olmak için emek verilmektedir. Bunun dışında hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan cihazlar milyon dolarları bulabilirken internet ortamında bir sülük 2 TL, bitkisel ilaçlar ise 30-40 TL’ye bulunabilmektedir. Sizce hastalıklar bu kadar kolay yollarla iyileşebilseydi bu kadar doktorun okumasına ya da milyonluk cihazlara gerek duyulur muydu ?

http://www.hangibolume.com/hemoroid-basur
http://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
https://www.hemoroidnedenolur.com/basur-ilac-tedavisi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur