Bacak Ağrısı Neden Olur ?

Bacaklarda meydana gelen ağrıların bir çok sebebi olabilmektedir. Bacakları zorlamak, kırıklar, kemik ve dokunun vurma, çarpma gibi nedenlerle hasar görmesi, çok fazla yük binmesi gibi bir çok sebepler olabilir. Uzun süre ters bir pozisyonda oturulması hatta epey bir süre bacak bacak üstüne atmak gibi nedenler bile bacakların ağrımasına sebep olmaktadır. Ağrılar geçici olabileceği gibi kronik bir hal almışta olabilir. Ağrılar bazen birden bire saplanıp, bazense hiç olmayabilmektedir.

Travmadan dolayı oluşan bacak ağrıları
Bacakların herhangi bir sebeple vurma, çarpma gibi unsurlara maruz kalmasından dolayı kemik ve kasların zedelenmesi ve eklemlerde meydana gelen problemler “trabma” sebebiyle oluşan bacak ağrıları sınıfındadır. Siyatik sinirini etkileyen bu bel travmalarının meydana getirdiği ağrı bacaklara cereyan edebilir. Aynı zamanda bacakların aşırı bir şekilde zorlanması yaralanmalara yol açabilmektedir.

Kırıklar neden olabilir
Bacaklarda meydana gelen kırılmaların büyük bir kısmı, şiddetli darbeler ile ortaya çıkan ospeoporoz gibi kemik yoğunluğunu düşüren hastalıklar sebebiyle zayıflama gösteren kemiler çok küçük baskılar ile kırılabilmektedir. Kemikte kırılma meydana geldiğinde, kemiği çevrelemekte olan dokuda yer alan sinir uçları beyine doğru ağrı olduğu anlamında sinyaller gönderir. Bu bazı kırıkların kasılmaya sebep olmasıyla beraber ağrı şiddetlenmektedir. Kırıklar gibi çatlamalarda travmaya bağlı bacak ağrıları kategorisindedir.

Koşucu bacağı
Tıbbi olarak “medial tibial stres sendromu” ismi verilen, Türkçe’si koşucu bacağı olan sendromu kaval kemiği çevresinde ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Oluşan ağrı, ayak ve ayak parmakları aşağı olacak şekilde büküldüğünde artık gösterebilir. Bu ağrılar koşu tekniği, bacakların aşırı zorlanması ve uygunsuz ayakkabı tercih edilmesiyle oluşabilmektedir. Ağrı dışında şişlik ve hassisette görülebilir.

Burkulma ve zorlanmalar
Kaslar, yumuşak dolu ve tendonları etkileyen zorlamalar akut (geçici) ağrılara neden olabildiği gibi halsizlik ve kas spazmları oluşmasına da yol açmaktadır. Burkulmalar ise daha çok ters bir hareket olması ya da düşmeyle görülmektedir. Her iki durumda da etkilenen bölge morarabileceği gibi oynatıldığında ağrı artabilmektedir.

Bacak ağrısının diğer sebepleri

– Periferik arter hastalığı
– Derin damar trombozu
– Siyatik
– Diyabet
– Alkol
– Kanser
– Zona
– Artrit
– Miyalji
– Kramplar

http://www.hangidoktorbakar.com/bacak-agrisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur