SpO2 Nedir, Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Oksijen Satürasyonu, Oksijen Doygunluğu olarak ifade edilebileceği gibi SpO2 olarak da tanımlanabilir. SpO2 oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarına verilen isimdir. Bir kişide bulunması gereken normal oksijen doygunluğu seviyesi %95-100 arasındadır.

Oksijen Satürasyonu seviyesinin tespiti için kişiye herhangi bir ilaç verilmesine gerek duyulmamaktadır. Kişinin kulak memesi, parmak ucu, veya burun kemiği ölçüm için yeterlidir. Tıp uzmanlarının bu alanlara yerleştireceği bir sensör aracılığıyla SpO2 değeri kolayca tespit edilebilir.

SpO2 Düşüklüğü
Oksijen seviyesinin normal şartlarda %95 – %100 arasında olması gerekir. Fakat bu seviye %90’nın altına düşerse burada anormal bir durum olduğunu sinyal verir. Oksijen doygunluğunda ki bu düşüş tıpta desatürasyon olarak adlandırılır. Bu durumun bir çok nedeni olabilir.

Kanda bulunan oksijen seviyesi aşırı azalmaya maruz kalırsa kişide nefes darlığı problemi ortaya çıkar ve bu da hipoksemi olarak adlandırılır.

Oksijen Satürasyonu düştüğünde nefes darlığı dışında aşağıda ki belirtiler görülebilir.

Siyanoz
Siyanoz vücut dokusuna normalden daha düşük seviyede oksijenin ulaşmasıyla beraber ortaya çıkan bir durumdur. SpO2 düşüklüğünün en net belirtisi denilebilir. Meydana geldiği durumda cildin veya koruyucu tabaka olan mukozanın mavi bir renk almasına neden olur. Bu mavimsilik çoğunlukla el, ayak tırnak yatakları, dudak ve dilde görülmektedir.

Nefes Darlığı
Az önce bahsettiğimiz nefes darlığı da oksijen doygunluğunun düşmesiyle beraber ortaya çıkan belirtilerden biridir. Birden bire ortaya çıkan nefes darlığı oldukça şiddetli bir şekilde gelir ve yoğun olarak görülür. Kişi solunumunu yeteri kadar yerine getiremez.

Şiddetli Yorgunluk ve Halsizlik
Kişi tüm enerjisinin birden bire kaybolduğunu hisseder. Kişiler günlük yapması gereken aktivitelerin dışında yatmayı tercih etmektedir.

Zihin Dağınıklığı
Kanda mevcut oksijen değeri düşüklüğü meydana geldiğinde beyne ulaşacak kan seviyesinde de düşüklük meydana geleceğinden kişilerde zihin dağınıklığı meydana geleceğinden zihinsel çalışmalarda başarısız olması kaçınılmazdır.

Baş Ağrısı
Diğer belirttiğimiz belirtilerin dışında sık ve şiddetli baş ağrılarıda görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur