Makat Siğili (Kondilom) Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İnsanların ihmalkar ve tedbirsiz davra<nışları sonucunda bir çok sağlık problemiyle karşılaşması muhtemeldir. Makat siğili de bunlardan biridir. Makat siğili yani kondilom bir çok kişi tarafından bilinmemekte olan rahatsızlık çeşididir. Çünkü siğiller genel olarak insanların ellerinde, parmaklarında ve ayaklarında görülmekte olan bir vakadır. El ve ayaklarda ki siğiller herhangi bir risk içermez fakat genital bölgelerde meydana gelen siğiller maalesef tehlike içermektedir. Çünkü bu tip vakalar bulaşıcıdırlar.

makat-sigili

HPS isminde ki virüsün sebep olduğu kondilom makat bölgesinde görülen bir sorundur.

Neden olur ve kimlerde görülür?

Bir çok insan el ve ayaklarda oluşan vakalar gibi sanır ve önemsemez fakat bu problem bulaşıcıdır. Ortak klozet kullanımı, tokalaşma veya partner ile cinsel ilişki sırasında bulaşma gösterebilir. Ayrıca kişi eliyle önce bölgeye dokunup daha sonra yüzüne veya farklı bir bölgesine dokunursa o alana da bulaşma ihtimali yüksektir. Bu yüzden tuvalet ihtiyacı sonrasında ellerin temizliğine oldukça özen gösterilmesi gerekmektedir.

En sık görülme sebeplerini sıralayalım

Cinsel ilişki ; Makat bölgesinde makat siğili bulunan biriyle ters ilişki yaşanması sonucunda bulaşma gösterecek olan bir vakadır. Bu sebepten eşcinsel olan erkeklerde sıkça rastlanılan bir problemdir.

Ortak kullanım : Makat siğili olan biriyle ortak kullanılan klozetler bu sorunun bulaşması için birebirdir. Umuma açık tuvaletlerin kullanılması sırasında çok dikkat edilmelidir. Kullanmak gerekliyse klozetin üzerini tuvalet kağıtları ile kaplayarak üzerine oturabilir ya da iş yerinizde klozet kaplayıcı özel cihazlar kullanabilirsiniz.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Bu vaka size bulaştığında ilk olarak kaşıntı ile belirti göstermektedir. Makat kaşıntıları ciddi ve rahatsız edecek şekilde meydana gelmektedir. Fakat makatta meydana gelmekte olan her kaşıntı kondilom olduğunu ifade etmez. Bunun sebebi alerjik ya da farklı makat hastalıklarından dolayı da olabilmektedir.

Sadece makatta olmaz!
Az önce de belirttik bu vaka bulaşıcıdır. Makat siğili olan biriyle herhangi bir temasınız halinde bulaşabilmektedir. Vajinal bölgede de meydana gelebilen bu vaka için oldukça dikkatli ve temkinli olunması gerekmektedir.

İlaçla geçer mi?
Bu durum için ilaçlar üretilmiş ve kullanılmaktadır. Fakat yakarak tedavi edilmesine yönelik hazırlanan ilaçlar kontrolsüz yanıklara neden olduğundan dolayı önerilmeyebilir. Hekiminize başvurmalısınız.

Tedavisi
Çok aşırı yayılmadan farkettiğiniz an da tedavi edilmesi avantaj sağlar. Ayrıca makat siğili tedavisi sabır ve zaman gerektiren bir işlemdir. Çünkü tedavi sonrasında da daha önce bulaşma göstermiş fakat tam oluşmamış siğiller tekrar başgösterebilmektedir. Bunun için tedavisi tam olarak tamamlanabilmesi için bir kaç seansa ihtiyaç duyulabilir.

Kaynakça;
http://www.hemoroit.info/makatta-sigil-nasil-gecer/
http://www.medipratik.com/makat-sigili-kremi/
http://www.ideakliniksisli.com/makat-sigili-kondilom/
http://www.basurklinigi.com/makat-sigili-kondilom-tedavisi/
http://www.wmdestek.net/kondilom-makat-sigili-nedir-neden-ve-nasil-olur/
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/sigil-tedavisi/
http://www.ideaklinikkadikoy.com/sigil-tedavisi/
http://www.ideaklinik.com.tr/makat-sigili-kondilom/
http://www.hangidoktorbakar.com/makat-sigili-kondilom

avon temsilcisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur