Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Makat bölgesinde yaşanılan hastalıklar hakkında kimsenin bilgisi olmamakta ancak başa geldiğinde farkedilmekte ve ne yapılacağı bilinmemektedir. Çünkü burada herhangi bir problem yaşadığımız zaman her ne kadar şikayetlerimiz çok olsada, utandığımız için kimseye söyleyemeyiz. Özellikle doktora muayene olma konusunda asla ikna olmaz, makat hastalıklarının vermiş olduğu acı, ağrı, yanma ya da kaşınma gibi şikayetlerle yaşamaya çalışırız. Fakat bu da çok uzun sürmez, şikayetler öyle bir hal alır ki ne oturabilir ne de yatabiliriz. Bu hastalıklar artık dayanılmaz bir alır ve kişi ızdırap çeker.

Bu anlatacağım konu da makat hastalıklarından biri olan anal fissür‘dür. Yani Türkçe tabiriyle makat çatlağıdır. Toplumda makat yırtılması, makatta çatlak, makatta yırtık gibi farklı şekillerde de isimlendirilmektedir. Oluşması için bir kaç sebebi vardır fakat en sık karşılaşılanı kabızlık sorunudur. Aslında makat hastalıklarının bir çoğunun temel sebebi kabızlıktır. Kişiler kabız olduklarında önemsemezler çünkü problem yaratacak bir sıkıntı olduğunu kimse düşünmez. Aslında kabızlık çok büyük bir düşmandır. Kabız olan biri tuvalet ihtiyacını gidermek amacıyla oturduğu zaman dışkılayamaz ve dışkılamak için ıkınma gayreti gösterir. Bu ıkınmayla beraber sertleşmiş olan dışkı sert ve büyük bir şekilde çıkar bu şekilde de kişilerde anal fissür, hemoroid, anal hematom gibi rahatsızlıkların kapısını açabilmektedir. İlla ki her kabız olan karşılacak diye bir kaide de yoktur fakat, meydana gelme olasılığı oldukça yüksektir.

Makat çatlağı nedir?

Dediğimiz gibi tuvalete giren kişi kabızlık sorunundan dolayı ıkınma sarfeder, dışkı sert ve büyük şekilde çıkınca anüsün kenarına ufak bir çizik atar.Bu şekilde makat kaslarında kasılma oluşur. Çok küçük bir cam çiziği gibi oluşan bu çatlak ilk başlarda sadece tuvalet sonrasında kişide acı, ağrı ve yanma hisleri oluşmasına neden olsada ileri ki zamanlarda deyim yerindeyse kıvrandırmaktadır. İlk başlarda sadece tuvaletten sonra hissedilen bu şikayetler ileri ki aşamalarda hastalığın kronikleşmesiyle büyük sıkıntı yaratmaktadır. Kişi ne oturabilir ne de yatabilir. Problem her an kendini farkettirebilir.

makat-catlagi-neden-olur

Makat Çatlağı Neden Olur ? (Anal Fissür) Sebepleri Nelerdir ?

Bu problemin %95 oluşum sebebi yazımızın başından bu yana değindiğimiz gibi kabızlıktır. Fakat seyrekte olsa oluşumunda farklı sebeplerde bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralayalım.

Kabızlık ; Kabızlığı bulunan kişi tuvalet ihtiyacında ıkınma göstererek dışkının sert ve kalın çıkmasına neden olmakta ve bu şekilde anüs kenarında çizik olmasına sebep olabilmektedir.

İshal ; Kabızlığın tam tersi ishaldir. Kabızlıkta insanlar dışkılamak için mücadele verirken, ishalde ise tuvalete yetişebilme kaygısı yaşarlar. Çünkü ishal çok değişik bir sorundur. Kişilerin tuvaletini tutaması ve kaçırması gibi durumlara yol açabilir. Bazen ishal olmuş kişiler çok basınçlı ve kuvvetli bir şekilde dışkılayabilirler. Dolayısıyla bu basınçlı dışkılamanın sonucunda da anüs kenarında bir çizilme meydana gelebilir. Kabızlığa dikkat edilmesi gerektiği kadar, ishalde dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Ters ilişki ; Bazı insanlar fantezi veya istekleri doğrultusunda makattan cinsel ilişkiye girebilirler veya girmek zorundadırlar. Fakat bu ilişkide de makat çatlağı oluşumu çok nadir de olsa meydana gelebilir.

Yabancı cisim sokma ; Bazı insanlar kendilerini cinsel yönden tatmin etmek için anüslerine yabancı cisimler sokabilmektedir. Bu durumda çok fazla zorlama gösterildiğinde yine az da olsa makatta yırtılma meydana gelebilmektedir.

Aşırı titizlik ; Makatın bakımsız kalması gibi çok aşırı temizlenmesi de problem yaratabilir. Bundan kastımız şudur bazı insanlar takıntılı bir şekilde makat bölgelerini çamaşır çitiler gibi sabun, şampuan ya da ıslak mendil gibi malzemelerle silmekte ve bu şekilde makat çatlamasına sebep olabilmektedir. Karşılaşılması nadir olsa da, şuan yazımızı okuyorsanız makat bölgenizi sadece duru su ile yıkayarak kaliteli bir tuvalet kağıdıyla çok bastırmadan silmenizi öneririz.

Kalitesiz ve sert tuvalet kağıtları
Çok nadir olarak görülsede piyasada bulunan bazı tuvalet kağıtları ciddi anlamda sert ve kalitesiz olabilmektedir. Makat bölgesine sürtülmesi ile birlikte zarar verebilir. Bu sebeple önemsiz birşey gibi görülmemeli, kaliteli tuvalet kağıtları tercih edilmelidir.

makat-catlagi

Makat Çatlağı Belirtileri ve Şikayetleri

Aslında makat çatlağı belirtilerle yavaş yavaş gelen bir rahatsızlık değildir. Anlık olarak oluşan ve direk şikayetlere maruz bırakan bir sorundur. Fakat şikayetlere maruz bırakan belirtileri sıralamak gerekirse;

Makatta acı ve ağrı
Aslında yazımızda bundan sıkça bahsettik. Makat çatlağı oluşan kişi dışkılama sonrasında acı ve ağrı hisseder. Bu ilk önceleri dışkılama sonrasında görülürken, ileri ki evrelerde gün içerisinde sık olarak tekrarlamaktadır.

Makatta kaşıntı
Makatta olan yırtıktan sonra makat bölgesinde kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Fakat sadece kaşıntı şikayetleri olduğunda makat çatlağı teşhisi koymakta doğru değildir. Çünkü sadece kaşıntı şikayetinin bir çok nedeni olabilir.

Makatta kanama
Dışkılama sonrasında tuvalet kağıdı kullanımında kağıtta kan görülebilmektedir. Kaşıntıda bahsettiğimiz gibi sadece kanama görülürse makat çatlağı teşhisi konulmamalı, farklı hastalıklarında belirtisi olabilmektedir.

Makatta meme
Hastalığın ilerleme göstermesi durumunda kronikleştiği taktirde makatta meme oluşabilmektedir. Aynı şekilde meme hemoroid rahatsızlığında da karşılaşılan bir durumdur.

” Yüzeysel olarak şikayetleri anlatmaya çalıştık. Fakat hastalık her ne olursa olsun kişiler kendi kendilerine bir yerden duyarak veya okuyarak teşhis koymamalı. İlgili branşta görev yapan hekimlere başvurarak tedavi olmayı seçmelidir.. ”

Makat Çatlağı Tedavisi

Neredeyse tüm hastalıklar için erken teşhis edilmesi önem teşkil etmektedir. Aynı şey anal fissür için de geçerlidir. Bu sıkıntıyla karşı karşıya kalan kişiler yazımızın ilk başlarında değindiğimiz gibi utanmamalı ve rahatsızlığını hissettiği gibi hekime başvurmalıdır. Çünkü makat çatlağının ilk başlangıç safhalarında kremle tedavi olması mümkün olabilmektedir. Fakat 15 gün sonrasında artık yırtık kronikleşmeye yüz tuttuğundan kremlerin herhangi bir tedavi etme özelliği kalmamaktadır.

Günümüzde toplumda bir sorunla karşı karşıya kalan kişiler ilk olarak çevresinde ki büyüklerine dabışabilir veya intertte yaşamakta olduğu problemi araştırabilmektedir. Çevrenizde ki insanların %99’u makat yırtılması nedir bilmez, sizin şikayetlerinizi dinledikten sonra da sen basur olmuşsun acı yeme, baharatlı yeme, domates tüketme gibi tavsiyelerde bulunmanın yanı sıra yapmanız gereken çeşitli öneriler verebilir. Herhangi kötü bir maksadı yoksa da bu uygulamalar sizin rahatsızlığınızın ilerlemesine neden olabilmektedir. Fakat internet için durum aynı değildir çünkü internet üzerinde bu rahatsızlıkların tedavisi için hazırlanmış olan bir bitkisel karışım bulabilmeniz mümkündür. Ama bu kişilerin maalesef çoğu sadece para kazanma amacıyla hastalığa hiç bir tedavi uygulamayan ilaçları satmaktadırlar. Yaptıkları tatmin edici konuşmalar ve sloganlarla sizleri kandırarak hem hastalığınızın geçmesini sağlayamaz, hem paranızı kaybedersiniz, hem de aradan geçen süre zarfında hastalık ilerlemiş olur.

Makat çatlağı için kullanılmakta olan ameliyatsız yöntemlerde vardır. Bunlar 5-10 dk içerisinde tamamlanılan ve herhangi bir istirahat gerektirmeden günlük hayatınıza devam edebileceğiniz tekniklerdir.Tedavi olmak için kulaktan duyma bilgilere değil, proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanlarına başvurmanızda fayda vardır.

Botox Yöntemiyle Makat Çatlağı Tedavisi
Botoks kelimesinin anlamını bilmeseniz de , mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü televizyonda ki magazin programlarında şu ünlü şuraya botoks yaptırdı, bu ünlü buraya botoks yaptırdı şeklinde haberler çıkmaktadır. Evet botoks plastik cerrahlar tarafından estetik alanında oldukça sık kullanılan bir yöntemdir fakat makat çatlağı tedavisinde de gelişmiş tedavi merkezleri tarafından sık bir şekilde uygulanmaktadır. Başarılı ve etkili yöntemlerden biridir.

Makat Çatlağı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Bu hastalık için proktoloji konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Kaynak;
http://www.makatcatlagi.net/anal-fissur
http://www.hangidoktorbakar.com/makat-catlagi-anal-fissur
http://www.basurklinigi.com/makat-catlagi-anal-fissur/
http://www.bulogren.com/makat-catlagi-anal-fissur.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur