Lipom (Yağ Bezesi) Tedavisi

Tıbbi ismiyle lipom, Türkçe tabiriyle ise Yağ bezesi vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkarak büyüyebilen etrafı bir kapsülle sarılı olan iyi huylu bir tümördür. Cilt altında bulunan bu tümör el yordamıyla hissedilen yumuşak yapıdadır ve hareket ettirilebilir. Çoğunlukla ağrısız olup, yumuşak yapıya sahiptir.

Anormal bir şekilde gelişerek büyüme gösterebilir. Fakat deriye tam anlamıyla yapışık değildir. Az önce de belirttiğimiz gibi el veya parmak ile dokunduğunuzda hareket ettiğini hissedersiniz.

Genellikle 20’li yaşlardan sonra ortaya çıkan yağ bezesi, yetişkinlerde sıkça görülür. Eğer iltihap söz konusu ise yağ bezesi sert olabileceği gibi ağrıda baş gösterebilir.

Yağ Bezesi (Lipom) Vücudun Neresinde Görülür?
Vücudun her hangi bir yerinde meydana gelebilecek olan yağ bezesi çoğunlukla ense, sırt ve omuzlarda meydana gelmektedir.

yağ bezesi lipom tedavisi

Bunun yanı sıra kas içi, karın boşluğu, sindirim sistemi organları, meme içi ve kalpte de meydana gelebilir. Bağırsakta bulunan iyi huylu tümörlerin %15’ini yağ bezeleri oluşturabilir ve bağırsakta tıkanıklığa neden olabilir ve kanama ile belirti verebilir.

Yağ Bezesi ( Lipom ) Neden Olur?
Henüz bilimsel olarak neden olduğu hakkında kesin ve net bir bilgi olmasa da darbeler ve genetik faktörlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Anne ya da babada yağ bezesi olması ailenin diğer bireylerinde de görülme olasılığını artırmaktadır. Metabolik hastalıklar ve beslenme tarzı da yağ bezelerinin oluşum sebeplerinden biridir. Kişinin kolesterol ve trigliserid gibi kan yağı değerleri yüksekse lipom oluşumu görülebilir.

Yağ Bezesinin Karıştırıldığı Diğer Benzer Vak’alar
Yağ kistleri (sebase kist), lioosarkom (habis lipomlar), nörofibrom, epidermoid kist, glomus tümörü, leiomyom, anjiolipom ve apseler yağ bezesi ile karıştırılabilen rahatsızlıklardır.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır, Tanısı Nasıl Konur?
Yağ bezesi cilt üzerinde ise tanısını koymak çok zor değildir. Doktorunuz göz ve el ile yapacağı muayenede lipom tanısını oldukça kolay bir şekilde koyabilir. Fakat eğer vücut içinde lipom söz konusu ise bunun tanısı ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme araçları ile yapılır. Lipom bağırsakta mevcutsa bunun tanısı da endoskopi ile yapılmaktadır. En kesin tanı alınacak parça ile patoloji sonucunda ortaya çıkar. Yağ bezesinin tedavisi kapsülü ile beraber tamamen çıkarılması ile yapılmalıdır. Aksi taktirde tekrar etmesi mümkün olabilir.

Yağ Bezesi Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bu cilt problemlerinin kendi kendine geçmesi beklenemez. Yağ bezesinin durumu, yapısı ve boyutuna göre çeşitli tedavi yöntemleri olabilir. Genel cerrahi uzmanı veya dermatolog yapacağı teşhisten sonra uygulayacağı lokal anestezi ile 1-1,5cm kadar kesi uygular ve buradan tüm yağ oluşumunu çıkarır. Sonrasında gizli dikiş ile kesiyi kapatarak işlemi bitirir. Bu uygulama yalnızca 3-5 dakika kadar kısa sürede yapılır ve gizli dikiş uygulanırsa herhangi bir iz kalmaz.

Yağ Bezesi (Lipom) Kanser Riski Taşır mı?
Her ne kadar iyi huylu tümörler olsa da çok nadiren de olsa liposarkom adı verilen kötü huylu tümöre dönüşme riski taşıyabilmektedir.

https://www.hangidoktorbakar.com/lipom-yag-bezesi
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
http://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/
http://www.bulogren.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur