Hemanjiom Neden Olur ?

Hemanjiom çocuklarda doğuştan görülebilen bir damar hastalığıdır. Bazen bir iğne ucu kadar küçük olabildiği gibi, bazen de portakal büyüklüğünde olabilmektedir. Ayrıca damar beni tek başına bir bölgede olabildiği gibi, bazende yer yer farklı bölgelerde de oluşabilmektedir. Çocuklar dünyaya geldiğinde anne ve babalar onların vücudunda damar benlerini görürler ve endişeye kapılırlar. Çünkü bu hiçte normal olan birşey olmadığı gibi sık bir şekilde de görülmemektedir.

Hemanjiom Kimlerde Görülür ?

Hastalığın ismi tıpta hemanjiom olarak bilinirken, halk arasında Türkçe ismi damar beni ile tabi edilmektedir. Hastalığın neden ve hangi şekilde ortaya çıktığına dair henüz net bir bilimsel bilgi yoktur. Fakat damarsal bir problem olduğu gayet nettir. Anne ve babalar az önce de dediğimiz gibi bu sorunu çocuklarında gördüklerinde endişeye kapılırlar. Panikle ne yapacaklarını bilemezler.

Panik olmayın!
Ailenin ilk olarak yapacağı hareket sakin olmak ve endişeye kapılmamaktır. Çünkü bu damar benlerinin bir çoğu kendi kendine kaybolma göstermektedir. Ailelerin yapacağı işlem çocuklarında ki hemanjiomun boyutunun değişip değişmeyeceğini takip etmektir. Eğer hemanjiom küçülme gösteriyorsa hiç bir sorun yoktur, fakat boyutunda büyüme meydana geliyorsa derhal uzman bir kalp damar cerrahına başvurulmalıdır.

Damar beni nerede görülür ?

En sık karşılaşılan yerler yüz ve dudak bölgesidir. Özellikle bu bölgede oluşan damar benleri oldukça üzücü ve dramatik olmaktadır. Fakat el , kol, ayak, sırt, bacak gibi vücudun tüm her yerinde oluşabildiği gibi karaciğerde de damar beni oluşumuna rastlanılabilmektedir.

Hemanjiom için ne yapılmalı ?

Az önce de bahsettiğimiz gibi çocuğunda damar beni ile karşılaşan anne ve babalar asla panik yapmamalı, damar beninin boyutunu dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Boyutunda büyüme farkedilen vakalar için derhal bir uzmana başvurmalıdır.

Kaynak;
http://www.damarbeni.com/damar-beni-neden-olur
http://www.ideaklinik.com.tr/hemanjiom-damar-beni/
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/hemanjiom-hastaligi-ve-tedavisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur