Basur Muayenesi Nasıl Yapılır?

İnsanlara yönelik olan makat hastalıklarının içerisinde en sık karşılaşılan sorun basur hastalığıdır. Tıp dilinde hemoroid ismi verilirken, halk arasında basur olarak tabir edilmektedir. Oluşum nedeni kabızlıktır göstermekte olduğu şikayetler ise kanama, kaşıntı ya da belli bir ilerleme sarf eden basur 3. ve 4. dereceye ulaştığında ağrı yapabilir. Bunun sebebi de meydana gelen memenin makat kasları arasında sıkışmasından dolayıdır.

Basur belirtilerini anlamak çok basittir. Fakat kişiler için muayene olmak çok zordur. Çünkü hastalığın oluşma yeri makat bölgesi olduğundan utanma sorunu devreye girer ve hastalar hemoroid ile birlikte yaşamaya çalışırlar. Bu sebeple rahatsızlık gizlendiği ve ihmal edilerek gerekli tedbirler alınmadığı sürece basur ilerleme göstermektedir. Birde işin içine çevreden duyma veya internetten öğrenilen bilgiler girince bulunan çözüm yollarını denemekle hastalık kendini daha ileri safhalara itebilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis ve tanı kişi bakımından oldukça önem arz eder. Çünkü hastalık fazla ilerleme gösterdiğinde basur şikayetleri kişiyi yıldırabilmektedir. Hemoroid konusunda herhangi bir utanma ya da çekinme arz edecek bir durum yoktur, çünkü ülkemizde yüzbinlerce kişinin muzdarip olduğu bir durumdur. Doktorla hasta arasında herhangi bir çekinceye sebep olabilecek bir durum da söz konusu olamaz.

basur-muayenesi

Muayene nasıl yapılmaktadır
İlk olarak hasta doktorun yanına tek başına girmelidir. Yanında anne, kardeş, arkadaş gibi kişiler girmemelidir. Çünkü hastalar yanlarında birileri girdiklerinde oldukça rahatsız olurlar. Muayene esnasında sadece doktor, hasta ve doktora yardımcı olacak asistan bulunmalıdır. Asistan da doktor kadar bu durumlara alışkın bir insan olduğundan çekinmeye gerek yoktur. Doktora gerekli araç ve aletlerin kullanılmasında yardımcı olması için gereklidir.

Hastaya, dizleri ve dirsekleri üzerinde makat bölgesi yukarıda, başı aşağıda duracak şekilde pozisyon aldırılır. bu şekilde durması mümkün olmayan yaşlı ya da hamile bayanlar sol taraflarına yatırılarak dizleri içe çektirilir.

Muayene çeşitleri
Bir kaç muayene çeşidi vardır, hastalığın niteliği ve durumuna göre sırasıyla kullanılabilmektedir.

1- Göz muayenesi ; Hasta belirtilen pozisyonu aldıktan sonra uzman hekim makat bölgesini göz ile kontrol eder. Bu şekilde hastalığın hangi makat hastalığı olduğuna dair kararını verebilmektedir. Çünkü makat bölgesinde basur dışında benzer belirtileri taşıyan farklı hastalıklarda söz konusu olabilmektedir.

2- Parmak muayenesi ; Bir çok hastanın muayene olma taraftarı olmamasının sebebi aslında bu kısımdır. Fakat hastalığın tanısını kesinleştirmek amacıyla en gerekli muayene tipidir. Gözle görülemeyen rahatsızlıklar hekim tarafından parmak ile teşhis edilebilmektedir. Kişiler için sıkıntılı olsa da uygulanması önem teşkil eden muayene tipidir.

3- Anoskop muayenesi ; Bir çok tedavi merkezinde bulunmayan bir araçtır. Fakat kullanılması son derece önem taşır. Parmak ile muayeneden sonra hastalığın teşhisini koymak için kullanılır. Bu alet bağırsağın son 10 cm’ine kadar incelenmesine olanak tanımaktadır.

4- Kolonoskopi : Muayene edilen kişinin ailesinde daha önce bağırsak kanseri olan birine rastlanılmışsa, hasta 50 yaşını aşkınsa ve aşırı kansızlık söz konusuysa kolonoskopi yapılmaktadır.

5- MR, BT(tomografi) ve Ultrasonografi ; üst kısımda sıralanan muayene yöntemleriyle tanı koyulamayan hastalıkların teşhisi için kullanılmaktadır.

Basur hakkında bilgi alabileceğiniz farklı kaynaklar
http://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
http://www.hangibolume.com/hemoroid-basur
http://www.basurdoktoru.com/basur-muayenesi
http://www.hemoroidnedenolur.com/hemoroid-muayenesi-nasil-yapilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur