Basur Memesi Neden Olur

Daha önce basur tanımını yaptığımız yazıda bahsetmiştik fakat basur memesini tam olayarak anlayabilmemiz için tekrar özetlememiz gerekmektedir.

Hemoroid rahatsızlığı kabızlık, ishal, ağır kaldırma, fazla kilolar ve kabızlıkla beraber gelen ıkınma ile meydana gelmektedir. Bu sebeplerle anüs içerisinde ki toplardamarlar basınca maruz kalmakta ve doku zedelenmesi meydana gelmektedir. Zedelenme gösteren damar genişlemeye maruz kalır ve anüsten dışarı çıkmaktadır. Bu damarlar mor veya kırmızı renkte olabilir, bu damarların dışarı çıkan kısmına basur memesi ismi verilmektedir.

Hemoroidin iç ve dış olmak üzere iki çeşidi vardır. iç hemoroidte kendi arasında 1. 2. 3. ve 4. olmak üzere derecelere ayrılmaktadır.

Dış basur çok fazla karşılaşılan bir problem değildir, insanlar daha çok iç basur sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

1. derece basur memesi; Çok belirgin olmayan ve fazla şikayetlere maruz bırakmayan derecedir. Göz veya parmak ile teşhisi zor olabilir, bu tip derecelerde anoskop muayenesi ile tanı konulabilmektedir.

2. derece basur memesi; Birinci derece basurun ilerleme göstermiş olanıdır. Oluşan meme dışkılama esnasında dışarı çıkar fakat kişi kalktığında kendiliğinden içeri girer.

3. derece basur memesi; Bu tip basurda meme dışarı çıkar, kişi kendisi el yardımıyla içeri sokabilmektedir.

4. derece basur memesi; Basur memesi dışarı çıkar ve içeri girmez.

Hemoroid özünde çok fazla ağrı yapan ve şikayet gösteren bir rahatsızlık değildir. Fakat 3. ve 4. derecelerde ele aldığımız meme makat kasları arasında sıkışırsa basur boğulması yani tromboze hemoroid meydana gelmektedir. Bu durum ağrıyı arttırabilmekte kişinin canını fazlaca yakabilmektedir.

Basur Memesi Nasıl Geçer ?

En sık uygulanan ve tavsiye edilen yöntem sıcak su oturma banyosudur
İçine oturulabilecek tarzda bir leğenin içerisi banyo yapılan sıcaklıkta ki su ile doldurulur ve içine oturulur. Bu oturma 15 dakika kadar yapılabilir. Dilerseniz daha fazla oturabilirsiniz. Günde istenildiği kadar oturulabilir. Suyun içerisine kaynatılarak katılan papatya veya karanfil çayları da rahatlık vermektedir.

Anestol krem kullanılabilir
Anestol krem uyuşturucu etkisi olan bir kremdir. Dolayısıyla makat bölgesine uygulanabilir. Ağrıyı kesmez fakat uyuşturduğundan dolayı kişi ağrıyı hissetmez.

Basur memesi nasıl patlatılır ?

Arama motorlarında insanların çok sık aramış olduğu bir sorudur. Fakat böyle birşey asla kişinin kendi imkanlarıyla yapılmamalıdır. Çünkü basur memesi bilinçsiz olarak patlatıldığı taktirde ciddi sonuçların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Anlaşılacağı gibi risk oluşturmaktadır.

BENZER BAŞLIKLAR

Basura iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Basur muayenesi nasıl yapılır?

Evde basur tedavisi nasıl yapılır?

Basur ilaçları nelerdir?

Bitkisel Basur Tedavisi

DİĞER KAYNAKLAR
http://www.basurklinigi.com/basur-memesi/
http://www.basurdoktoru.com/basur-neden-olur
http://www.bulogren.com/basur-memesi.html
http://www.hangibolume.com/hemoroid-basur
https://www.hemoroidnedenolur.com/basur-memesi-nasil-gecer.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık üzerine bilgi içerir. Nasır Tedavisi Saç Biti Makat Çatlağı Varis Tedavisi Bul Öğren Varis Neden Olur